ՀՀ երկրորդ նախագահի Փաստաբանական թիմի հայտարարությունը ՍԴ-ի որոշման վերաբերյալ 10/18/2019   16:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմը դիմել էր Սահմանադրական դատարան ՝ քննելու Վճռաբեկ դատարանի կողմից վերաքննիչ ատյանում կայացված Ռ․ Քոչարյանի կալանքի որոշումը չքննելու սահմանադրականության հարցը։
Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 407-րդ հոդվածը՝ համակցված 414.2-րդ հոդվածի հետ՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելուն։ Սակայն ՍԴ-ն այսօր որոշել է մերժել գործի քննությունը։
Այս հարցը վերաբերում է իրավակիրառական պրակտիկային, այլ ոչ թե դասական իմաստով քրեադատավարական օրենսդրությանը։ Թիմը գտնում է, որ այս խնդիրը համընդհանուր բնույթ է կրում, ուստի անհրաժեշտ է գտնում բարձրացնել սրա վերաբերյալ հարցը։
Խնդրին ավելի մանրամասն կանդրադառնանք ՍԴ աշխատակարգային որոշման սահմանված ժամկետներում հրապարակելուց և դրան ծանոթանալուց հետո։

КС Армении отказал в рассмотрении дела на основании обращения Кочаряна 10/18/2019 17:07 | Лента новостей
Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна обратилась в Конституционный суд Армении по вопросу проверки конституционности отказа Кассационного суда от рассмотрения вынесенного апелляционной инстанции решения об аресте экс-главы государства. Об этом говорится в заявлении команды адвокатов.
В частности, речь идет об определении вопроса соответствия Конституции статьи 407, сопряженной со статьей 414.2 Уголовно-процессуального кодекса РА. Однако КС сегодня решил отказать в рассмотрении дела.
“Этот вопрос касается правоприменительной практики, а не в классическом смысле Уголовно-процессуального законодательства. Команда считает, что эта проблема носит всеобщий характер, поэтому счел необходимым затронуть этот вопрос. Более подробно коснемся проблемы после публикации в установленные сроки процедурного решения КС и ознакомления с ним”, - отмечается в сообщении.