Հաստատվել է կորոնավիրուսի վարակման ևս 4 դեպք. ընդհանուր վարակվածների թիվը հասավ 194-ի․ Փաշինյան 03/22/2020   22:28  |  Կորոնավիրուս
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ներկայացրեց կորոնավիրուսի հետ կապված վերջին զարգացումներն ու իշխանությունների ռազմավարությունը՝ պանդեմիայի պայմաններում։
Փաշինյանը նշեց, որ հաստատվել է կորոնավիրուսի վարակման ևս 4 դեպք. ընդհանուր վարակվածների թիվը հասավ 194-ի:
«Այդ դեպքերի 70-75 տոկոսը ճյուղավորված են Էջմիածնի և արտադրամասի դեպքերից: Այս պահի դրությամբ, կարող ենք ասել, Էջմիածնի ճյուղի զարգացումը կարողացել ենք կանգնեցնել, հիմա աշխատում ենք կանգնեցնել արտադրամասի ճյուղի հետագա զարգացումը»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով՝ ներկայումս տասնյակ երկրներ արձանագրել են մահվան դեպքեր և այդ երկրների թիվը մոտենում է 100-ի: «Աշխարհն այս պահին անորոշությունների և փնտրտուքների մեջ է, թե ինչպես պայքարել կորոնավիրուսի դեմ: Չկա մի երկիր, որը կարող է ասել, թե պատրաստ էր համաճարակին և գիտի, թե ինչպես հաղթահարել այս իրավիճակը և թե որքան է շարունակվելու այն: Կա կանխատեսում, որ համաճարակը կարող է տևել մեկ տարի կամ ավելին»,- ասաց Փաշինյանը:
Խոսելով ռազմավարության մասին՝ Փաշինյանն ընդգծեց, որ մեծագույն խնդիրը ոչ միայն կորոնավիրուսի տարածումը կանխելն է, որքան ապահովումը, որպեսզի մահեր չգրանցվեն կամ ունենանք նվազագույն թվով մահացության դեպքեր:
Մյուս կարևոր հարցը, ըստ Փաշինյանի, տնտեսական ռազմավարական մոտեցումների հարցն է: «Կայացրել ենք մի շարք կարևոր որոշումներ: Ըստ էության, որոշել ենք լայն աջակցություն ցուցաբերել տնտեսվարողներին և տնտեսությանը, բայց դա պետք է ուղղված լինի տնտեսվարողների միջոցով մարդուն և մարդկանց: Պատրաստում ենք փաթեթ, որպեսզի արտոնյալ վարկեր տրամադրենք աջակցության կարիք ունեցող ընկերություններին»,- ասաց Փաշինյանը:

Пашинян обнародовал новые данные о числе заразившихся коронавирусом и рассказал о шагах правительства 03/23/2020   09:17  |  Коронавирус
В Армении подтверждено 194 случая заражения коронавирусом нового типа, сообщил последние данные премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Ранее сообщалось о 190 заболевших. Двое пациентов выздоровели.
“70-75% случаев – это ответвления от случаев в Эчмиадзине и на производстве. По положению на данный момент, можем сказать, что локализовать эчмиадзинский очаг, остановить распространение. Теперь мы работаем над приостановлением дальнейшего распространения от очага на производстве", - заявил Пашинян в ходе прямого эфира со своей страницы в соцсети Facebook.
Он заявил, что в десятках стран зарегистрированы случаи смерти от коронавируса, и число этих стран приближается к 100.
“Нет ни одной страны, которая может сказать, что была готова к эпидемии и знает, как преодолеть эту ситуацию и как долго она может продолжаться. Есть предположение, что эпидемия может продлиться год и даже дольше”, - сказал он.
Пашинян озвучил главнейшую задачу властей Армении в борьбе с коронавирусом.
"Наша главнейшая задача заключается не только и не столько в предотвращении распространения коронавируса, сколько в обеспечении того, чтобы в результате этого у нас не было бы смертей или их количество было бы минимальным", - сказал он.
Премьер-министр Армении также рассказал о мерах социальной поддержки, которое правительство планирует оказать людям, лишившимся работы в условиях коронавируса.
"Одна из требующих решения проблем заключается в том, что некоторые люди из-за коронавируса окажутся безработными. Мы сейчас для этих граждан разрабатываем новый пакет социального содействия, который, по сути, станет одной из субпрограмм действующего проекта "Парос"", - сказал он.
Власти Армении также приняли ряд важных решений.
“По сути, мы решили оказать широкое содействие хозяйствующим субъектам и экономике, однако это должно быть нацелено на оказание помощи людям посредством хозсубъектов. Мы готовим пакет, чтобы предоставить льготные кредиты компаниям, нуждающимся в помощи”, - сказал Пашинян.
С 16-го марта по 14-е апреля в Армении действует режим чрезвычайного положения с целью предотвращения распространения коронавируса.