Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նիստը ձգձգվում է, որ ոչ բոլոր երաշխավորողները ներկա լինեն դատական նիստին. Հայկ Ալումյան 03/17/2020   14:43  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը կասկածներ ունի, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը միտումնավոր է հետաձգվել։ Այս մասին փաստաբանն ասել է դատարանում պատասխանելով լրագրողների հարցերին ։
«Ընդհուպ մինչև ուրբաթ օրը, հատկապես պարոն Վարդևանյանը շատ համառորեն փորձում էր ճշտել, թե արդյոք կա որևէ բան, որ կարող է խոչընդոտել դատական նիստին։ Վերջում իրեն հստակորեն ասել են, որ նիստը տեղի է ունենալու»,- ասաց Ալումյանը՝ հավելելով, որ դրանից հետո՝ երկուշաբթի, Ռ.Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու միջնորդությունը մուտք են արել դատարան։
Փաստաբանը կասկածներ ունի, որ դատական նիստը հետաձգվել է, որպեսզի ոչ բոլոր երաշխավորողները հնարավորություն ունենան նիստին ներկա գտնվելու։
Քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն՝ երաշխավորության միջնորդության քննարկման ժամանակ նաեւ երաշխավորողները պետք է ներկա լինեն դատական նիստին։ Ըստ փաստաբանի՝ կասկածներ կան, որ նիստը միտումնավոր ձգձգվում է, որպեսզի 4 երաշխավորողներից 1-2 հանրապետությունում չլինեն։ Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ՀՀ երկրորդ նախագահի համար երաշխավորել են Հայաստանի նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
Հայկ Ալումյանը հայտարարեց, որ հաջորդ դատական նիստին պահանջելու են, որ դատարանը տեղեկատվություն տրամադրի առողջական խնդիրների մասին, որոնք ունեցել է և, եթե բուժում է ստացել, ապա երբ է ստացել։
Հիշեցնենք, որ այսօրվա դատական նիստը տեղի չի ունեցել դատավոր Աննա Դանիբեկյանի առողջական խնդիրների պատճառով։ Հարցին, թե կասկածում են նշված պատճառաբանությանը՝ փաստաբանը նկատեց. «Եթե դատարանն իրեն թույլ է տալիս ՀՀ երկրորդ նախագահի առողջական վիճակի հետ կապված ամեն ինչը դետալային հրապարակել, եթե ինքը համարում է, որ դա թույլատրելի միջոց է, ապա դատարանն առավել ևս պետք է նույն մոտեցումից ելնելով իր առողջական վիճակի վերաբերյալ սպառիչ ներկայացնի ։
Մարտի 17-ին նշանակված դատական նիստի հետաձգման մասին կողմերն իրազեկվել էին հեռախոսազանգի միջոցով։ Այդուհանդերձ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի և Յուրի Խաչատուրովի պաշտպաններն այսօր ներկայացել էին դատարան, քանզի դատական նիստի հետաձգման մասին, ըստ կարգի, պետք է հայտարարվի դատական նիստում։ Նրանք տեւական ժամանակ գտնվում էին նիստերի դահլիճում՝ սպասելով, որ իրավասու անձ ներկայանա ու, սահմանված կարգով, հայտարարի նիստի հետաձգման մասին։

Адвокат считает, что слушания по ходатайству об освобождении Кочаряна под личное поручительство намеренно затягиваются 03/17/2020   15:32  |  Суд по делу второго президента РА
Адвокат Айк Алумян, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна, подозревает, что судебное заседание было отложено преднамеренно. Об этом Алумян заявил в беседе с журналистами в суде во вторник, 17 марта.
“Вплоть до пятницы, особенно господин Вадеванян, упорно пытался уточнить причины, которые могут помешать судебному заседанию состояться. В конце ему ясно заявили, что заседание состоится”, - рассказал Алумян, добавив, что после этого, во вторник, в суд поступило ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство.
Адвокат подозревает, что судебное заседание отложили для того, чтобы все поручившиеся за освобождение Кочаряна не смогли явиться на заседание. В соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом РА при рассмотрении ходатайства о личном поручительстве на судебном заседании должны присутствовать также поручители. По словам адвоката, есть подозрения, что заседание преднамеренно затягивается для того, чтобы кого-либо из поручителей не оказалось в республике.
Напомним, за освобождение Кочаряна поручились бывшие премьер-министры Республики Армения Вазген Манукян, Хосров Арутюнян, Карен Карапетян и экс-премьер Республики Арцах Анушаван Даниелян.
Сегодняшнее заседание суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех высокопоставленных экс-чиновников не состоялось из-за возникших у судьи Анны Данибекян проблем со здоровьем.
Айк Алумян заявил, что на следующем заседании суда они потребуют предоставить им информацию о состоянии здоровья судьи, а также о лечении и сроках его прохождения, если таковое имело место быть.
Стороны были проинформированы о переносе заседания по телефону. Тем не менее, адвокаты Роберта Кочаряна и Юрия Хачатурова явились в суд, поскольку, согласно порядку, о переносе слушаний должно быть объявлено на судебном заседании. Они длительное время находились в зале судебного заседания, дожидаясь прихода компетентного лица, который бы в установленном порядке объявил о переносе заседания.