Ադրբեջանի խորհրդարանը կցրվի. կանցկացվեն արտահերթ ընտրություններ 11/28/2019   13:27  |  Միջազգային լրահոս
Regionmonitor.com-ի հաղորդմամբ՝  Ադրբեջանում որոշում է կայացվել ցրել խորհրդարանը և նոր ընտրություններ անցկացնել: Այսօր Բաքվում տեղի է ունեցել իշխող «Նոր Ադրբեջան» («Ենի Ազերբայջան») կուսակցության քաղաքական խորհրդի արտահերթ նիստը, որի ընթացքում էլ ընդունվել է խորհրդարանը ցրելու որոշումը:
Որոշումը խորհրդարանի օրակարգ կբերվի վաղը՝ նոյեմբերի 29-ին: Նշենք, որ իշխող կուսակցությունը խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնություն է կազմում, ուստի սպասվում է, որ վերոնշալ որոշումը կընդունվի։
Որպես խորհրդարանը ցրելու հիմնավորում նշվել է, որ գործող խորհրդարանը երկրի ղեկավարի վարած քաղաքականությանը համահունչ չի գործում և հետ է մնում երկրում անցկացվող բարեփոխումներից:
Հատկանշական է, որ իշխող կուսակցության նիստի մասին նախօրոք հայտարարված չի եղել, այդ մասին հայտնի է դարձել միայն այսօր:
Նշենք, որ Ադրբեջանում խորհրդարանը ընտրվում է 5 տարի ժամկետով: Վերջին խորհրդարանական ընտրությունն անցկացվել էր 2015թ նոյեմբերի 1-ին: Հաջորդ ընտրությունը պետք է տեղի ունենար 2020թ. նոյեմբերին:
20:27 14/11/2019  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում ծնվել է խոզի մռութով աղջիկ երեխա
12:09 03/11/2019  |  ՄարզականՇատ բարդ էր Ադրբեջանի հետ պայքարը, բայց մեզ հաջողվեց հաղթել. Գաբրիել Սարգսյան
21:37 01/11/2019  |  ՄարզականՀայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը հաղթեց ադրբեջանցիներին
23:42 31/10/2019  |  ՄարզականՀայաստանի Շախմատի հավաքականի հաջորդ մրցակիցն Ադրբեջանն է
12:37 30/10/2019  |  Միջազգային լրահոսԱԴԾ- ն կանխել է ռազմական տեխնիկայի արտահանումը Ադրբեջան
21:38 15/10/2019  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը վրդովվել է Պետդումայի պատգամավորի Լեռնային Ղարաբաղ ուղևորությունից

В Азербайджане распускают парламент 11/28/2019   13:36
На экстренном заседании Политического совета правящей партии "Ени Азербайджан" ("Новый Азербайджан") в четверг принято решение о роспуске Милли Меджлиса (парламента) Азербайджана, cообщает Regionmonitor.com со ссылкой а местные СМИ.
Отмечается, что "данное решение обосновано тем, что существующий парламент не адекватно относится к проводимой главой государства политике и отстает от проводимых в стране реформ".
Согласно информации, завтра, в пятницу, на заседании Милли Меджлиса большинство, представляющее правящую партию, вынесет данный вопрос на повестку дня. Будет принято соответствующее обращение к президенту страны в связи с проведением внеочередных выборов.
По итогам заседания политсовета в 15:00 по Баку исполнительный секретарь правящей партии Али Ахмедов проведет пресс-конференцию.
14:19 06/11/2019  |  Лента новостейВ Баку задержали водителя, слушавшего армянскую песню “Ми гна”
11:46 08/10/2019  |  Международные новостиПремьер-министр Азербайджана написал заявление об отставке - СМИ
15:18 02/04/2019  |  Международные новостиБаланс или расшатывание? В азербайджанском обществе зреет новый всплеск недовольства ситуацией в армии — Aysor.am
00:41 21/07/2017  |  Международные новостиВ Баку одежда иранского туриста с надписью «Армения» вызвала переполох
12:15 09/06/2017  |  Международные новостиМинистр энергетики Азербайджана умер в Турции
09:17 18/04/2016  |  Международные новостиАзербайджанские дипломаты оскандалились в Австралии
16:09 15/04/2016  |  Международные новости Банковский сектор Азербайджана испытывает серьезные проблемы: люди не могут снять деньги со счетов
16:02 15/04/2016  |  Международные новостиАзербайджан сократил добычу нефти
18:23 11/04/2016  |  Международные новостиВ Азербайджане инвалиды войны в Карабахе сожгли в знак протеста свои протезы