«Արայիկ Հարությունյան նախարարը տապալված է և պետք է գնա տուն». Բողոքի ակցիա Կառավարության դիմաց 11/07/2019   12:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պահանջող բողոքի ակցիաները շարունակվում են այս անգամ Կառավարության շենքի դիմաց։ Ակցիայի մասնակիցները վանկարկում են «Արայիկ հեռացիր» ու նշում, որ նախարարը պետք է գնա տուն։
«Մենք դեմ ենք, որ մեր տված հարկերից նկարահանվի ֆիլմ Մելի մասին, ի՞նչ կապ ունի սա նախկին նախարարների կամ Լևոն Մկրտչյանի հետ։ Նախկինում չի եղել նման դեպք, Լևոն Մկրտչյանի կառավարման տարիներին չի եղել դեպք, որ նման սցենարներով ֆիլմեր նկարվեն։ Մենք պահանջում ենք Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը, ակցիաները շարունակվելու են այնքան ժամանակ, մինչև Արայիկ Հարությունյանը հրաժարական տա»,-ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
«Մեզ մոտ տպավորություն է, որ Արայիկ Հարությունյանը «հայ», «ազգային», «եկեղեցի», այս բոլոր տերմինների հետ խնդիր ունի, անգամ իր հարցազրույցներում նա քմծիծաղով է վերաբերում այս եզրույթներին։ Մեզ համար սա անընդունելի է, ՀՀ-ում կան ավանդույթներ, արժեքներ, որոնք ՀՀ քաղաքացիները պարտավոր են կրել կամ գոնե հարգել։ Արայիկ Հարությունյանն անցավ կարմիր գիծը, երբ այդ ավանդույթներին ու ընդունված կարգերին դեմ գնաց»,-ասաց մասնակիցն ու նշեց, որ թող վարչապետը նոր նախարար նշանակի, իրենք էլ կօգնեն, որպեսզի նորանշանակ նախարարն իր աշխատանքում հաջողի։
Մասնակցի խոսքով, կարող է վարչապետը Հարությունյանին պաշտպանում է, որովհետև թիմակիցներ են, Հարությունյանը վարչապետի հետ քայլել է, բայց այդ մտածելակերպին պետք է վերջ դրվի. «Ապրի Արայիկ Հարությունյանը, որ քայլել է, եթե լավ բաներ իր կյանքում արել է՝ ապրի, վաղը մյուս օրը կարող է ընտանիքի շատ լավ հայր դառնա, շատ լավ քաղաքացի լինի, չեմ ուզում կասկածեմ դրանում, բայց Արայիկ Հարությունյան նախարարը տապալված է և պետք է գնա տուն»։
19:05 06/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Արցախի ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության պատգամավորներին և անդրադարձել ֆինանսատնտեսական ոլորտում իրականացված քայլերին
14:25 06/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՕրենքի նախագծի վերաբերյալ բուհն իր դիրքորոշումը ներկայացրել է. ԵՊՀ ՈՒԽ նախագահ( տեսանյութ)
11:18 06/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայերենը չունի պաշտպանվածության այն աստիճանը, որն ունի անգլերենը. ԵՊՀ դասախոս
10:19 06/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵՊՀ ուսանողները դասադուլ են իրականացնում. Նրանք դեմ են բուհական ծրագրում հայոց լեզու, հայ գրականություն առարկաները ոչ պարտադիր դարձնելուն
18:41 03/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս նախարարը հլը որ քանդում ու վերացնում ա «հայ» բառով սկսվող ամեն ինչ. Գևորգ Պետրոսյան

В Ереване проходит акция протеста с требованием отставки главы Минобнаруки Армении Араика Арутюняна 11/07/2019   12:37
Акция протеста с требованием отставки министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна проходит перед зданием правительства. Участники акции  скандируют “Уходи Араик”, заявляя, что министр должен отправиться домой.
“Мы против, чтобы на выплаченные нами налоги снимали фильм о Мел(в прошлом известная армянская тяжелоатлетка Мелине Далузян, сменившая пол - Прим.ред.). Какое это имеет отношение к бывшим министрам и Левону Мкртчяну(экс-глава Минобрнауки - Прим.ред.). Ранее такого не было. При Левоне Мкртчяне не было случая, чтобы снимали фильмы на такие сценарии. Мы ттребуем отставки Араика Арутюняна. Акции будут продолжаться до тех пор, пока он не подаст в отставку, - заявил один из протестующих
По их словам, у них сложилось впечатление, что у Араика Арутюняна имеются проблемы с такими терминами, как “национальный”, “церковь”, даже в ходе своих интервью он с иронией относится к ним.
“Для нас это неприемлемо. В Армении есть традиции, ценности, которым граждане РА обязаны следовать или хотя бы уважать. Араик Арутюнян перешел красную линию, когда пошел против этих традиций и принятых нравов”, -  сказал один из участников акции, предложив премьеру назначить нового министра. Они же, как отметил протестующий, помогут, чтобы новый министр достиг успехов в работе.
“Араик Арутюнян как министр потерпел фиаско, и ему пора домой”, - заявляют демонстранты.
11:13 06/05/2019  |  Лента новостейПресс-секретарь Минобрнауки Армении написала заявление об уходе
11:28 28/02/2019  |  Лента новостейГлава Минобрнауки Армении рассказал о планах повысить зарплаты учителям