ԵՊՀ ուսանողները դասադուլ են իրականացնում. Նրանք դեմ են բուհական ծրագրում հայոց լեզու, հայ գրականություն առարկաները ոչ պարտադիր դարձնելուն 11/06/2019   10:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահին ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետի ուսանողները դասադուլ են իրականացնում։ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի փոխանցմամբ ուսանողները նշում են, որ բուհական ծրագրում «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաները ոչ պարտադիր դարձնելը ճիշտ որոշում չէ։
ԵՊՀ հայ գրականության ամբիոնի դասախոս Արշալույս Գալստյանը նշեց, որ սա ուսանողական ինքնաբուխ ակցիա է, սակայն վերջինիս կարծիքով ուսանողներն այս դեպքում ճիշտ են. «Խնդիրը նախ պետք է հասարակական լայն քննարկման փուլ անցնի և հասկանանք՝ ինչու են այս առարկաները հանվում։ Այսինքն պարտադիր բաղադրիչն ինչու՞ է հանվում, արդյոք չե՞նք վնասում ազգային ինքնությանը։ Եթե քննարկումները հասնեն նրան, որ հասկանանք՝ որևէ վնաս չի հասցնում, խնդրեմ եկեք հանենք և փոխենք մասնագիտական շատ առարկաներով, բայց եթե դա ազգային բաղադրիչին, ինքնությանն իսկապես վտանգ է սպառնում, այդ դեպքում տեղին է այս բողոքը»,-ասաց դասախոսը։
Վերջինիս համոզմամբ եթե բովանդակային մասով խնդիր կա, ապա պետք է վերանայվի բովանդակությունը և ծրագրային փոփոխություններ կատարվեն. «Չպետք է համեմատություն անել արտասահմանյան և ամերիկյան բուհերի հետ։ Ծանոթ եմ այդ բուհերին, բայց եկեք հասկանանք, որ նրանք ազգային ինքնության պահպանության խնդիր երբեք չեն ունեցել։ Սա պարզապես վտանգում է մեր ազգային ինքնությունը։ Կառավարությունը պետք է հստակ դիրքորոշում որդեգրի, որ քաղաքականությունն ուղղի մեր ազգային, մշակութային արժեքները, լեզուն պահպանելուն և ոչ թե տուրք տալ մոդայիկ ձևակերպումներին»,-ասաց Արշալույս Գալստյանը։
Հարցին՝ արդյոք խնդիրը ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականով կլուծվի, դասախոսն այդ կարծիքին չէ. «Կարծում եմ՝ նախարարի անձն այստեղ այդքան էլ էական չէ։ Այստեղ էական է կառավարության դիրքորոշումը։ Եթե այս նախարարը պետք է հրաժարական տա, փոխարենը գա մեկ ուրիշը, որը շարունակի նույն քաղաքական գիծը, էական ոչ մի տարբերություն չեմ տեսնում։ Վստահ եմ՝ պարոն Փաշինյանն ականջալուր կլինի և հստակ կհայտնի իր դիրքորոշումը»,-հավելեց Արշալույս Գալստյանը։
Հիշեցնենք, որ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը ասել էր, որ աշակերտները 12-ամյա կրթության ընթացքում բավարար գիտելիքներ են ստանում հայոց լեղու, հայ գրականություն և հայոց պատմություն առարկաներից և ըստ էության համալսարանական  ծրագրի մեծ մասում դրանց ներառումն ազդում է նրանց մասնագիտական որակների վրա։
18:41 03/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս նախարարը հլը որ քանդում ու վերացնում ա «հայ» բառով սկսվող ամեն ինչ. Գևորգ Պետրոսյան
16:59 23/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլյան քառօրյա մարտերին մասնակից ԵՊՀ բոլոր ուսանողներին ԵՊՀ ուսանողական հանրակացարանում կեցությունն անվճար է
11:55 04/10/2019  |  ՄեկնաբանությունԱրայիկ Հարությունյանն արձագանքել է Ալիևի հայտարարությանը
18:45 27/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵՊՀ-ն առաջիկա 10 տարիների ընթացքում պետք է տեղ գտնի աշխարհի ուժեղագույն համալսարանների վարկանիշային առաջին 500 հորիզոնականում. Փաշինյան
11:24 16/09/2019  |  Քաղաքացիական իրավունքԵՊՀ մամուլի խոսնակը դատի է տվել համալսարանի ղեկավարությանը
10:05 10/09/2019  |  ՄամուլԵՊՀ գիտխորհրդի նիստը թեժ է լինելու. Գեղամ Գևորգյանը պատրաստվում է խզե՞լ արհմիության հետ կոլեկտիվ պայմանագիրը. «Հրապարակ»
11:16 05/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵՊՀ պատմության թանգարանն անվանակոչվել է պրոֆեսոր Լյուդվիգ Ղարիբջանյանի անվամբ

Студенты ЕГУ протестуют против отмены обязательного изучения ряда дисциплин в вузах 11/06/2019   10:58  |  Лента новостей
Студенты филологического факультета Ереванского государственного университета бойкотируют занятия. Как передает корреспондент “ФактИнфо”, студенты считает неверным решение отменить обязательное изучение таких предметов, как армянский язык, армянская литература и история Армении.
Преподаватель кафедра армянской литературы ЕГУ Аршалуйс Галстян отметил, что это спонтанная студенческая акция. По его словам, студенты в данном случае правы.
Он указал, что вопрос должен был сначала пройти широкое общественное обсуждение, по итогам которого стали бы ясны причины этого решения.
“Почему исключают обязательную составляющую, не вредим ли мы тем самым своей национальной идентичности? Если обсуждения дойдут до того, что мы убедимся в отсутствии угрозы, то, давайте, уберем и заменим их другими дисциплинами, однако если это действительно вредит национальной составляющей, идентичности, то этот протест уместен”, - пояснил преподаватель.
По его мнению, при наличии проблем с содержательной частью, следует пересмотреть ее и внести изменения в содержание и программу. Он отметил, что следует избегать сравнений с зарубежными, в том числе американскими вузами.
“Я знаком с этими вузами, но, давайте поймем, что перед ними никогда не стояла задача по сохранению национальной идентичности. Это просто ставит под угрозу нашу национальную идентичность. Правительство должно взять на вооружение политику сохранения национальных, культурных ценностей и языка, а не идти на поводу у модных формулировок”, - заявил Аршалуйс Галстян.
На вопрос о том, решит ли эту проблему отставка министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна, преподаватель заявил, что не разделяет этого мнения и что личность министра в данном вопросе не столь существенна.
По его мнению, существенную роль здесь играет позиция правительства.
“Если этот министр подаст в отставку, а на его место придет другой, который продолжит ту же политическую линию, то не вижу никакой существенной разницы. Уверен, что г-н Пашинян прислушается и выскажет свою четкую позицию”, - добавил Галстян.
Напомним, министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян заявил, что учащиеся получают достаточно знаний за 12 лет обучение по вышеупомянутым предметам и, по сути дела, отмена их обязательного изучения в вузах позволит студентам уделить больше времени профессиональным дисциплинам.