Գագիկ Հարությունյանը հերքում է, թե իրեն պարտադրել են հրաժարական տալ ՍԴ նախագահի պաշտոնից. «Ազատություն» 10/23/2019   14:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանն «Ազատության» հետ զրույցում հերքում է, թե անցած տարի իրեն պարտադրել են սահմանված ժամկետից շուտ հրաժարական ներկայացնել, որպեսզի Հայաստանի հանրապետական կուսակցության անդամ Հրայր Թովմասյանը հնարավորություն ստանա ՍԴ նախագահ դառնալ մինչև 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների ամբողջությամբ ուժի մեջ մտնելը։ Նպատակն, ըստ Հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) այն էր, որ Թովմասյանը պաշտոնավարեր ոչ թե վեց տարի, այլ՝ մինչև 70 տարեկանը։
«Հասկանալու բարդություն չկա։ Ես այդ մասին ասել եմ, որ ես ամսի 28-ին ընտրվեցի Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ և անմիջապես որոշեցի, որ հարմար չէ՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը լինի մեկ այլ ինստիտուտում խորհրդի անդամ։ Ուղղակի [ՍԴ] նախագահի լիազորությունները վայր դրեցի, որը իմ իրավունքն է, և որևէ օրենքով էլ նախատեսված չէ հատուկ ընթացակարգ։ Դա իմ իրավունքն է։ Կարող էի ես ընդհանրապես հեռուստատեսությամբ հայտարարել, որ վայր եմ դրել», - ասաց Հարությունյանը:
«Ազատություն»․ - Այսինքն, կարող էիք չսպասել՝ Ձեր 70-ամյակը լրանար, և ավելի շուտ հեռանալ այդ պաշտոնից։
Գագիկ Հարությունյան․ - Անշուշտ, դա մարդու իրավունքն է։ Նայեք Սահմանադրության 57 հոդվածը, և նաև դա իմ իրավունքն է։ Ես չեմ ընտրվել նախագահ, հետո դատարանի անդամ (ԲԴԽ), դրանք տարբեր իրավական ակտերով են եղել։ Ես վայր եմ դրել լիազորությունները ՍԴ նախագահի, մնացել եմ անդամ մինչև թոշակի ձևակերպումը։
«Ազատություն»․ - Ձեզ չեն ստիպել, որպեսզի այդ քայլին գնաք, որ Հրայր Թովմասյանը դառնա ՍԴ նախագահ։
Հարությունյան․ - Դա հեքիաթներ է, հեքիաթների ժանրից է։ Ես ինքս եմ որոշել, որ հարմար չէ ԲԴԽ անդամի կարգավիճակով լինել նաև Սահմանադրական դատարանի նախագահ։
Այլ հարցերի Գագիկ Հարությունյանը չպատասխանեց։
19:39 28/05/2019  |  ՎերլուծություններԳագիկ Հարությունյանի անփառունակ վերջակետը
17:53 24/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Հարությունյանի հրաժարականը ոգևորրություն դեռ չի առաջացնում երկու պատճառով. Երվանդ Վարոսյան

“Это сказки”: Гагик Арутюнян опровергает свою отставку с поста главы КС по принуждению 10/23/2019   14:46  |  Лента новостей
Бывший председатель Конституционного суда Армении Гагик Арутюнян в интервью армянской службе радиостанции “Свобода” (“Азатутюн”) опроверг информацию о том, что в прошлом году его будто вынудили подать прошение об отставке раньше предусмотренного срока, чтобы член Республиканской партии Армении (РПА) Грайр Товмасян получил возможность стать главой КС до вступления поправок в Конституцию  от 2015  года в силу в полном объеме. Цель, согласно Специальной следственной службе,  заключалась в том, чтобы Грайр Товмасян имел возможность занимать этот пост не 6 лет, а до 70 лет.
“Не трудно понять. Я об этом говорил,  говорил, что 28 числа я был избран членом Высшего судебного совета (ВСС) и сразу решил, что неудобно, чтобы председатель КС был членом Совета другого института. Просто сложил полномочия председателя (КС), что является моим правом. И ни одним законом не предусмотрена специальная процедура. Это мое право. Я мог бы вообще по телевидению объявить, что сложил полномочия”, – заявил Арутюнян.
На уточняющий вопрос радиостанции о том, что он мог покинуть раньше этот пост, не дожидаясь исполнения 70-летнего возраста, Арутюнян отметил: “Конечно, это право человека. Взгляните на статью 57 Конституции, и потом это мое право. Я не избирался председателем, а потом членом суда (ВСС); это имело место по разным правовым актам. Я сложил полномочия председателя КС и оставался членом до оформления пенсии.
На вопрос, не вынуждали ли его идти на этот шаг, чтобы Грайр Товмасян стал председателем КС, Арутюнян ответил: “Это сказки, из жанра сказок. Я сам решил, что неудобно в статусе члена ВСС занимать также должность председателя Конституционного суда”.