Ռ. Քոչարյանի գործով վերջնական ակտը կայացնելու է ՍԴ-ն. Հրայր Թովմասյան (տեսանյութ) 07/19/2019   18:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻԵԴ-ից և Վենետիկի հանձնաժողովից կստանանք խորհրդատվական կարծիք, որը կկարևորենք այս գործում որոշում կայացնելու համար, բայց այս գործով վերջնական ակտը կայացնելու է ՀՀ սահմանադրական դատարանը։ Այս մասին այսօր Արմնյուզ հեռուստաընկերությանը տված իր հարցազրույցում ասաց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ ինչով էր պայմանավորված Ռ. Քոչարյանի գործի վարույթը կասեցնելու և ՄԻԵԴ ու Վենետիկի հանձնաժողով դիմելու որոշումը։
Հրայր Թովմասյանն ընդգծեց, որ հաշվի առնելով գործի շուրջ ստեղծված հանրային հետաքրությունը, եթե այլ դեպքերում ՍԴ-ի սխալվելու 0.0001 տոկոսը կարող էր թույլատրելի համարվել, ապա այս դեպքում՝ ոչ. «Սրանով  է պայմանավորված, որ այն ներուժը, որը կա ՄԻԵԴ-ում և Վենետիկի հանձնաժողովում, այս հարցի շուրջ պետք է և օգտագործել»։
ՍԴ նախագահը կարևորեց, որ ՄԻԵԴ-ում և Վենետիկում չեն որոշում հոդվածը համապատասխանում է եվրոպական կոնվենցիային, թե ոչ։ Այնտեղ չեն կարող որոշել նաև սահմանադրականության հարց, սակայն նրանց վերլուծությունները, փորձառությունը, դատական պրակտիկայի ամփոփումը Հրայր Թովմասյանի խոսքով կօգնեն իրենց այս գործում։
Մանրամասները՝  ArmNews-ի տեսանյութում
09:50 19/07/2019  |  ՄամուլՀրայր Թովմասյանը արագ հասկացավ՝ «իրավիճակ է փոխվել». Ինչերից է նա հրաժարվել. «Հրապարակ»

Окончательный акт по делу Кочаряна вынесет Конституционный суд Армении - Грайр Товмасян 07/20/2019   00:10  |  Интервью
Окончательный акт по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна вынесет Конституционный суд Армении. Об этом заявил председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян в интервью телекомпании «Армньюз».
“Мы получим от Европейского суда по правам человека и Венецианской комиссии консультативное заключение, которому придадим значение при вынесении решения по этому делу, однако окончательный акт вынесет Конституционный суд РА”, - сказал Грайр Товмасян.
Он подчеркнул, что с учетом общественного интереса к данному делу, если в других случаях можно считать допустимой погрешность в 0,000001% при вынесении КС решения, то в данном случае – этого допустить нельзя.
“Именно этим обусловлено, что тот потенциал, который существуют в Европейском суде, в Венецианской комиссии, в связи с данным вопросом следует использовать.
Председатель КС отметил, что в ЕСПЧ и Венецианской комиссии не решают статья соответствует Европейской конвенции или нет. Там не могут решить и вопрос о ее конституционности, однако их анализ, опыт, обобщение судебной практики, по словам Грайра Товмасяна, помогут в этом деле.