Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունները չեն դադարեցվի․ԲԴԽ-ն որոշեց 07/19/2019   12:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բարձրագույն խորհրդի որոշմամբ՝ ԲԴԽ անդամ Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունները չեն դադարեցվի։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին քիչ առաջ հայտարարեց ԲԴԽ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սերգեյ Չիչոյանը։
Վերջինս հայտնեց, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը, առաջնորդվելով Դատական օրենսգրքի 94-րդ հոդվածի 6-րդ մասով՝ որոշեց մերժել ԲԴԽ անդամներ Հովհաննիսյանի, Բեքմեզյանի եւ Մելիքջանյանի դիմումը։
Չիչոյանը նշեց նաեւ, որ որոշման պատճառաբանական մասի վերաբերյալ Վիգեն Քոչարյանը ներկայացրել է հատուկ կարծիք։
ԲԴԽ այս որոշումը վերջնական է եւ ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Նախշուն Տավարացյանը ԲԴԽ անդամ է ընտրվել 2018 թվականի նոյեմբերի 8-ին, որից հետո հրաժարականի դիմում է ներկայացրել ԲԴԽ: Հրաժարականը, սակայն, չի հստատվել։ 2019 թ. հուլիսի 15-ին Տավարացյանը երդվել է Դատավորների ընդհանուր ժողովում՝ որպես դեռևս 2018 թ. նոյեմբերի 8-ին ընտրված անդամ: Դրանից հետո ԲԴԽ գիտնական անդամների՝ Հայկ Հովհաննիսյանի, Գրիգոր Բեքմեզյանի եւ Լիպարիտ Մելիքջանյանի նախաձեռնությամբ հրավիրվել է այս նիստը՝ Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով:
11:42 19/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ն հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունների դադարեցման վերաբերյալ որոշում կայացնելու
10:01 19/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ նախկին նախագահի գրությունը արդյո՞ք ազդել է Ն. Տավարացյանի հետագա վարքագծի վրա.հայտարարություն
15:49 18/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ նիստը հետաձգվեց․ Հայկ Հովհաննիսյանը միջնորդեց որպես վկա հրավիրել Վճռաբեկ դատարանի դատավորների
14:04 18/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵս ԲԴԽ անդամի պաշտոնը լիարժեք ստանձնած եմ համարվում իմ երդման օրվանից․ Նախշուն Տավարացյան
12:52 18/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ն որոշեց նիստն անցկացնել դռնբաց․ քննարկվում է Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունների դադարեցման հարցը

Высший судебный совет Армении не стал прекращать полномочия Нахшун Таварацян 07/19/2019 13:04 | Лента новостей
Полномочия члена Высшего судебного совета Армении Нахшун Таварацян не будут прекращены. Решение, которое было принято на заседании Высшего судебного совета в пятницу, огласил временно исполняющий обязанности председателя ВСС Сергей Чичоян.
Последний заявил, что Высший судебный совет, руководствуясь частью 6 статьи 94 Судебного кодекса, постановил отклонить заявление членов ВСС Ованнисяна, Бекмезяна и Меликджаняна.
Чичоян также отметил, что Виген Коччарян представил специальное мнение относительно мотивировочной части решения.
Данное решение ВСС является окончательным и вступает в силу с момента его оглашения.
Ранее ”Фактинфо” сообщило, что Нахшун Таварацян была избрана членом Высшего судебного совета 8-го ноября 2018 года, после чего подала заявление об отставке в ВСС. Ее отставку, однако, не утвердили. 15-го июля 2019 ода Таварацян принесла присягу Общему собранию судей как избранный еще 8-го ноября 2018 года член. После этого, по инициативе членов ВСС, ученых-юристов Айка Ованнисяна, Григора Бекмезяна и Липарита Меликджаняна было созвано это заседание по вопросу о прекращении полномочий Нахшун Таварацян.