Էթիկայի հանձնաժողովը բողոքարկել է Վաչագան Ղազարյանի գործով դատարանի որոշումը 06/24/2019   13:19  |  Վարչական իրավունք
Բարձրաստիճան անձանց էթիկայի հանձնաժողովը բողոքարկել է Վարչական դատարանի որոշումը, որով բավարարվել էր ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի հայցն ընդդեմ Էթիկայի հանձնաժողովի:  Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Վաչագան Ղազարյանի փաստաբան Մհեր Հակոբյանից:
Հիշեցնենք, որ դատարանը պարտավորեցրել էր հանձնաժողովին ոչնչացնել Ղազարյանի և նրա կնոջ 2017 թվականի տարեկան և 2018 թվականի պաշտոնի դադարեցման հայտարարագրերը և հօգուտ Ղազարյանին բռնագանձել 4000 դրամ` որպես դատական ծախս։
Մհեր Հակոբյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ դատարանի վճիռն ու իրենց հայցը, ըստ էության, համընկել են. «Մեր հայցը բավարարվել է այն հիմքով, որ 2018 թվականի ապրիլի 9-ից սկսած  ՀՀ Պետական պահպանության ծառայության առաջին տեղակալը դադարել է լինել հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ, հետեւաբար՝ Էթիկայի հանձնաժողովը իրավասու չէր ընդունելու այդ հայտարարագրերը»:
Ինչ վերաբերում է դրանք ոչնչացնելուն, ըստ փաստաբանի՝ դա բխում է Սահմանադրությունից եւ Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին ՀՀ օրենքից, սակայն քանի դեռ հանձնաժողովը բողոքարկում է դատարանի որոշումը, հայտարարգրերը չեն ոչնչացվի:
Նշենք, որ հունիսի 12-ին գործն ուղարկվել է Վարչական վերաքննիչ դատարան: Նիստը օրը դեռեւս հայտնի չէ:
Ինչ վերաբերում է ՍԴ որոշումից հետո Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հարցը բարձրացնելուն, Մհեր Հակոբյանն ասաց, որ այդ միջնորդությունը դեռ քննարկման փուլում է. «Ժամկետներ դեռ ունենք, եթե քրեական գործով նախաքննական մարմինը որեւէ բան չձեռնարկեց, այդ դեպքում արդեն ինքներս այդ ճանապարհով կգնանք»:
Հիշեցնենք, որ Վաչագան Ղազարյանը մեղադրվում է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափը թաքցնելու, ինչպես նաեւ ապօրինի հարստանալու մեջ։ Ղազարյանը  դիմել էր ՍԴ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 314.3-րդ հոդվածի կիրառումն իր նկատմամբ  Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու նպատակով։
Սահմանադրական դատարանը  Վաչագան Ղազարյանի դիմումի քննության արդյունքում որոշել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի՝ Վաչագան Ղազարյանի կողմից վիճարկվող 314.3 հոդվածով և 310.1-րդ հոդվածները համապատասխանում են Սահմանադրությանը, սակայն կոնկրետ մեկնաբանության եւ կոնկրետ հանգամանքների առկայության պարագայում. «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սույն գործով վիճարկվող դրույթները դիմողի նկատմամբ կիրառվել են այլ՝ Սահմանադրական դատարանի մեկնաբանությունից տարբերվող մեկնաբանությամբ, համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 69-րդ հոդվածի 10-րդ մասի, դիմողի նկատմամբ կայացված վերջնական դատական ակտը նոր հանգամանքի ի հայտ գալու հիմքով ենթակա է վերանայման՝ օրենքով սահմանված կարգով»,- նշել էր ՍԴ-ն
17:59 17/05/2019  |  Վարչական իրավունքՎարչական դատարանի որոշումը կօգտագործվի Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հարցը բարձրացնելու համար
17:15 17/05/2019  |  Վարչական իրավունքԴատարանը բավարարել է Վաչագան Ղազարյանի հայցն ընդդեմ Բարձրաստիճան անձանց էթիկայի հանձնաժողովի
19:04 25/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎաչագան Ղազարյանին առաջադրված մեղադրանքը կվերանայվի՞. Դատախազությունը ծանոթանում է ՍԴ որոշմանը
14:06 19/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն չափազանց խիստ ձեւով է արձանագրել ՎԴ-ի կողմից Վաչագան Ղազարյանի իրավունքների խախտման փաստը. սահմանադրագետ
11:05 19/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ որոշումից հետո Վաչագան Ղազարյանի շահերը ներկայացնող փաստաբանը դիմում կներկայացնի դատական ակտի վերանայման համար
11:26 10/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍԴ-ն հետաձգել է Վաչագան Ղազարյանին առաջադրված մեղադրանքների սահմանադրականությունը վիճարկող դիմումի քննարկումը

Комиссия по этике обжаловала решение Административного суда по иску экс-начальника охраны Сержа Саргсяна 06/24/2019 13:48 | Административное право
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц обжаловала решение Административного суда, которым было удовлетворен иск бывшего начальника охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Вачагана Казаряна – против комиссии по этике. Об этом “Фактинфо” сообщил адвокат Вачагана Казаряна – Мгер Акопян
Напомним, суд обязал Комиссию уничтожить декларации Казаряна и его жены от 2017 года, а также декларацию о приостановлении полномочий на посту, который он занимал в 2018 году, и взыскать в пользу Казаряна 4 тыс, драмов за судебные издержки.
Мгер Акопян сообщил “ФактИнфо”, что решение суда и их иск, по сути дела, совпали. “Наш иск удовлетворен на том основании, что с 9-го апреля 2018 года первый заместитель Службы государственной охраны РА перестал быть лицом, обязанным предъявлять декларацию, следовательно, Комиссия по этике не была правомочна принимать эту декларацию.
Что касается их уничтожения, то, по словам адвоката, это вытекает из Конституции и закона РА “О защите личных данных”, однако покуда нет решения по жалобе Комиссии на решение суда, декларации не будут уничтожены.
Отметим, что 12 июня дело было направлено в Административный апелляционный суд. Дата заседания пока не обнародована.
Что касается затрагивания вопроса о приостановлении уголовного преследования в отношении Вачагана Казаряна после решения Конституционного суда, то Мгер Акопян заявил, что соответствующее ходатайство еще на стадии обсуждения. “Еще есть время. Если следственный орган не предпримет ничего, то в этом случае мы сами пойдем по этому пути”, - сказал он.
Напомним, Вачагану Казаряну предъявлено обвинение по части 2 статьи 314.3("Представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию, которые повлекли уклонение от декларирования имущества или дохода в особо крупных размерах") и по части 1 статьи 310.1 ("Увеличение за отчетный период имущества и (или) уменьшение обязательств лица, имеющего обязательство по представлению установленной Законом Республики Армения "Об общественной службе" декларации, которые существенно превышают его законные доходы и не обосновываются ими, и если отсутствуют другие признаки преступления, являющиеся основанием для незаконного обогащения") УК РА.
Конституционный суд по итогам рассмотрения заявления Вачагана Казаряна постановил, что оспариваемые им статьи 314.3 и 310.1 Уголовного кодекса Республики Армения соответствуют Основному закону, но в случае наличия конкретных толкований и обстоятельств.
“С учетом того обстоятельства, что оспариваемые по настоящему делу положения были применены в отношении заявителя в иной интерпретации, отличающейся от толкований Конституционного суда, согласно части 10 статьи 69 конституционного закона “О Конституционном суде”, вынесенный в отношении заявителя окончательный судебный акт на основании вновь открывшихся обстоятельств подлежит пересмотру в порядке, установленном законом”, - отметил КС.