ՍԴ որոշումից հետո Վաչագան Ղազարյանի շահերը ներկայացնող փաստաբանը դիմում կներկայացնի դատական ակտի վերանայման համար 04/19/2019   11:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օրեր առաջ Սահմանադրական դատարանում Վաչագան Ղազարյանի դիմումի քննության արդյունքում կայացված որոշումը հիմք ընդունելով՝ Ղազարյանի պաշտպանական կողմը ի հայտ եկած նոր հանգամանքով պայմանավորված առաջիկայում դիմում կներկայացնի վերջնական դատական ակտի վերանայման համար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց Վ.Ղազարյանի փաստաբան Մհեր Հակոբյանը։
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանը  Վաչագան Ղազարյանի դիմումի քննության արդյունքում որոշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի՝ Վաչագան Ղազարյանի կողմից վիճարկվող հոդվածները համապատասխանում են Սահմանադրությանը, սակայն կոնկրետ մեկնաբանության եւ կոնկրետ հանգամանքների առկայության պարագայում։
Մասնավորապես, Սահմանադրական դատարանը գտել է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասը և 314.3-րդ հոդվածը համապատասխանում են Սահմանադրությանը հետևյալ մեկնաբանությամբ՝
- արարքի պատժելիությունը վերացնող կամ պատիժը մեղմացնող օրենքի հետադարձ ուժ ունենալու սահմանադրական սկզբունքը վերաբերում է ոչ միայն քրեական օրենքին, այլ նաև այն օրենքներին, որոնց հղում է կատարվում Քրեական օրենսգրքի բլանկետային նորմերով
- Սահմանադրության 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետի «հանցանք կատարած լինելու հիմնավոր կասկած» արտահայտությունը, ենթադրում է, որ անձին ներկայացված քրեական մեղադրանքն իրավաչափ է, բացակայում են քրեական հետապնդումը բացառող, ինչպես նաև արարքի պատժելիությունը հետադարձ ուժով վերացնող հանգամանքները
- իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ դատական պաշտպանության հիմնական իրավունքը ներառում է նաև քրեական գործի մինչդատական վարույթում կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու կամ կալանավորման ժամկետը երկարացնելու մասին միջնորդությունը քննելիս մեղադրյալին ներկայացված մեղադրանքի իրավաչափությունը նրա կողմից վիճարկելու իրավունքը, որը պետք է երաշխավորվի մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողության շրջանակներում:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սույն գործով վիճարկվող դրույթները դիմողի նկատմամբ կիրառվել են այլ՝ Սահմանադրական դատարանի մեկնաբանությունից տարբերվող մեկնաբանությամբ, համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 69-րդ հոդվածի 10-րդ մասի, դիմողի նկատմամբ կայացված վերջնական դատական ակտը նոր հանգամանքի ի հայտ գալու հիմքով ենթակա է վերանայման՝ օրենքով սահմանված կարգով»,- նշել է ՍԴ-ն։
Սահմանադրական դատարանը որոշեց. Վաչագան Ղազարյանի կողմից վիճարկվող հոդվածները համապատասխանում են Սահմանադրությանը
Սահմանադրական դատարանի արձանագրմամբ՝ մեղադրյալին ներկայացված մեղադրանքի օրինականությունը հանցանք կատարած լինելու հիմնավոր կասկածի առկայությունը պարզելու պարտադիր նախապայման է, որի անտեսումը կարող է հանգեցնել անձնական ազատության ոչ իրավաչափ սահմանափակման ու նաեւ ամրագրել, որ  «հանցանք կատարած լինելու հիմնավոր կասկած»-ը ներառում է նաև մեղադրանքի իրավաչափությունը, որը, իր հերթին, պետք է խարսխվի քրեական հետապնդումը բացառող բոլոր հանգամանքները, այդ թվում և հատկապես՝ արարքի ապաքրեականացումը ժխտելու վրա: Նման մոտեցումը բխում է նաև ՄԻԵԴ-ի նախադեպային իրավունքից: «Հետեւաբար, մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողության արդյունավետությունը՝ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասում ամրագրված արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունքի ուժով, ենթադրում է մեղադրանքի իրավաչափության պարտադիր ստուգում դատարանի կողմից՝ առանց կանխորոշելու գործի ըստ էության քննության ժամանակ պարզելու ենթակա փաստական և իրավական հանգամանքները»,-ընդգծում է ՍԴ-ն՝ արձանագրելով, որ մինչդատական վարույթի նկատմամբ արդյունավետ դատական վերահսկողությունը ենթադրում է նաև դիմողի կողմից ներկայացված՝ արարքի ապաքրեականացման մասին առերևույթ վկայող փաստերը, մասնավորապես՝ հանցագործության սուբյեկտի ենթադրյալ վերացման փաստը Սահմանադրության 72-րդ հոդվածի 3-րդ նախադասության հրամայական պահանջի շրջանակներում պատշաճ ուշադրության արժանացնելը բոլոր դատական ատյաններում՝ հատկապես հաշվի առնելով կալանավորման՝ որպես անձի անձնական ազատությանն առավել ինտենսիվ միջամտության, ծանրության աստիճանը:
ՍԴ-ն հանդես է եկել նաեւ կոշտ գնահատականով ուղղված վճռաբեկ դատարանին՝ նշելով, որ վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու լիազորության պատշաճ իրականացում: Վճռաբեկ դատարանը ոչ թե հայեցողական, այլ պարտադիր ատյան է, ուստի վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հարցը լուծելը Վճռաբեկ դատարանի ոչ թե հայեցողական, այլ պարտադիր լիազորությունն է: «Հիմքերից որևէ մեկի առկայության դեպքում վճռաբեկ բողոքը քննության ընդունելը չի կարող պայմանավորվել Վճռաբեկ դատարանի hայեցողությամբ»,- արձանագրել է ՍԴ-ն:
Անդրադառնալով Վճռաբեկ դատարանի դերին՝ Սահմանադրական դատարանն իր՝ 2007 թվականի ապրիլի 9-ի ՍԴՈ-690 որոշմամբ արտահայտել է իրավական դիրքորոշում առ այն, որ «վերաքննիչ կամ վճռաբեկ բողոքները վարույթ ընդունելու հարցում դատարանները պետք է ունենան ոչ թե հայեցողական անսահմանափակ ազատություն, այլ՝ օրենսդրորեն նախատեսված, հստակ, և անձանց համար միակերպ ընկալելի հիմքերով, բողոքը վարույթ ընդունելու կամ մերժելու իրավունք և պարտականություն»: «Սույն գործով Վճռաբեկ դատարանը, վարույթ չընդունելով դիմողի վճռաբեկ բողոքը, անտեսել է առաջին և վերաքննիչ ատյանների դատարանների որոշումների առերևույթ հակասությունն իր իսկ որոշումներով արտահայտված իրավական դիրքորոշումներին, այլ կերպ՝ կամայականորեն, առանց անհրաժեշտ հիմնավորումների շեղվել է իր արտահայտած դիրքորոշումներից, ինչը հանգեցրել է դիմողի՝ Սահմանադրության 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետում, ինչպես նաև 61-րդ հոդվածի 1-ին մասում ամրագրված իրավունքների խախտմանը»,- նշված է ՍԴ որոշման մեջ:
11:26 10/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍԴ-ն հետաձգել է Վաչագան Ղազարյանին առաջադրված մեղադրանքների սահմանադրականությունը վիճարկող դիմումի քննարկումը

После решения КС адвокат Вачагана Казаряна подаст заявление о пересмотре окончательного судебного акта 04/19/2019   13:41  |  Лента новостей
Защита начальника охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна - Вачагана Казаряна, приняв за основание решение, вынесенное  на днях по итогам рассмотрения его заявления в Конституционном суде, ввиду вновь открывшихся обстоятельств, в ближайшее время  представит заявление о пересмотре окончательного судебного акта. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Казарян – Мгер Акопян.
Отметим, что Конституционный суд по итогам рассмотрения заявления Вачагана Казаряна постановил, что оспариваемые им статьи  Уголовного кодекса Республики Армения соответствуют Основному закону, но в случае наличия конкретных толкований и обстоятельств.
В частности, Конституционный суд посчитал, что  часть 1 статьи 310.1 и статья 314.3 Уголовного кодекса РА соответствуют Конституции в случае следующих толкований:
- Конституционный принцип наличия обратной силы, устраняющей наказуемость деяния или смягчающей наказания, касается не только уголовного закона, но и тех законов, на которые производится отсылка по бланкетным нормам Уголовного кодекса;
- Фраза “обоснованное подозрение в  совершении преступлении” пункта 4 части 1 статьи 27 Конституции подразумевает, что выдвинутое в отношении лица уголовное обвинение правомерно, отсутствуют обстоятельства, исключающие уголовное преследование, а также устраняющие наказуемость деяния ввиду обратной силы;
- Основное право на эффективную  судебную защиту прав и свобод включает также право на оспаривание обвиняемым правомерности предъявленного ему обвинения при рассмотрении ходатайства об избрании в ходе досудебного производства меры пресечения в виде заключения под стражу или продлении срока содержания под стражей, которое должно быть гарантировано в рамках судебного контроля в отношении досудебного производства.
“С учетом того обстоятельства, что оспариваемые по настоящему делу положения были применены в отношении заявителя в иной интерпретации, отличающейся от толкований Конституционного суда, согласно части 10 статьи 69 конституционного закона “О Конституционном суде”, вынесенный в отношении заявителя окончательный судебный акт на основании вновь открывшихся обстоятельств подлежит пересмотру в порядке, установленном законом”, - отметил КС.КС Армении постановил, что оспариваемые Вачаганом Казаряном статьи УК соответствуют КонституцииКак констатировал Конституционный суд, законность предъявленного обвиняемому обвинения является обязательным предусловием для установления наличия обоснованного подозрения в совершении преступления, и его игнорирование может привести к неправомерному ограничению личной свободы, а также закрепить, что “обоснованное подозрение в совершении преступления” включает также правомерность обвинения, которая, в свою очередь, должна базироваться на опровержении всех обстоятельств, исключающих уголовное преследование, в том числе и особенно декриминализацию деяния. Подобный подход исходит также из прецедентного решения ЕСПЧ. “Следовательно, эффективность судебного контроля в отношении досудебного производства в силу права на эффективную судебную защиту, закрепленного в части 1 статьи 31 Конституции, подразумевает обязательную проверку судом правомерности обвинения без предопределения фактических и  правовых обстоятельств, подлежащих прояснению в ходе рассмотрения дела по существу”, - подчеркивает КС, констатируя, что эффективный судебный контроль в отношении досудебного производства подразумевает также удостаивание  представленных заявителем фактов, по-видимому свидетельствующих о декриминализации деяния, в частности факта предполагаемого устранения субъекта преступления, должного внимания во всех судебных инстанциях в рамках императивного требования третьего предложения статьи 72 Конституции, особенно с учетом степени тяжести заключения как наиболее интенсивного вмешательства в личную свободу.
КС выступил также с жесткой оценкой в адрес Кассационного суда, указав на надлежащее осуществление полномочия по принятию к производству кассационной жалобы. Кассационный суд не дискреционная, а обязательная инстанция, посему  решение вопроса о принятии к производству кассационной жалобы является не дискреционным, а обязательным полномочием Кассационного суда.  “В случае наличия какого-либо из оснований принятие кассационной жалобы не может быть обусловлено усмотрением Кассационного суда”, - констатировал КС.
Коснувшись роли Кассационного суда, Конституционный суд своим решением ПКС-690 от  9 апреля 2007 года высказал правовую позицию, согласно которой “в вопросе принятия апелляционных или кассационных жалоб к производству суды должны иметь не дискреционную неограниченную свободу, а право и обязанность принятия жалобы к производству или ее отклонения на законодательно предусмотренных, четких и одинаково воспринимаемых людьми основаниях”.
По данному делу Кассационный суд, не приняв жалобу заявителя к производству, проигнорировал видимое противоречие  решений первой и апелляционной инстанций с правовыми позициями, высказанными в своих же решениях, иными словами, произвольно, без необходимых обоснований отклонился от своих же высказанных правовых позиций, что привело к нарушению прав, закрепленных в пункте 4 части 1 статьи 27, а также  части 1 статьи 61 Конституции”, - отмечается в решение КС.