Շուտով կհրապարակվի ռեկտորի հրաժարականի տեսանյութը. ԵՊՀ խոսնակ 05/23/2019   17:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջիկա րոպեներին կհրապարակենք տեսանյութը, կտեսնեք՝ ինչպես է ռեկտորը հայտարարում իր հրաժարականի մասիմ։ Տեքստ համաձայնեցնելու խնդիր չկա, որովհետև ամբողջական տեսանյութը կա։ Այսօր լրագրողների հետ զրույցւմ ասաց Երևանի պետական համալսարանի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանը՝ անդրադառնալով ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի հրաժարականին։
Նա նշեց, որ Սիմոնյանի հրաժարականի հիմնական պատճառն այն է, որ համալսարանի 100-ամյակը չի շնորհավորել ոչ մի պաշտոնյա։
«Սրան զուգահեռ Բաքվում նշվում է Ադրբեջանի պետական համալսարանի 100-ամյակը և Սիմոմյանն ասաց, որ պատճառը պարզ է, իրեն բացահայտ ասում են, որ իր չլինելու դեպքում կնշեն 100-ամյակը»,-ասաց Էմին-Տերյանը։
Նրա խոսքով, քանի որ ռեկտորը չի պատրաստվում ստվերել 100-ամյակը, այդ պատճառով հրաժարական է տալիս։
Հարցին, թե ինչու Սիմոնյանը չի ուզում պատասխանել լրագրողների հարցերին, խոսնակն պատասխանեց, որ իր կարծիքով պատճառը հուզմունքն է։
Էմին-Տերյանն ասաց, որ իր և գիտխորհրդի մյուս անդամների համար ռեկտորի հրաժարականն անակնկալ էր, և ոչ ոք նման քայլի չէր սպասում։
15:52 21/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵՊՀ ուսանողներն այսուհետ կիսամյակի վարձավճարը կմուծեն ոչ թե միանվագ, այլ մաս-մաս

Стала известна причина отставки Арама Симоняна с поста ректора ЕГУ 05/23/2019   18:05  |  Лента новостей
В ближайшие минуты будет опубликовано видео отставки Арама Симоняна с поста ректора Ереванского государственного университета. Об этом заявил пресс-секретарь ЕГУ Геворг Эмин-Терян в беседе с журналистами в четверг, 23 мая.
Он отметил, что основной причиной отставки послужило отсутствие поздравлений от должностных лиц по случаю столетия вуза.
“Симонян заявил, что причина ясна. Ему прямо дают понять, что 100-летие университета отметят в случае его ухода”, - сказал Эмин-Терян.
Он пояснил, что ректор не хочет бросать тень на это событие, посему покидает свой пост.
Пресс-секретарь ЕГУ заявил, что отставка ректора для него и для других членов ученого совета стала неожиданностью и что никто этого не ожидал.