300.1 հոդվածով նախատեսված արարքը կատարելու հիմնավոր կասկածը բացակայում է. Հայկ Ալումյան 05/15/2019   14:02  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«300.1 հոդվածով նախատեսված արարքը կատարելու հիմնավոր կասկածը բացակայում է»,- դատարանի դահլիճում քիչ առաջ հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը. «Եթե նույնիսկ պրն Քոչարյանը ամբողջությամբ կատարած լիներ մեղադրանքում նշված արարքը, դա կնշանակեր սահմանադրական նորմի խախտում, այլ ոչ թե կարգի տապալում»:
Հայկ Ալումյանի խոսքով` բանակը իրականում կարող է օգտագործվել տեխնիկական որոշակի խնդիրների լուծման համար. «Մենք ձեզ այսօր դա ցույց կտանք, որպեսզի այդ կարգախոսը այլևս չօգտագործվի»:
Պաշտպանը նշեց, որ ըստ մեղադրանքի` Ռոբերտ Քոչարյանը մտադրություն է ունեցել ցանկացած գնով իշխանությունը փոխանցել Սերժ Սարգսյանին և օգտվելով այն հանգամանքից, որ հանդիսանում է Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարը, 2008 թվականի փետրվարի 23-ին բանակի բարձր անձանց հետ քննարկումներ ունենալով` հրահանգել է զորքերը բերել մարտական պատրաստության վիճակի` հայտարարելով արտակարգ դրության մասին. «Չկա հիմնավոր կասկած, որ պրն Քոչարյանը նման մտադրություն է ունեցել, նա առհասարակ չէր կարող նման մտադրություն ունենալ, քանի որ Սերժ Սարգսյանն այդ ժամանակ արդեն իսկ ընտրվել էր ՀՀ նախագահ, և ԿԸՀ-ի կողմից ընտրության արդյունքներն արդեն ամփոփված էին»,-ասաց Հայկ Ալումյանը:

Адвокат Кочаряна заявил об отсутствии обоснованного подозрения в свержении конституционного строя 05/15/2019   14:26  |  Суд по делу второго президента РА
Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна в ходе сегодняшнего заседания суда заявила об отсутствии обоснованного подозрения в совершении деяния, предусмотренного статьей 300.1 Уголовного кодекса Армении.
“Если даже г-н Кочарян в полном объеме совершил бы указанное в обвинении деяние, это означало бы нарушение нормы конституционного права, а не свержение строя”, - сказал адвокат экс-президента Айк Алумян.
По его словам, армия в действительности может быть использована для решения определенных технических проблем. “Мы сегодня вам это покажем, чтобы впредь этот лозунг не применялся”, - отметил он.
Как  отметил адвокат, согласно обвинению, Роберт Кочарян намеревался любой ценой передать власть Сержу Саргсяну и, воспользовавшись тем обстоятельством, что является верховным главнокомандующим Вооруженными силами, 23 февраля 2008 года, по итогам обсуждений с высокопоставленными военными, приказал привести войска в боевую готовность, объявив о чрезвычайном положении.
“Нет обоснованного подозрения в том, что г-н Кочарян имел такое намерение. У него вообще не могло быть такого намерения, поскольку Серж Саргсян в то время уже был избран президентом РА, и ЦИК уже подвела итоги выборов”, - сказал Айк Алумян.