Դատարանը մերժեց փաստաբանների միջնորդությունը. Գագիկ Հարությունյանը չի հրավիրվի դատարան 05/14/2019   16:30  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մերժեց պաշտպանների միջնորդությունը` այն պատճառաբանությամբ, որ ՄԻԵԴ-ի` նրանց կողմից հիշատակված հոդվածը չի պարտավորեցրել վկաներ հարցաքննել այն փուլում, որ փուլում հիմա գտնվում է գործը:
Դատարանը հաշվի առավ նաև այն հանգամանքը, որ պաշտպանական կողմը նույն բովանդակությամբ միջնորդություն ներկայացրել է մայիսի 13-ին, որին հետագայում կանդրադառնա:
Պաշտպան Հայկ Ալումյանը առարկեց` նշելով, որ դատավորը կաշկանդված է: Վերջինս տեղին չհամարեց այդ արտահայտությունը և պնդեց, որ դատավորը կաշկանդված չէ և ոչ մի անձից կախված չէ:
Հիշեցնենք, որ փաստաբանները միջնորդել էին դատարան հրավիրելու Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանին և մի քանի դատավորների։
Ըստ պաշտպանի՝ մեղադրանքում նշված է, որ ՍԴ-ի վրա ճնշում է գործադրվել. «Սակայն գործով հարցաքննված ՍԴ երկու դատավորներն էլ հերքել են ճնշման հանգմանքը, ընդ որում` մեղադրանքում նշված էլ չէ, թե կոնկրետ ում վրա է ճնշում գործադրվել»:
Պաշտպանի խոսքով` հիմնավոր կասկածի առկայության պարագայում իրենք միջնորդում են խափանման միջոցի հարցի քննության շրջանակում դատարան հրավիրել և հարցաքննել Գագիկ Հարությունյանին և ՍԴ մի քանի դատավորների:

Судья отклонил ходатайство защиты Роберта Кочаряна о вызове в суд экс-главы КС Гагика Арутюняна 05/14/2019 17:02 | Суд по делу второго президента РА
Судья Давид Григорян отклонил ходатайство защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна о вызове в суд бывшего председателя Конституционного суда Армении Гагика Арутюняна и нескольких судей КС.
Суд мотивировал свое решение тем, что упомянутая ими статья Европейской конвенции по правам человека не обязывает допрашивать свидетелей на том этапе рассмотрения дела, на котором оно находится сейчас.
Суд так учел тот факт, что защита подала ходатайство с аналогичным содержанием 13 мая, которое впоследствии будет рассмотрено.
В ответ адвокат экс-президента Айк Алумян возразил, посчитав, что судья скован. Последний счел это высказывание неуместным, указав, что судья не скован и ни от кого не зависит.
Ранее адвокат Кочаряна отметил, что в обвинении отмечается, что на КС оказывалось давление.
“Однако двое допрошенных по делу судей КС опровергли утверждения об оказании давления, причем в обвинении даже не указано, на кого конкретно оказывалось давление”, - сказал он.
По словам адвоката, в условиях наличия обоснованного подозрения они просят вызвать в суд и допросить Гагика Арутюняна и еще нескольких судей КС.