Վերաքննիչ դատարանը մերժել է նաեւ դատախազի բողոքը՝ փաստելով, որ կաշառքի դրվագով Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքում հիմնավոր կասկածը բացակայում է 04/11/2019   13:53  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Վերաքննիչ քրեական դատարանը, անտեսելով բոլոր հնարավոր նորմերը, շարունակեց պրն Քոչարյանին պահել կալանքի տակ»,- դատարանի որոշումից հետո այս կարծիքը հայտնեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը:
Նրա խոսքով` Քոչարյանը որոշմանը արձագանքեց շատ ավելի հանգիստ, քան իր պաշտպանները. «Առաջին ատյանի դատարանը կայացրել էր չպատճառաբանված դատական ակտ, և մեր հիմնավորումներից մեկը հենց այդ մասին էր, բայց Վերաքննիչ դատարանի վրա դա կարծես տպավորություն չգործեց»,- ասաց Ալումյանը` հավելելով. «Դատարանի որոշումը ստանալուց հետո անպայման կբողոքարկենք»:
Ալումյանի խոսքով` դատարանի փաստարկը այն էր, որ Քոչարյանը, մնալով ազատության մեջ, կարող է խոչընդոտել քննությանը. «Սակայն Եվրոպական դատարանը այն կարծիքին է, որ քննությանը խոչընդոտելու հանգամանքը քննության միայն սկզբնական փուլերում է էական դեր խաղում»,-ասում է պաշտպանը:
Այս ընթացքում պաշտպանական կողմը շարունակում է ծանոթանալ գործի նյութերին, սակայն որևէ արտառոց բան չի հանդիպել. «Մեր բոլոր սպասելիքները` կապված քրեական գործի տվյալների հետ, արդարանում են, այսինքն` ցանկացած բան, որը մինչ այս մենք պնդել ենք, վերստին հաստատվում է գործի այս կամ այն նյութով»:
Պաշտպանական կողմի փաստարկներից մեկը վերաբերում է Քոչարյանին մեղսագրված 300.1-րդ հոդվածին. «Այս հոդվածը 2008 թվականին գոյություն չուներ, իսկ 2009 թվականին գոյություն ունեցող 300-րդ հոդվածի համեմատ անձի վիճակը վատթարացնող է, ուստի չի կարող մեղսագրվել պրն Քոչարյանին»-պնդում է պաշտպանը և հավելում. «Մենք նշեցինք, որ Դատախազությունը գործով յոթ մեղադրյալների նկատմամբ ժամանակին քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշում էր կայացրել` հիմք ընդունելով հենց այդ վատթարացնող հանգամանքը: Սրան ի պատասխան` երեկվա դատախազը քննադատեց այն դատախազներին, ովքեր ժամանակին նման որոշում էին կայացրել: Ստացվում է` Դատախազությունը այսօր չի հասկանում 2009 թվականին իր իսկ կայացրած որոշումը»:
Պաշտպանի խոսքով` եթե այդպես է, ապա պետք է վերաբացվեն նաև այդ յոթ հոգու գործերը. «Եվ թող մեղադրանք առաջադրեն նաև նրանց, ում մեղադրանք առաջադրված չի եղել` հենց նույն վատթարացնող հանգամանքից ելնելով»:
Նշենք, ո Քոչարյանի դեմ միակ ցուցմունքը շարունակում է մնալ Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքը. «Արշակ Կարապետյանն ասում է, որ փետրվարի 24-ից հանձնարարվել է մտցնել արտակարգ դրություն, և այս հանգամանքը փորձում են ապացուցել հենց այդ ցուցմունքով: Իրավական վեճն այս մակարդակի է»:
Հավելենք, որ դատախազի բողոքը` առաջին ատյանի դատարանի որոշման պատճառաբանական մասի վերաբերյալ, ևս մերժվեց, և ուժի մեջ մնաց առաջին ատյանի այն որոշումը, ըստ որի կաշառքի մասով հիմնավոր կասկածը բացակայում է:
18:29 04/04/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՌոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները վաղը կշարունակեն ներկայացնել իրենց հիմնավորումները

Апелляционный суд проигнорировал все возможные нормы – адвокат Роберта Кочаряна 04/11/2019   14:37  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд, проигнорировав все возможные нормы, оставил под стражей  второго президента Армении Роберта Кочаряна. Об этом  журналистам в четверг, 11 апреля, заявил адвокат экс-президента Айк Алумян.
По его словам, Кочарян отреагировал на решение гораздо спокойнее, чем его адвокаты.
"Суд первой инстанции вынес необоснованный судебный акт,  и одно из наших доводов было именно об этом, однако, это, похоже, не произвело впечатления на Апелляционный суд", - отметил Алумян, сообщив о намерении обжаловать решение после получения его копии.
По словам Алумяна, один из доводов суда заключался в том, что Кочарян, оставаясь на свободе, может препятствовать следствию.
“Однако Европейский суд придерживается того мнения, что обстоятельства воспрепятствования следствию играют существенную роль лишь на начальном этапе расследования”, - сказал адвокат.
В течение этого периода сторона защиты продолжала ознакамливаться с материалами дела, однако не встретила ничего из ряда вон выходящего.
“Все наши ожидания, связанные с данными уголовного дела, оправдываются, то есть все, что мы доселе утверждали, вновь подтверждаются теми или иными материалами дела”, - сказал он.
Один из доводов стороны защиты касается инкриминируемой Кочаряну статьи 300.1 УК РА.
"Этой статьи в 2008 году не было, а, по сравнению с существовавшей в 2009 году статьей 300 УК РА, она является ухудшающей состояние лица, поэтому не может вменяться г-ну Кочаряну", - утверждает адвокат.
Он также добавил: "Мы указали, что Прокуратура в свое время в отношении семи обвиняемых по делу вынесла решение о прекращении уголовного преследования, приняв за основание именно это ухудшающее обстоятельство. В ответ на это прокурор, который был на вчерашнем заседании, раскритиковал тех прокуроров, которые в свое время вынесли такое решение. Получается, что Прокуратура сегодня не понимает решения, вынесенного ею же в 2009 году".
По словам адвоката, если это так, то следует возобновить и дела  всех семерых лиц.
"И пусть предъявляют обвинение и тем, кто не выдвинул обвинения, исходя из ухудшающего обстоятельства", - сказал он.
Ранее он отметил, что единственным показанием против Кочаряна остается показание Аршака Карапетяна. "Аршак Карапетян утверждает, что с 24 февраля  было поручено ввести чрезвычайное положение, и это обстоятельство пытаются доказать с помощью этого показания. Правовой спор на этом уровне".
Отметим, что жалоба прокурора на мотивировочную часть решения суда первой инстанции тоже была отклонена. В силе осталось решение, согласно которому обоснованное подозрение по эпизоду взятки отсутствовало.