Փաստաբան Վ. Դանիելյանը ձերբակալվել է (լրացված) 04/03/2019   19:48  |  Քրեական խրոնիկոն
Դատավոր Գագիկ Հեբոյանին ենթադրյալ կաշառքի գումարը փոխանցելու մեջ կասկածվող փաստաբանը ձերբակալվել է: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանից:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` կասկածյալի կարգավիճակ ունի նաեւ ենթադրյալ կաշառքը տված քաղաքացին, ինչը ճշտող մեր հարցին ի պատասխան` Օհանջանյանն ասաց, որ այս պահին այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում:
Փաստաբանների պալատի մամուլի խոսնակ Հայկ Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ իրենք ձերբակալման մասին արդեն ծանուցվել են: Նա հաստատեց նաև, որ խոսքը փաստաբան Վահագն Դանիելյանի մասին է:
Հիշեցնենք, որ փաստաբանի ձերբակալման որոշման մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր 03.04.2019 թ.-ին՝ նշելով, որ որոշման կատարումը հանձնարարվել է ոստիկանությանը։ Հաջորդ օրը ՀՔԾ-ն պաշտոնապես հաստատել էր, որ նման որոշում է կայացվել:
«Դատավորի վերցրած գումարը ոչ թե կաշառք է եղել, այլ իր պարտքի մի մասը». պաշտպան
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով՝ փաստաբանի օժանդակությամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության՝ կաշառքի գումարը հանցակից փաստաբանի միջոցով փոխանցվել էր դատավորին, որից անմիջապես հետո այն հայտնաբերվել էր վերջինիս մոտ եւ վերցվել:
20:36 29/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴատավոր Գագիկ Հեբոյանի լիազորությունները կասեցվել են. ԲԴԽ
18:55 29/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԲԴԽ-ն բավարարել է գլխավոր դատախազի միջնորդությունները. դատավորին մեղադրանք առաջադրելու արգելքը հաղթահարվել է
13:17 29/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԿաշառքի գործով ձերբակալված դատավորին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն է ներկայացվել ԲԴԽ

Задержан адвокат, подозреваемый в передаче взятки судьи 04/04/2019   09:28  |  Криминальная хроника
Адвокат, подозреваемый в передаче предполагаемой взятки судье Гагику Гебояну, задержан. Об этом “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян.
По сведениям “ФактИнфо”, гражданин, который дал предполагаемую взятку, тоже имеет статус подозреваемого. Оганджанян отметила, что иные подробности на данном этапе не разглашаются.
Пресс-секретарь Палаты адвокатов Айк Акопян в беседе “ФактИнфо” отметил, что  их уже известили о задержании. Он подтвердил также информацию о том, что речь идет об адвокате Ваагне Даниеляне.
Напомним, о решении относительно задержания адвоката “ФактИнфо” сообщило еще 3 апреля с.г., указав, что  его исполнение поручено Полиции. На следующий день Специальная следственная служба подтвердила информацию о принятии подобного решения.
Ранее агентство сообщило, что судье суда общей юрисдикции Котайкской области Гагику Гебояну предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 311("Получение взятки в особо крупных размерах, совершенное судьей") Уголовного кодекса РА. Согласно сообщению, распространенному ранее пресс-центром Службы национальной безопасности РА,  сумма взятки была передана судье через адвоката-сообщника, после чего полученные деньги сразу же были обнаружены у последнего и изъяты.
12:14 28/03/2019  |  Лента новостейКомпетентные органы не торопятся с подтверждением информации о задержании судьи