ԱԱԾ-ն՝ դատավորի ձերբակալության մասին 03/28/2019   15:48  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ստացվել դատավորի կողմից իր լիազորությունների շրջանակներում անձի օգտին որոշակի գործողություններ կատարելու համար առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու մասին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից։
Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների վերահսկողության ներքո կաշառքի գումարը հանցակից փաստաբանի միջոցով փոխանցվել է դատավորին, որից անմիջապես հետո ստացված գումարը վերջինիս մոտ հայտնաբերվել և վերցվել է:
Դատավորի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, վերջինիս օժանդակելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:
ԱԱԾ-ն հաստատեց դատավորի ձերբակալությունը
ՀՀ դատական օրենսգիրք ՀՀ սահմանադրական օրենքի 51-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հանցանքը կատարելուց անմիջապես հետո բռնված դատավորը վերցվել է արգելանքի, որի մասին նշված հոդվածով սահմանված կարգով տեղեկացվել են Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը և ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ ձերբակալվածը Կոտայքի դատարանի դատավորներից է, ով արդեն ունի 20 տարվա աշխատանքի փորձ։
13:33 07/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել է ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարը
13:40 04/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՈ՞ր նվերներն են համարվում դատավորի համար թույլատրելի
20:40 28/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Ձերբակալում են հանուն Facebook-ում գրառումների». ոստիկանությունն ազատ է արձակել «օրենքով գող» Լերա Սումսկոյին
20:00 23/02/2018  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայում ձերբակալել են օդանավակայանից 500 հազար եվրո դուրս բերած անտունին
20:33 08/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆոր մանրամասներ Forbes-ի ցուցակում ներառված հայազգի գործարարի ձերբակալության մասին
19:39 26/01/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՉինացի զբոսաշրջիկ կնոջը նստեցրել են չափազանց դանդաղ ընթացքի համար
19:52 15/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում ՌԴ քաղաքացի գիտնական է ձերբակալվել
20:53 31/08/2017  |  Միջազգային լրահոսԱԴԾ-ն ձերբակալել է սեպտեմբերի մեկին Մոսկվայում ահաբեկչական ակտեր նախապատրաստող երկու գրոհայինների

СНБ Армении сообщила подробности задержания судьи 03/28/2019   16:16  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении представила подробности задержания судьи, подозреваемого в получении взятки.
"В результате проведенных соответствующими подразделениями Службы национальной безопасности мероприятий получены данные о получении судьей взятки в особо крупном размере в обмен на совершении определенных действий в пользу лица. В результате проведенных оперативных мероприятий сумма взятки под контролем сотрудников СНБ через адвоката-сообщника была передана судье, после чего полученные деньги были обнаружены у последнего и изъяты", - говорится в сообщении, распространенном в четверг пресс-центром СНБ.
Следственным департаментом СНБ Армении возбуждено уголовное дело по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 311("Получение взятки в особо крупных размерах, совершенное  судьей"), по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 38-311("Пособничество во взяточничестве в особо крупных размерах") и пункту 1 части 3 статьи 312("Дача взятки в особо крупных размерах") Уголовного кодекса Армении, которое для производства предварительного расследования направлено в Специальную следственную службу по подследстгвенности.
Отмечается, что в порядке, установленном статьей 51 Судебного кодекса РА, пойманный на взятке судья, непосредственно после совершения преступления был взят под арест. Об этом в порядке, установленном указанной статьей, был проинформирован председатель Высшего судебного совета и генеральный прокурор Армении.
Ранее "ФактИнфо" сообщило, что задержанный - один из судей суда Котайкской области с 20-летним стажем работы.