Փաստաբանների պալատը որեւէ փաստաբանի վերաբերյալ ծանուցում չի ստացել. Հայկ Հակոբյան 04/02/2019   13:29  |  Քրեական խրոնիկոն
Դատավոր Գագիկ Հեբոյանին վերաբերող օրերս հայտնի դարձած կոռուպցիոն գործի շրջանակներում Փաստաբանների պալատը որեւէ փաստաբանի առնչության վերաբերյալ ծանուցում չի ստացել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Փաստաբանների պալատի մամուլի խոսնակ Հայկ Հակոբյանը։
Նշենք, որ մամուլում որպես դեպքի մասնակից շրջանառվում էր փաստաբան Վահագն Դանիելյանի անունը, սակայն Հակոբյանի խոսքով՝ նրա վերաբերյալ պալատում այս պահին վարույթ չկա. «Փաստաբանի անունը շրջանառվել է լրատվամիջոցներով, ընդ որում՝ ոչ պաշտոնապես, իսկ ձերբակալման մասին որոշման կամ մեղադրանք առաջադրվելու դեպքում նախաքննական մարմինը պարտավոր է պալատին այդ մասին անմիջապես տեղեկացնել»,-նշեց Հայկ Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով՝ փաստաբանի օժանդակությամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության՝ կաշառքի գումարը հանցակից փաստաբանի միջոցով փոխանցվել էր դատավորին, որից անմիջապես հետո այն հայտնաբերվել էր վերջինիս մոտ եւ վերցվել։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ քննիչը նաեւ փաստաբանին ձերբակալելու որոշում էր կայացրել։ Ձերբակալման կատարումը հանձնարարվել էր ոստիկանությանը։

В Палате адвокатов Армении не получали извещения о причастности коллеги к делу судьи 04/02/2019   14:47  |  Криминальная хроника
Палата адвокатов не получала извещения относительно причастности кого-либо из адвокатов к коррупционному делу в отношении к судье Гагика Гебояна. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” пресс-секретарь Палаты адвокатов Армении Айк Акопян.
Отметим, что в прессе муссировалось имя адвоката Ваагна Даниеляна, однако, по словам Акопяна, в отношении него в Палате по положению на данный момент не возбуждено производства.
“Имя адвоката муссировалась в СМИ, причем как неофициальная информация, а в случае задержания или предъявления обвинения орган предварительного следствия обязан немедленно поставить об этом в известность Палату адвокатов”, - сказал Айк Акопян.
Напомним, судье суда общей юрисдикции Котайкской области Гагику Гебояну предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 311("Получение взятки в особо крупных размерах, совершенное судьей") Уголовного кодекса РА.
Согласно сообщению, распространенному ранее пресс-центром Службы национальной безопасности РА,  сумма взятки была передана судье через адвоката-сообщника, после чего полученные деньги сразу же были обнаружены у последнего и изъяты.
По сведениям “ФактИнфо”, следователь также принял решение о задержании адвоката. Производство задержания было поручено Полиции. В ответ на запрос агентства в Специальной следственной службе пообещали коснуться этой темы позже.
12:14 28/03/2019  |  Лента новостейКомпетентные органы не торопятся с подтверждением информации о задержании судьи