Պատկան մարմինները չեն շտապում հաստատել դատավորի ձերբակալման մասին լուրերը 03/28/2019   12:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ պատկան մարմինները չեն շտապում հաստատել մամուլում շրջանառվող այն լուրերը, ըստ որոնց՝ երեկ երեկոյան կաշառքի կասկածանքով դատավոր է ձերբակալվել։ «Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց Դատախազության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանի հետ, ով ասաց. «Օրվա ընթացքում կտրվի տեղեկություն»։
Լուրերը ճշտելու համար դիմեցինք նաեւ Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնի ղեկավար Սամսոն Գալստյանին։ Վերջինիս փոխանցմամբ՝ այս պահի դրությամբ լրատվամիջոցներին հաղորդելու տեղեկություն չունեն։
Հիշեցնենք, որ երեկ ArmLur.am-ը հայտնել էր, որ խոշոր չափի կաշառք վերցնելու մեղադրանքով ձերբակալվել էր մարզերից մեկում աշխատող դատավոր։ Ավելի ուշ մամուլում գրվեց, որ խոսքը Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանի մասին է։
Նշենք, որ ՀՀ դատական օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի համաձայն 3-րդ մասի համաձայն` դատավորն իր լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ առանց Բարձրագույն դատական խորհրդի համաձայնության չի կարող զրկվել ազատությունից, բացառությամբ երբ նա բռնվել է հանցանք կատարելու պահին կամ անմիջապես դրանից հետո: Իսկ 5-րդ մասն ամրագրում է, որ 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում դատավորին ազատությունից զրկելը չի կարող տևել յոթանասուներկու ժամից ավելի: Դատավորին ազատությունից զրկելու մասին անհապաղ տեղեկացվում են Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը և գլխավոր դատախազը: Դատավորին ձերբակալելու մասին որոշումն անհապաղ ուղարկվում է Բարձրագույն դատական խորհուրդ և գլխավոր դատախազին:

Компетентные органы не торопятся с подтверждением информации о задержании судьи 03/28/2019   12:14  |  Лента новостей
Компетентные органы не торопятся с подтверждением муссируемой в СМИ информации о задержании судьи по подозрению во взяточничестве. Как сообщила ИА “ФактИнфо” начальник одела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян, информация будет предоставлена в течение дня.
Для уточнения информация агентство обратилось к руководителю пресс-центра Службы национальной безопасности Самсону Галстяну, который заявил, что у него на данный момент нет сведений для СМИ.
Напомним, сайт ArmLur.am сообщил, что  по подозрению в получении взятки задержан судья одного из областных судов. Позже в прессе появилась информация, что речь идет о судье суда общей юрисдикции Котайкской области Гагике Гебояне.
Отметим, что  в соответствии с частью 3 статьи 51 Судебного кодекса РА, судья в связи с исполнением своих полномочий не может быть лишен свободы без согласия Высшего судебного совета, за исключением случаев, когда он пойман в момент совершения преступления или непосредственно после этого. А часть 5 гласит, что в случаях, предусмотренных частью 3, лишение свободы судьи не может длиться более 72 часов. О лишении свободы судьи немедленно ставится в известность председатель Высшего судебного совета и генеральный прокурор. Решение о задержании судьи немедленно направляют в Высший судебный совет и генпрокурору.