«Բուրգեր քինգ»-ում տեղի ունեցած պայթյունի քրգործը կարճվել է 03/20/2019   13:43  |  Քրեական խրոնիկոն
2018 թվականի ապրիլի 2-ին Հյուսիսային պողոտայում գտնվող «Բուրգեր քինգ» սննդի կետում տեղի ունեցած պայթյունի վերաբերյալ քրեական գործը համաներմամբ կարճվել է: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ քնչական կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի եւ տեղեկատվության բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանից:
Հիշեցնենք, որ Հյուսիսային պողոտայի թիվ 5 հասցեում գտնվող «Բուրգեր Քինգ» ՍՊԸ -ի արագ սննդի կետի խոհանոցում ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, այն է՝ անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, աշխատանքներ կատարելը կամ ծառայություններ մատուցելը, որն անզգուշությամբ վնաս է պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը։
Պայթյունի պատճառները պարզելու համար նշանակվել էին դատաբժշկական, պայթյունատեխնիկական, շինարարատեխնիկական և ապրանքագիտական փորձաքննություններ։
Արդյունքում, բավարար ապացույցներ էին ձեռք բերվել առ այն, որ պայթյունի օջախը գտնվել էր դեպքի վայր հանդիսացող «Բուրգեր քինգ» արագ սննդի կետի առաջին հարկի սրահի վաճառականգնակի տակ՝ հատակի վրա: Դատաապրանքագիտական, պայթյունատեխնիկական և շինարարատեխնիկական համալիր փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ պայթյունի պատճառ էր հանդիսացել ճնշման տակ գտնվող, խախտումով տեղափոխված գլանանոթի՝ դժվարամատչելի վայրում խախտումով տեղադրումը, որի հետևանքով տեղի է ունեցել գլանանոթի ջերմաստիճանի բարձրացում, ինչը նպաստել էր ածխաթթվածնի գազային ֆազայի ավելացմանը՝ գլանանոթի մեջ ճնշման բարձրացմանը, որի հետևանքով էլ տեղի էր ունեցել պայթյունը:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա «Կոտայք Գարեջրի Գործարան» ՍՊԸ-ի  սառնարանա-կոմպրեսորային արտադրամասի պետին մեղադրանք էր առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով։
11:54 16/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՊարզվել է «Բուրգեր քինգ»-ում տեղի ունեցած պայթյունի պատճառը. առաջադրվել է մեղադրանք
10:23 11/04/2018  |  ՄամուլԻնչ է կատարվում «Բուրգեր Քինգ»-ում պայթյունից 9 օր անց. «Ժողովուրդ»
16:43 10/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդառաջելով տնտեսվարողի դիմումին՝ ԱԻՆ աշխատակիցները ստուգայց կատարեցին «Դալմա մոլ» առևտրի կենտրոնում
16:01 10/04/2018  |  Արտակարգ պատահարներ«Բուրգեր Քինգ»-ում պայթյունի հետևանքով տուժած քույր և եղբայր Մարկոսյանները դեռ հիվանդանոցում են
15:13 10/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Բուրգեր Քինգ»-ում գլանատակառի պայթյունի պատճառ կարող էր հանդիսանալ այն ոչ ճիշտ վայրում տեղադրելը. վարկած
16:49 09/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԻՆ-ը շարունակում է հակահրդեհային ստուգայցերը. հայտնաբերվել են բազմաթիվ թերություններ
15:26 05/04/2018  |  ՎերլուծություններԱմենազոր գումարը… բավական է վճարել և հասարակական սննդի կետերում ալկոհոլային խմիչքների վաճառքի թույլտվությունն առկա է, իսկ անվտանգության կանոնները քաղաքային իշխանություններին չեն հետաքրքրում
12:08 05/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանձնարարեց սեղմ ժամկետներում վերացնել հանրային օբյեկտներում տեխնիկական անվտանգության խնդիրները
17:14 04/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բուրգեր քինգ» սննդի կետն ալկոհոլի վաճառքով է զբաղվել առանց թույլտվություն ունենալու՞

Прекращено уголовное дело о взрыве в ереванском кафе Burger King 03/20/2019   13:58  |  Криминальная хроника
Уголовное дело по факту взрыва, произошедшего 2 апреля 2018 года в ресторане быстрого питания Burger King на Северном проспекте в центре Еревана, прекращено по амнистии. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщила руководитель отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
Напомним, по факту взрыва в ресторане быстрого питания Burger King было возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 2 статьи 279("Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, причинившие по неосторожности вред здоровью двух или более лиц") УК РА. 8 человек были признаны потерпевшими.
Для установления причин взрыва были назначены судебно-медицинская, взрыво-техническая, строительно-техническая и материаловедческая экспертизы.Установлена причина взрыва в кафе "Burger King" в Ереване: одному человеку предъявлено обвинениеСогласно заключению комплексной товароведческой, взрывотехнической и строительно-технической экспертизы, причиной взрыва стали произведенная с нарушениями транспортировка и установка напорного резервуара в труднодоступном месте, вследствие чего имело место увеличение температуры и давления, которое привело к взрыву.
На основании добытых доказательств начальнику холодильно-компрессорного цеха ООО "Пивоваренный завод Котайк" было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 279 Уголовного кодекса Армении.
16:17 16/07/2018  |  Криминальная хроникаУстановлена причина взрыва в кафе "Burger King" в Ереване: одному человеку предъявлено обвинение
18:21 04/04/2018  |  Лента новостейГлава СК Армении заслушал последние результаты расследования причин взрыва в кафе в центре Еревана