«Բուրգեր քինգ» սննդի կետն ալկոհոլի վաճառքով է զբաղվել առանց թույլտվություն ունենալու՞ 04/04/2018   17:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր խորհրդակցություն է անցկացրել՝ Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտա 5 հասցեում գտնվող «Բուրգեր քինգ» սննդի կետում ապրիլի 2-ի երեկոյան տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկվող քննչական գործողությունները քննարկելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել է ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ Արամ Թամազյանը, ՏՔՎԳՎ գլխավոր վարչության պետ Թաթուլ Պետրոսյանը, ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնի պետ Վիգեն Մեսրոպյանը, ավագ քննիչ Գարիկ Նահապետյանը։
Պայթյունի դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան, առգրավվել սննդի կետում առկա անվտանգության տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունները։ Տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով հոսպիտալացված 8 անձ ճանաչվել է տուժող:
Խորհրդակցության ընթացքում քննիչը ներկայացրել է հասարակական վայրում տեղի ունեցած պայթյունի պատճառները պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկված քննչական գործողությունները, մշակված աշխատանքային վարկածները, դրանք ստուգելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքների արդյունքները։ Նախնական վարկածի համաձայն՝ «Բուրգեր Քինգ» արագ սննդի կետում պայթել է գարեջրի ճնշումն ապահովող գլանատակառը, որի պատճառները պարզելու համար նշանակվել է պայթյունատեխնիկական փորձաքննություն։
Քննության արդյունքում պարզվել է, որ «Բուրգեր Քինգ» արագ սննդի կետը 2017 թվականի նոյեմբերին, օրենքով սահմանված կարգով, ստացել է ալկոհոլային խմիչքների վաճառքի թույլտվություն, ինչի ժամկետը լրացել է 2017 թվականի դեկտեմբերին։ Դրանից հետո ընկերությունը դիմել է՝ թույլտվության ժամկետը երկարացնելու համար, սակայն առանց դիմումի պատասխանն ստանալու շարունակել ծառայության մատուցումը։
ՀՀ ՔԿ նախագահը տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ՝ քրեական գործի քննության բազմակողմանիությունը, լրիվությունն ու օբյեկտիվությունն ապահովելու ուղղությամբ անհրաժեշտ քննչական գործողությունները կատարելու վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ պարզել, թե արդյոք «Բուրգեր Քինգ» արագ սննդի կետն իրավունք ուներ շարունակել ալկոհոլային խմիչքների վաճառքն առանց դիմումի պատասխանն ստանալու, իրավասու մարմինների կողմից  ինչ ընթացք է տրվել դիմումին և ինչու դիմումատուն դրա քննարկման արդյունքների մասին չի տեղեկացվել, դիմումն ստանալուց հետո ալկոհոլի, այդ թվում՝ գարեջրի վաճառքն իրականացնելու համար ստուգվել են արդյոք սննդի կետում ստեղծված անհրաժեշտ պայմանները, գլանատակառի շահագործման համար կան նախատեսված անվտանգության ապահովման պայմաններ, թե ոչ, եթե այո, ապա ով է պատասխանատու սննդի կետերում ստուգել դրանց առկայությունը, պահպանումը, ով է պատասխանատու սննդի կետում գլանատակառի մոնտաժման աշխատանքների, շահագործման անվտանգության համար և այլն։
Գլանատակառի պայթելու պատճառները և նպաստող պայմանները պարզելու համար մշակվել են մի քանի ենթավարկածներ, որոնց ուղղությամբ կատարվում են  մեծածավալ քննչական գործողություններ։
ՀՀ ՔԿ նախագահը հանձնարարել է նախաքննության արդյունքների մասին պարբերաբար տեղեկատվություն տրամադրել հանրությանը՝ թույլատրելիության շրջանակներում՝ չվտանգելով օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննության հետագա իրականացումը։
Կադրեր դեպքի վայրից
15:38 03/04/2018  |  Արտակարգ պատահարներԸստ նախնական վարկածի՝ պայթել է գարեջրի ճնշումն ապահովող գլանատակառը (տեսանյութ)
11:52 03/04/2018  |  Արտակարգ պատահարներ«Բուրգեր Քինգ»-ում պայթյունի հետևանքով տուժածներից մեկը դուրս է գրվել
11:49 03/04/2018  |  Արտակարգ պատահարներՌուբինա Մարկոսյանի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության. տուժածների մի մասն այսօր դուրս կգրվեն

Глава СК Армении заслушал последние результаты расследования причин взрыва в кафе в центре Еревана 04/04/2018   18:21  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета РА Агван Овсепян сегодня провел совещание для обсуждения следственных действий, предпринимаемых в рамках уголовного дела, возбужденного по факту взрыва произошедшего 2-го апреля вечером в пункте быстрого питания “Бургер Кинг”, расположенном по адресу Северный проспект, 5 в Ереване. В совещании приняли участие заместитель председателя СК РА Арам Тамазян, начальник Главного управления по контролю за деятельностью территориальных следственных управлений Татул Петросян,  начальник следственного отдела по административным районам Кентрон и Норк-Мараш СУ СК РА по Еревану Виген Месропян, старший следователь Гарик Наапетян.Подробности передает пресс-служба СК Армении.
Следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш СУ СК РА по Еревану возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 2 статьи 279 Уголовного кодекса РА, создана следственная группа, проработан план следственных действий, изъяты записи с камер видеонаблюдения, установленных в пункте питания.  Госпитализированные с различными травмами 8 граждан признаны потерпевшими.
В ходе совещания следователь представил следственные действия, предпринимаемые в направлении  установления причин произошедшего в общественном месте взрыва, проработанные рабочие версии, результаты проделанной работы по их проверке. По предварительной версии, в пункте питания “Бургер Кинг” взорвался цилиндрический резервуар с редуктором давления в системе розлива пива. Для установления причины взрыва назначена взрывотехническая экспертиза.
В результате расследования было установлено, что пункт быстрого питания “Бургер Кинг” в ноябре 2017 года в установленном законом порядке получил разрешение на продажу алкогольных напитков, срок которого истек в декабре 2017 года. После этого компания обратилась за продлением срока разрешения, однако без получения ответа на заявление продолжала оказывать услуги.
Председатель СК РА дал конкретные поручения относительно проведения необходимых следственных действий, направленных на обеспечение  всестороннего, полного и объективного расследования уголовного дела. В частности, установить, имел ли право пункт быстрого питания “Бургер Кинг” продолжать продажу алкогольных напитков без получения ответа на заявку, какой ход был дан компетентными органами заявке и почему заявитель не узнал о результатах его рассмотрения. После получения заявки на осуществление продажи алкоголя, в том числе пива, была ли проведена проверка созданных в пункте питания необходимых условий, предусмотрены ли условия обеспечения безопасности для эксплуатации резервуара или нет. Если да, то кто несет ответственность за проверку их наличия, их соблюдения в пункте питания, кто отвечает за монтаж резервуара, безопасность его эксплуатации и т.д.
Для установления причин взрыва резервуара и способствовавших этому условий проработаны ряд подверсий, для проверки которых проводятся масштабные следственные действия.
Председатель СК РА поручил периодически информировать общественность о результатах предварительного следствия в рамках допустимого, не ставя под угрозу дальнейшее  проведение объективного и всестороннего расследования.