Վարչապետը Բելգիայի հայազգի գործարարների հետ քննարկել է տնտեսական կապերի զարգացման հարցեր 03/05/2019   13:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բելգիայի Թագավորություն աշխատանքային այցի առաջին օրվա ավարտին` մարտի 4-ի երեկոյան, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է հայ համայնքի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ, որոնք գործունեություն են ծավալում ադամանդագործության, անշարժ գույքի,  բեռնափոխադրումների ոլորտներում: Հանդիպումը տեղի է ունեցել Բրյուսելի «Վիլլա Ամպեն» արևելքի և արևմուտքի մշակույթների և երկխոսության կենտրոնում: Այս մասին հայտնում են՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Աշխատանքային ընթրիքի շրջանակում քննարկվել են հայ-բելգիական գործարար կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը ներկայացրել է տնտեսական արմատական բարեփոխումների ուղղությամբ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը, ինչպես նաև բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավման, ներդրումների ներգրավման, կարգավորումների դյուրացման, օրենսդրական դաշտի բարելավման, հակակոռուպցիոն պայքարի շրջանակում տարվող աշխատանքները:  Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է խորացնել երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը և համատեղ ծրագրեր իրականացնել:
Վարչապետի հետ հանդիպմանը մասնակցում էին Բելգիայի հայազգի գործարարներ` Բողոսյան հիմնադրամի նախագահ Ժան Բողոսյանը, Ռալֆ Բողոսյանը, Շահե Արսլանյանը,Վիգեն Արսլանյանը, Սահակ Արսլանյանը, Կարեն Արսլանյանը, Անդրե Գումուշյանը,   Ֆիլիպ Բարսամյանը, Անտոն Ակկայանը,   Համբիկ Իպլեկչյանը, Անրի Իպլեկչյանը, Մարգար Գրիգորյանը, Յանիկ Քալանթարյանը, Գրիգուար Ժախյանը, Ալբերտ Կարազիվանը, Բելգիա-հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատի տնօրեն Վալերի Սաֆարյանը, ՀԲԸՄ Բելգիայի գրասենյակի տնօրեն, Բելգիայի հայերի կոմիտեի նախագահ Նիկոլա Դավիդյանը, Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, Բելգիայի հայերի համագումարի նախագահ Միշել Մահմուրյանը, Բելգիայի հայ առաքելական եկեղեցու հայոց հոգևոր հովիվ Հայր Զատիկ Ավետիքյանը:
11:30 05/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵս Հայաստանի Հանրապետության վարչապետն եմ, այլ ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, ուստի ես չեմ կարող բանակցել նրանց անունից. Փաշինյան
10:24 05/03/2019  |  ՄամուլԱրջի ծառայություն Նիկոլ Փաշինյանին. «168 Ժամ»
10:02 05/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ելույթ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում
11:34 04/03/2019  |  ՄեկնաբանությունԲռնությամբ հարցեր լուծելու որևէ փորձ պետք է արժանանա կոշտ իրավական հակազդեցության. Նիկոլ Փաշինյան

Пашинян обсудил с армянскими предпринимателями Бельгии вопросы развития экономических связей 03/05/2019   16:08  |  Лента новостей
В конце первого дня рабочего визита в Королевство Бельгия, вечером  4 марта, премьер-министр Никол Пашинян встретился с представителями предпринимательских кругов армянской общины, действующих в сферах обработки алмазов, недвижимости и грузоперевозок.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, встреча состоялась в Центре культур востока и запада и диалога “Вилла Ампен” в Брюсселе.
В рамках рабочего обеда были обсуждены вопросы расширения армяно-бельгийских предпринимательских связей.
Премьер-министр представил предпринятые правительством для проведения фундаментальных экономических реформ шаги, а также работы по постоянному улучшению предпринимательской среды, привлечению инвестиций, упрощению регулирования, улучшению законодательного поля и борьбе с коррупцией. Никол Пашинян отметил, что правительство заинтересовано в углублении двустороннего экономического сотрудничества и реализации совместных программ.
Во встрече с премьер-министром приняли участие армянские бизнесмены Бельгии - президент фонда “Богосян” Жан Богосян, Ральф Богосян, Шаге Арсланян, Виген Арсланян, Саак Арсланян, Карен Арсланян, Андре Гумушян, Филипп Барсамян, Антон Аккаян, Амбрик Иплекчян, Анри Иплекчян, Маргар Григорян, Яник Калантарян, Григуар Жахян, Альберт Каразиван, директор Армяно-бельгийской торгово-промышленной палаты Валерий Сафарян, руководитель офиса ВАБС в Бельгии, председатель комитета армян Бельгии Никола Давидян, председатель офиса “Ай дат” Европы Гаспар Карапетян, председатель Конгресса армян Бельгии Мишель Махмурян, духовный лидер ААЦ в Бельгии Затик Аветисян.
15:06 02/03/2019  |  Лента новостейПремьер-министр Армении Никол Пашинян посетит с рабочим визитом Бельгию
16:30 13/07/2018Пашинян проинформировал армянских бизнесменов Бельгии о приоритетах правительства в сфере экономики