Նախագահը հանդիպել է ՄՈՒԲԱԴԱԼԱ ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրեն Քալդուն Խալիֆա Ալ Մուբարաքի հետ 01/16/2019   13:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է ՄՈՒԲԱԴԱԼԱ ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրեն Քալդուն Խալիֆա Ալ Մուբարաքի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմը:
ՄՈՒԲԱԴԱԼԱ ներդրումային ընկերությունը հիմնականում գործունեություն է ծավալում բարձր տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, առողջապահության, անշարժ գույքի, ենթակառուցվածքների, կրթության, գիտության ոլորտներում։
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել MASDAR–ի տեխնոլոգիաների և գիտության կրթահամալիրում սովորելու համար Հայաստանից ուսանողներին կրթաթոշակ տրամադրելու համար և ցանկություն հայտնել, որ այդ գործընթացը շարունակական լինի։
Զրուցակիցները ջերմ ու բարեկամական մթնոլորտում քննարկել են երկու երկների միջև առևտրատնտեսական, ներդրումային hամագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Որպես ներդրումների համար գրավիչ և հեռանկարային ուղղություններ, նախագահ Սարգսյանը առաջարկել է դիտարկել վերականգնվող էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, հյուրանոցների ու սպասարկումների ոլորտները, որտեղ, նրա խոսքով, կա փոխգործակցության մեծ ներուժ։
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է նաև ճանաչողական այց կատարել Հայաստան՝ տեղում հնարավորություններին ծանոթանալու և փոխգործակցության ծրագրեր մշակելու համար։
10:40 16/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը հանդիպել է ALNOWAIS Investments ընկերության հիմնադիր անդամ և նախագահ Հուսեին Ալ Նովայիսի հետ
17:55 30/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սիմենս»-ի առաջատար տեխնոլոգիաները կկիրառվեն Հայաստանում. նախագահ Սարգսյանը Բեռլինում այցելել է «Սիմենս»-ի արտադրություն
17:36 29/11/2018Հայաստանի ու Գերմանիայի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի բարեկամության հիմքում պատմությունն ու մշակույթն են․ նախագահ Սարգսյան
10:58 29/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը Բեռլինում ներկա են գտնվել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգին՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակին

Президент Армении обсудил с исполнительным директором инвесткомпании «Мубадала» перспективы сотрудничества 01/16/2019   15:17  |  Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Объединённых Арабских Эмиратах президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с исполнительным директором инвестиционной компании «Мубадала» Кальдуном Халифой Аль Мубараком. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Инвестиционная компания «Мубадала» в основном действует в отраслях высоких технологий, телекоммуникаций, энергетики, здравоохранения, недвижимости, инфраструктур, образования и науки.
Президент Саркисян выразил благодарность за предоставление стипендии для обучения студентов из Армении в Масдарском технологическом и научном образовательном комплексе и выразил пожелание, чтобы этот процесс был непрерывным.
Собеседники в тёплой и дружественной атмосфере обсудили вопросы, касающиеся торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества между двумя странами.
В качестве привлекательных и перспективных направлений для инвестиций президент Саркисян предложил рассматривать сферы возобновляемой энергетики, информационных технологий, туризма, гостиничного бизнеса и сервиса, в которых, по его словам, есть большой потенциал взаимодействия.
Президент Саркисян предложил также совершить ознакомительный визит в Армению, чтобы на месте ознакомиться с возможностями и разработать планы взаимодействия.
18:29 29/09/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении заявил о необходимости наращивания товарооборота с ОАЭ
12:18 20/09/2017  |  Лента новостейГлавы МИД Армении и ОАЭ на полях Генассамблеи ООН обсудили расширение договорно-правовой базы
15:05 22/03/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении заявил о выводе двусторнних отношений с ОАЭ на качественно новый уровень