Քոչարյանին դեկտեմբերի 1-ին կալանավորելու մասին տեղեկությունը Հայկ Ալումյանը բարձրաձայնել է Վերաքննիչ դատարանում 11/29/2018   16:35  |  Քրեական խրոնիկոն
Ռոբերտ Քոչարյանին դեկտեմբերի 1-ին կալանավորելու մասին մամուլում այսօր տեղ գտած տեղեկությունը Հայկ Ալումյանը բարձրաձայնել է Վերաքննիչ դատարանի նիստում։
«Ես էլ այսօր բացեցի մամուլը, կարդացի տեղեկությունը և քանի որ դատավորին հարցեր ուղղելու իրավունք չունեի, դատարանում հանդես եկա այդ մասին հայտարարությամբ։ Հայտարարության վերջում ասացի, որ շատ կուզեի, որպեսզի դատավորը վերջում մեկնաբանություն անի իմ հայտարարության վերաբերյալ։ Բայց նա ոչինչ չասաց։ Ես նաև վկայակոչեցի, որ առայժմ երկու անգամ է նման հայտարարություն եղել, որոնք երկուսն էլ հաստատվել են»,- նիստերի դահլիճից դուրս գալուց հետո հայտարարեց Ալումյանը։
Ըստ Ալումյանի՝ վերջերս դատարանների վրա ճնշումներն ակնհայտ են ու չի կարելի մարդկանց մոտ թշնամանք առաջացնել դատավորների նկատմամբ։ Որպես ճնշում` փաստաբանը վկայակոչեց վարչապետի հրապարակային հայտարարությունները։
«Ճնշումները միայն էնպես չի, որ Բաղրամյան 26-ից զանգահարեն, առաջ, այո, կար նման բան, ես դրանց շատ կոպիտ գնահատականներ եմ տվել։ Բայց հիմիկվա ճնշումները աննախադեպ են», - հայտարարեց Ալումյանը։

Адвокат обратил внимание суда на информацию в СМИ об ожидающемся 1 декабря аресте Роберта Кочаряна 11/29/2018   17:19  |  Криминальная хроника
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян в ходе сегодняшнего заседания Апелляционного суда коснулся появившейся в прессе информации о том, что Роберт Кочарян будет заключен под стражу 1 декабря.
“Я сегодня просмотрел прессу и прочел эту новость, и поскольку у меня не было права обратиться к судье с вопросами, я выступил в суде с заявлением по этому поводу. В завершение своей речи я заявил, что хотел бы, чтобы судья в конце выступил с комментарием по поводу моего заявления. Однако он ничего не сказал. Я также сослался на то, что доселе подобные заявления были и что они подтвердились”, - заявил Алумян журналистам в четверг.
По словам Алумяна, в последнее время давление на суд очевидно. В качестве довода о наличии давления адвокат сослался на публичные заявления премьер-министра
“Давление не заключаются в том, что звонят прямо из Баграмяна, 26. Да было такое, я давал жесткие оценки этому. Однако давление, которое оказывается сейчас, беспрецедентно”, - отметил Алумян.