Քոչարյանի քրեական գործով ի սկզբանե մի շարք խախտումներ են տեղի ունեցել. Հայկ Ալումյան 11/28/2018   15:28  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Վերաքննիչ դատարանում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննության այսօրվանիստում պաշտպանական խումբը միջնորդություն է ներկայացրել՝ դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին. ըստ որոշ տեղեկությունների՝ դատավորն ընտրվել է միջնորդությամբ։
«Նիստից մի քանի օր առաջ տեղեկացնաք, որ Վերաքննիչ դատարանում վիճակահանություն է տեղի ունեցել, որի արդյունքներով որոշվել է, թե որ դատավորը պետք է քննի այս գործը։ Իսկ վիճակահանություն օրենքով նախատեսված չէ», - նիստից հետո ասաց Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ Հայկ Ալումյանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ, երեկ այդ տեղեկությունը ճշտել են դատավոր Ռուբեն Մխիթարյանից, և վերջինը հաստատել է։
«Դատավորի հաստատելուց հետո, մենք միջնորդեցինք, որ դատավորը ներկայացնի վիճակահանության մասին արձանագրությունը, որովհետև Քրեական դատավարության օրենսգրքում ցանկացած կատարված գործողություն պետք է նյութեղեն ամրագրում ունենա։ Սակայն դատավորը սենյակից հեռացավ ու ասաց, որ նման արձանագրություն չկա։ Եվ հետո որոշ լրացուցիչ պարզաբանումներ արեց՝ ասելով, որ այո՛, թեկուզ վիճակահանություն եղել է, ես եմ վերցրել թղթի կտորը, բայց ես չգիտեմ՝ դատարանի նախագահը երբ գործը ինձ է հանձնարարել, վիճակահնության արդյունքում է որոշել, թե՞ ուրիշ չափանիշի հիման վրա է նման որոշում կայացրել։ Այսինքն՝ դատավորը էլ ավելի անորոշ վիճակի մեջ գցեց մեզ։ Այնուհետև առաջարկեց այդ ամենը ճշտել Վերաքննիչ դատարանի նախագահի պաշտոնակատարից, ինչը մենք փորձեցինք անել։ Գրություն ներկայացրինք՝ խնդրելով ներկայացնել դատավորի անձի ընտրության չափանիշները», - ներկայացրեց Ալումյանը։
Դատարանի նախագահի պաշտոնակատարն ի պատասխան ասել է, որ դատավորի ընտրության համար վիճակահանություն կայացել է, որի արձանագրություն չկա։ Բացի այդ, դատարանի նախագահի պաշտոնակատարը մեկ այլ պատճառ էլ է մատնանշել՝ դատավորն ընտրվել է պատահականության և դատավորների ծանրաբեռնվածության սկզբունքի հիման վրա։
«Սա արդեն հակասական է՝ եթե պատահականության սկզբունքով է որոշվել, ուրեմն ծանրաբեռնվածությունը չէր կարող հաշվի առնված լինել, եթե ծանրաբեռնվածությունն է հաշվի առնվել, ապա պատահականություն չի կարող լինել», - նկատեց փաստաբանը։
Ալումյանի պնդմամբ, չկա այնպիսի օրենք, որով սահմանվում է դատավորների ընտրության նման ընթացակարգ։
Փաստաբանական խմբի ներկայացրած միջնորդությանը մեղադրող կողմը, որն այս գործով ներկայանում է դատախազական 6 հոգանոց կազմով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի գլխավորությամբ, չի առարկել ներկայացված միջնորդությանը և ցուցաբերել է չեզոք դիրքորոշում։
«Զարմանալիորեն քննիչը ևս հայտարարեց, որ դատավորը չի կարող քննել այդ գործը։ Իմ կարծիքով, նրանք պատրանք են ստեղծում, թե իբր երկու կողմերն էլ դատավորից դժգոհ են», - նշեց Ալումյանը։
Ինչ վերաբերում է Քոչարյանին երկրորդ անգամ կալանավորելու հնարավարությանը, Ալումյանը նկատեց, որ այս քրեական գործով ի սկզբանե մի շարք խախտումներ են տեղի ունեցել, հետևաբար դրական ելքի ակնկալիք չունեն։
«Եթե այս գործի քննությունը սկսվել է օրենքի կոպիտ խախտմամբ, ապա մենք որևէ ակնկալիք չունենք, որ այս գործի ելքը կլինի օրինական, որովհետև հիմքն այս ամենն է։ Դրա համար մենք որոշեցինք ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնել, որպեսզի սահմանված կարգով ընթանա քննությունը», - նշեց Ալումյանը։

По делу в отношении Роберта Кочаряна изначально были допущены ряд нарушений - адвокат 11/28/2018   17:18  |  Криминальная хроника
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна подали ходатайство об отводе судьи при рассмотрении жалобы об изменении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна в Апелляционном суде, поскольку, по некоторым сведениям, судья был выбран при посредничестве. Об этом сообщает Aysor.am.
Издание напоминает, что вчера защита Роберта Кочаряна отказалась сообщить подробности об основаниях подачи ходатайства об отводе судьи Рубена Мхитаряна. Сегодня ходатайство подано и когда судья удалился в совещательную комнату, адвокаты имели возможность представить основания ходатайства.
«За несколько дней до заседания мы узнали, что в Апелляционном суде состоялась жеребьевка, по результатам которой было решено, какой судья должен рассматривать это дело. А жеребьевка не предусматривается по закону», - заявил сегодня журналистам после заседания в Апелляционном суде адвокат второго президента Айк Алумян.
Как отметил адвокат, вчера они уточнили эту информацию у Рубена Мхитаряна и он подтвердил ее.
«После того, как судья подтвердил, мы ходатайствовали, чтобы судья представил протокол о жеребьевке, поскольку в Уголовно-процессуальном кодексе каждое действие должно иметь вещественное закрепление. Однако судья удалился из комнаты и сказал, что подобного протокола нет. А потом сделал некоторые дополнительные уточнения, заявив: что да, если Даже, имела место жеребьевка, хотя эту бумажку вытащил я, но не знаю, какими критериями руководствовался председатель суда, когда  поручил мне это дело. Не знаю, были ли взяты за основу результаты жеребьевки или подобное решение принято на основании других критериев. То есть, судья поставил нас в еще более неопределенную ситуацию. Потом предложил уточнить все это у и.о. председателя Апелляционного суда, что мы попытались сделать. Представили письмо, попросив представить критерии выбора личности судьи», - рассказал Айк Алумян.
И.о. председателя суда в ответ сказал, что для выбора судьи была проведена жеребьевка, протокола которой нет. Кроме того, и.о. председателя суда указал еще одну причину, судья был выбран по принципу случайности и на основании загруженности судей.
«Здесь уже есть противоречие, если решено по принципу случайности, значит, загруженность не могла быть учтена, если загруженность была учтена, то принципа случайности быть не могло», - приводит слова адвоката СМИ.
По утверждению Алумяна, нет такого закона, согласно которому устанавливается подобная процедура выбора судьи.
Сторона обвинения, которая представлена по данному делу прокурорской группой в составе 6 человек, во главе с генеральным прокурором, не возражала против представленного ходатайства и проявила нейтральную позицию.
«Удивительно, что следователь также заявил, что судья не может рассматривать это дело. По моему мнению, они создают видимость, будто обе стороны недовольны судьей», - отметил Айк Алумян.
Что касается возможности заключения под стражу Роберта Кочаряна во второй раз, Айк Алумян отметил, что в этом уголовном деле изначально были допущены ряд нарушений, следовательно, у них нет надежд на позитивный исход.
«Если рассмотрение данного уголовного дела началось с грубейшего нарушения закона, у нас нет никаких ожиданий, что завершение дела может быть законным. Поэтому мы решили представить ходатайство об отводе судьи, чтобы рассмотрение проходило по установленному порядку», - отметил Айк Алумян.
Сегодня в 17:00 судья примет решение и если в ходатайстве будет отклонено, то судья Рубен Мхитарян продолжит рассмотрение апелляционной жалобы об изменении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна.