Հայաստանի Հանրապետության Մայր օրենքի ընդունումը կանխորոշեց մեր պետության հետագա ընթացքն ու զարգացման ուղին. ԱԺ նախագահ 07/05/2018   13:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ, որում ասվում է.
շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության պետական կարեւորագույն տոներից մեկի` Սահմանադրության օրվա առթիվ: Քսաներեք տարի առաջ մենք ազատ կամարտահայտմամբ ընդունեցինք հայոց նորանկախ պետականության ամրապնդման համար բացառիկ նշանակություն ունեցող մի փաստաթուղթ, որն ամփոփեց երրորդ հազարամյակի շեմին ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն կերտելու մեր երազանքը:
Հայ ժողովուրդն իր բարձր իրավագիտակցությամբ պայմանավորված որոշումը վավերացրեց դժվարին մի ժամանակներում, երբ հազիվ մեկ տարի առաջ էին լռել հրանոթների որոտները, իսկ խաղաղությանն ուղղված իրական սպառնալիքներն ավելի շատ էին, քան կայուն զարգացման դեռ փխրուն երաշխիքները:
Հայաստանի Հանրապետության Մայր օրենքի ընդունումը կանխորոշեց մեր պետության հետագա ընթացքն ու զարգացման ուղին: Անկախ պետականություն կառուցելու տարբեր հանգրվաններում այն երկու անգամ ենթարկվեց փոփոխությունների եւ փայլուն կատարելով իր պատմական առաքելությունը` միշտ մնաց բոլոր տեսակի իրավահարաբերությունների կարգավորման հիմքը, իսկ իրավական հարթությունում դարձավ մեր ինքնիշխանության մշտարթուն պահապանը:
Եւ այսօր յուրաքանչյուրիս իրավունքների ազատ իրացումով ու պարտականությունների պատշաճ կատարումով է պայմանավորված պետական եւ հասարակական կյանքում Սահմանադրության անառարկելի գերակայության հաստատումն ու լիարժեք կիրառումը: Իսկ այն բոլոր ասպարեզներում Հայաստանի կայուն զարգացման կարեւորագույն նախապայմանն է:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը գրեթե քառորդ դար շարունակ փարոսի լույսի պես մեզ առաջնորդում է անկախ ու ժողովրդավարական պետություն ստեղծելու դժվարին ճանապարհով: Եւ մենք էլ պիտի աչքի լույսի պես փայփայենք այն, ինչպես մեր պետական խորհրդանիշները, որոնց օրը նույնպես նշում ենք այսօր:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Սահմանադրության օրվա առթիվ` բոլորիս մաղթում եմ խաղաղություն, առողջություն, երջանկություն եւ բարեկեցություն»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձում:

Спикер парламента Армении: Конституция служит маяком на пути построения независимого и демократического государства 07/05/2018   16:16  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян направил послание по случаю отмечаемого сегодня, 5 июля, Дня Конституции.
"Поздравляю вас с одним из важнейших государственных праздников Республики Армения – Днем Конституции. 23 года назад мы путем свободного волеизъявления приняли имеющий исключительное значение для укрепления новой независимой армянской государственности документ, на пороге третьего тысячелетия обобщивший нашу мечту о построении суверенного, демократического, социального, правового государства", - говорится в послании, опубликованном на сайте парламента.
Ара Баблоян отметил, что армянский народ ратифицировал свое обусловленное высоким правосознанием решение в сложнейшие времена, когда лишь год назад замолк грохот орудий, однако реальных угроз миру было гораздо больше, чем хрупких гарантий для устойчивого развития.
"Принятие Основного закона Республики Армения предопределило дальнейший ход и путь развития нашего государства. На разных этапах построения независимой государственности он дважды подвергался изменениям и, блистательно выполнив свою историческую миссию, оставался всегда основой регулирования всех правоотношений, в правовой плоскости – неусыпным стражем нашего суверенитета", - заявил спикер НС.
И сегодня, по его словам, установление неоспоримого верховенства и полноценной реализации Конституции в государственной и общественной жизни обусловлено свободной реализацией прав и надлежащим исполнением обязанностей каждого из нас.
"А это важнейшая предпосылка для устойчивого развития Армении во всех сферах. Конституция Республики Армения уже почти четверть века служит маяком, ведущим нас по непростому пути создания независимого и демократического государства. И мы должны беречь ее как зеницу ока, как наши государственные символы, день которых мы также отмечаем сегодня. Еще раз поздравляя с Днем Конституции, желаю всем нам мира, здоровья, счастья и благополучия", – говорится в поздравительном послании спикера парламента.