ՀՀ Նախագահ. Հասունացել է երկրում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը 07/05/2014   08:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ.
«Շնորհավորում եմ ձեզ Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ:
Մեր երկրի Մայր օրենքն արտահայտիչն է մեր ժողովրդի ընտրած ուղու՝ ազատ, ժողովրդավարական հասարակություն և սոցիալական ու իրավական պետություն կառուցելու ճանապարհի: Անկախության ձեռքբերումից ի վեր կատարվել է հսկայական աշխատանք, մենք հասունացել ենք որպես հասարակություն, ամրացել որպես պետություն:
Երկրի քաղաքական կյանքում եղել են նույնիսկ ճգնաժամային իրավիճակներ, բայց անգամ այդ դեպքերում Սահմանադրությունը դրսևորել է իր կենսունակությունը և բացահայտել մարտահրավերները հաղթահարելու հնարավորությունները:
Այս ընթացքում հասունացել է նաև երկրում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը: Առանց սահմանադրական նոր բարեփոխումների դրանք չեն կարող լինել ամբողջական և համընդգրկուն: Այսօր սահմանադրական բարեփոխումների նոր առաջարկներն ակտիվորեն քննարկվում են մասնագետների և շահագրգիռ անհատների ու կազմակերպությունների կողմից:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ պետական նշանակալի տոնի առթիվ: Մաղթում եմ բոլորիս, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունն ամեն օր իրականացվի սրբությամբ և անշեղորեն ծառայի քաղաքակիրթ ապրելակերպի ու զարգացման նպատակներին»:

"Назрела необходимость осуществления в стране системных изменений”. Послание президента С. Саргсяна по случаю Дня Конституции Армении 07/05/2014 09:20 | Актуальная тема
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю Дня Конституции РА. Как передает пресс-служба главы государства, в послании, в частности, отмечается:
Поздравляю вас с Днем Конституции.
Основной Закон нашей страны является выразителем избранного нашим народом пути – дороги построения свободного, демократического общества и социального, правового государства. С момента достижения независимости проделана гигантская работа, мы созрели как общество, укрепились как государство.
В политической жизни страны были и кризисные ситуации, но даже в этих случаях Конституция проявила свою жизнеспособность и выявила возможности преодоления вызовов.
С течением времени назрела также необходимость осуществления в стране системных изменений. Без новых конституционных реформ они не могут быть целостными и всеобъемлющими. Сегодня новые предложения конституционных реформ активно обсуждаются специалистами, заинтересованными лицами и организациями.
Еще раз поздравляю вас со знаменательным государственным праздником. Желаю всем нам, чтобы Конституция Республики Армения каждый день свято осуществлялась и неукоснительно служила целям цивилизованного образа жизни и развития”.