Սերժ Սարգսյան. Յուրաքանչյուր երկրի համար Հիմնական օրենքը պետականաշինության հենասյունն է 07/05/2015   10:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ սահմանադրության ընդունման 20-ամյակի կապակցությամբ ուձերձ է հղել:
Քսան տարի առաջ՝ 1995 թվականի հուլիսի 5-ին, ընդունվեց Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը: Յուրաքանչյուր երկրի համար Հիմնական օրենքը պետականաշինության հենասյունն է, պետականության կայացման վառ խորհրդանիշը, հասարակության զարգացման արժեհամակարգային ուղենիշը:
Մեր նորագույն պատմության մեջ Սահմանադրության ընդունումը դարձավ հայերիս՝ անկախ պետականություն ունենալու դարավոր երազանքի վառ մարմնավորումը, պետությունների միջազգային ընտանիքի իրավահավասար անդամը լինելու վկայությունը, ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետության կայացման և ժողովրդաիշխանության հաստատման գլխավոր երաշխիքը:
1995 թվականի Սահմանադրությունը հիմնարար դեր ունեցավ Հայաստանում ժողովրդավարության հաստատման, իրավական պետության հիմքերի ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության սահմանադրական երաշխիքների ամրագրման, պետական իշխանության ինստիտուտների աստիճանական կայացման գործում։
Դրա հետ մեկտեղ, հանրային կյանքի առաջընթացը համարժեք սահմանադրական զարգացումներ է պահանջում: Դրանք պետք է մոտեցնեն այն հանգրվանը, երբ հնարավոր կլինի վերջնականապես արձանագրել, որ ժողովրդավարությունը հաստատուն հիմքերի վրա է, մարդու իրավունքները հուսալիորեն պաշտպանված են, արմատավորվել է կառավարման արդյունավետ համակարգ:
Կյանքն ապացուցել է, որ սահմանադրական զարգացումներն օբյեկտիվ անհրաժեշտություն են: Այդպես էր 2005 թվականին, այդպես է նաև այսօր:
Այնուամենայնիվ, անհերքելի է, որ մեր երկրում սահմանադրական հարաբերությունների առանցքում պետք է լինի մարդը` իր անխախտելի արժանապատվությամբ, անօտարելի ու անմիջականորեն գործող իրավունքներով ու ազատություններով:
Սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ: Վստահ եմ, որ որքան էլ դժվար լինի մեր անցնելիք ճանապարհը, մեր համազգային միասնականությամբ, հանդուրժողականությամբ, պատմական մեր տեղի ու դերի խոր ըմբռնումով, ազգի, ժողովրդի և սերունդների առջև ունեցած պատասխանատվությամբ մենք կհասնենք բաղձալի արդյունքների, իսկ անկախության մեր նոր սերունդը սահմանադրականության հաստատման ճանապարհով հայոց հայրենիքը շենացնող հիմնական նեցուկը կդառնա»:

Президент Армении поздравил соотечественников с Днем Конституции 07/05/2015   11:14  |  Актуальная тема
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю 20-летия принятия Конституции РА. Текст послания опубликован на сайте главы государства.
Двадцать лет назад, 5 июля 1995 года, была принята Конституция Республики Армения. Для любой страны Основной закон является столпом государственного строительства, ярким символом становления государства, системно-ценностным ориентиром развития общества.
В нашей новейшей истории принятие Конституции стало для нас, армян, ярким воплощением вековой мечты о независимой государственности, свидетельством равноправного членства в международной семье государств, главной гарантией становления суверенного, демократического, социального, правового государства и утверждения народовластия.
Конституция 1995 года сыграла в Армении основополагающую роль в деле установления демократии, укрепления основ правового государства, закрепления конституционных гарантий защиты прав человека, постепенного становления институтов государственной власти.
Наряду с этим, прогресс общественной жизни требует равноценного конституционного развития. Оно должно приблизить нас к тому, чтобы можно было окончательно констатировать, что демократия – на прочном фундаменте, права человека надежно защищены, укоренилась эффективная система управления.
Жизнь доказала, что конституционное развитие является объективной необходимостью. Так было в 2005 году, так есть и сегодня.
Тем не менее, неопровержимо, что в нашей стране в стержне конституционных отношений должен быть человек со своим незыблемым достоинством, неотчуждаемыми и непосредственно действующими правами и свободами.
Сердечно поздравляю всех нас с Днем Конституции. Уверен, что каким бы трудным ни был предстоящий путь, нашим общенациональным единством, терпимостью, глубоким осознанием нашего места и нашей роли, ответственностью перед народом и поколениями мы достигнем желанных результатов, а наше новое поколение независимости путем установления конституционности станет основной опорой, благоустраивающей Армению”, - говорится в послании.