Այսօր մենք պարտավոր ենք առանձնահատուկ խորությամբ գիտակցել հայոց պետականության նշանակությունը. Նախագահ Արմեն Սարգսյան 05/28/2018   12:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Արմեն ՍարգսյանԸ շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի և Հայաստանի առաջին հանրապետության ու մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյա հոբելյանների առթիվ:
Այսօր միասին՝ Հայաստանում, Արցախում ու Սփյուռքում նշում ենք Հայաստանի առաջին հանրապետության ու մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյա հոբելյանները:
100 տարի առաջ ցեղասպանություն տեսած, կյանքի ու մահվան եզրին կանգնած մեր ժողովուրդը գերագույն ճիգով վերականգնեց Հայոց անկախ պետականությունը՝ հռչակելով Հայաստանի առաջին հանրապետության ծնունդը:
Թեև այն կարճ էր, և նրան բաժին էին ընկել բազմաթիվ խնդիրներ, այնուամենայնիվ առաջին հանրապետության հիմքի վրա հետագա տասնամյակներում զարգացան երկրի տնտեսությունը, կրթությունը, գիտությունն ու մշակույթը, ձևավորվեց կիրթ և բանիմաց հասարակություն, որն էլ 1991թ. հանգեցրեց նոր անկախության և նոր հաղթանակների:
Այսօր մենք պարտավոր ենք առանձնահատուկ խորությամբ գիտակցել հայոց պետականության նշանակությունը։ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին փոփոխությունների արդյունքում մենք ունենք կտրուկ մեկնարկի հնարավորություն, որի համար կան բավարար մարդկային և ինստիտուցիոնալ ռեսուրսներ: Պետք է մեկտեղենք այդ ռեսուրսները, պետք է գործենք ավելի օպերատիվ ու ճկուն, որովհետև բեկումնային ժամանակները թռիչքի հնարավորություն են ստեղծում:
Ուրեմն, եկեք միասին սկսենք կերտել վաղվա Հայաստանը՝ գնահատելով ու շենացնելով այն Հայաստանը, որն ունենք այսօր:
Ի սրտե շնորհավորում եմ մեր Հանրապետության տոնի և Հայաստանի առաջին հանրապետության ու մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյա հոբելյանների առթիվ:
Մաղթում եմ խաղաղություն, բարգավաճում և լավատեսություն:
Կեցցե՛ն Հայաստանի և Արցախի հանրապետություները:
Կեցցե՛ Սփյուռքը:
Կեցցե՛ Հայաստանի քաղաքացին:
11:16 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍարդարապատի հուշահամալիրում մեկնարկեց «Հաղթանակի դար» խորագրով զինվորական շքերթը. ՈՒՂԻՂ
10:39 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊիտի կարողանանք զերծ մնալ կորուստներից և քայլենք հաղթանակից հաղթանակ. Կաթողիկոսը կոնդակ է հղել
10:15 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկ դար առաջ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա կրկին գրվեց ՀԱՅԱՍՏԱՆ բառը. Արա Բաբլոյան
10:00 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄայիսյան հաղթանակները դարձան հայոց պետականության վերականգնման սկիզբը
10:31 23/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄայիսի 28-ին տեղի կունենան Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված համապետական միջոցառումներ
16:18 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը մասնակցել է «Անմահ գունդ» խորագրով քայլերթին
16:10 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախագահը շնորհավորել է զինվորական վրանային ճաշի սեղանի շուրջ հավաքված վետերաններին
15:48 09/05/2018Վարչապետն Արցախում մասնակցել է եռատոնին նվիրված միջոցառումներին
12:52 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ժողովրդի հերոսական ավանդույթները շարունակում է անկախության սերունդը. Բակո Սահակյանի ուղերձը
12:46 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վարչապետը Ստեփանակերտի հուշահամալիրում հարգել է զոհվածների հիշատակը, այցելել Շուշի

Президент Армен Саркисян: у Армении появилась возможность для взлета 05/28/2018   14:08  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня, 28 мая, направил поздравительное послание по случаю 100-летия героических майских сражений и Первой Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
"Дорогие соотечественники, мы сегодня вместе – в Армении, Арцахе и Диаспоре – отмечаем 100-летие Первой Республики Армения и героических майских сражений. Наш народ, переживший век назад геноцид и стоявший на грани жизни и смерти, ценой неимоверных усилий восстановил независимую армянскую государственность, провозгласив  Первую Республику Армения. Хотя она просуществовала недолго и на ее долю выпало множество проблем, тем не менее, на основе первой республики в последующие десятилетия получили развитие экономика страны, образование, наука и культура,  сформировалось образованное и сведущее общество,  что в 1991 году привело к новой независимости и новым победам", – отметил Армен Саркисян.
По его словам, сегодня мы должны с особой глубиной осознавать значение армянской государственности.
Армен Саркисян отметил, что в результате последних изменений в Армении появилась возможность для стремительного старта. Для этого, по его словам, существуют достаточно людских и институциональных ресурсов.
"Мы должны объединить эти ресурсы, мы должны действовать более оперативно и гибко, потому что переломные времена создают возможности для взлета", – заявил президент.
"Посему, давайте вместе строить завтрашнюю Армению, оценивая и благоустраивая Армению, которая у нас есть сегодня. Сердечно поздравляю вас по случаю Дня Республики и 100-летия Первой Республики Армения и майских сражений. Желаю мира, процветания и оптимизма. Да здравствуют Республика Армения и Республика Арцах!Да здравствует Диаспора! Да здравствует гражданин Армении!" – говорится в послании.