Մեր ժողովրդի հերոսական ավանդույթները շարունակում է անկախության սերունդը. Բակո Սահակյանի ուղերձը 05/09/2018   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 9-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 26-րդ տարեդարձի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ուղերձում ասված է.
Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ,
Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 26-րդ տարեդարձի առթիվ։
Մայիսի 9-ը վաղուց արդեն դարձել է մեր հերոս ժողովրդի հաղթանակների խորհրդանիշը։ Պատմությունը մեկ անգամ չէ ապացուցել, որ տարբեր ժամանակահատվածներում հայրենիքի համար վճռորոշ պահերին մենք կարողացել ենք համախմբվել եւ պաշտպանել համազգային շահը, մեր հողն ու օջախը, ընտանիքն ու երեխաներին։ Մեր ժողովրդին դա հաջողվել է իր խիզախության ու արիության, հայրենիքի հանդեպ անսահման սիրո եւ նվիրվածության, իր միասնականության ու անսասան կամքի շնորհիվ:
Մենք միշտ հիշում ենք մեր հերոս հայրերի ու պապերի սխրագործությունները Մեծ Հայրենականում, մենք դաստիարակվել ենք նրանց օրինակով ու նաեւ այդ  օրինակով էլ ոգեշնչված ազատագրել ենք Շուշին, հայկական հինավուրց բնակավայրերը եւ կերտել ազատ ու անկախ պետականություն:
Մեր ժողովրդի հերոսական ավանդույթներն այսօր շարունակում է անկախության սերունդը, շարունակում է պատվով ու վստահորեն՝ հարստացնելով մեր տարեգրության հաղթական էջերը։
Այս տոնական օրը ես շնորհավորում եմ մեր բոլոր քույրերին ու եղբայրներին Արցախում, Մայր Հայաստանում եւ Սփյուռքում: Թող մայիսյան նվիրական հաղթանակները միշտ ուղենիշ լինեն մեր ժողովրդի համար եւ տանեն դեպի նոր նվաճումներ ու ձեռքբերումներ։ Բոլորիս մաղթում եմ խաղաղություն, բարօրություն ու ամենայն բարիք»:
12:40 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ26 տարի առաջ գրվեց անցած դարավերջին անկախության համար հայ ժողովրդի մղած պայքարի ամենաշքեղ էջերից մեկը՝ ազատագրվեց Շուշին. ԱԺ նախագահի ուղերձը
12:20 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԳլուխ եմ խոնարհում այն հազարավոր հերոսների հիշատակի առջև, որոնք իրենց կյանքը նվիրեցին ազատությանը. Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը
11:20 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել  Հայաստանի և Արցախի նախագահներին
11:01 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի քաղաքապետը ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության օրվա առթիվ
10:59 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ժողովրդի զավակները լի են հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու վճռականությամբ. Գարեգին Բ կաթողիկոսի ուղերձը
10:56 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄայիսյան եռատոն. Հայ ժողովրդի կյանքում մայիսի 9-ը հաղթանակի և խաղաղության տոն է
10:51 09/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ ժողովրդի հաղթական ոգին Հայաստանին ու Արցախին բերելու է նոր հաջողություններ. ՀՀ վարչապետի ուղերձը

Президент Арцаха: героические традиции нашего народа сегодня продолжает поколение независимости 05/09/2018   13:05  |  Лента новостей
Президент  Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян сегодня, 9 мая, направил поздравительное послание по случаю Дня Победы, 26-летия Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики и освобождения Шуши.
В послании, текст которого приводит пресс-служба президента НКР, в частности говорится:
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем Победы, 26-летия Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики и освобождения Шуши!
День 9 мая давно уже стал символом побед нашего героического народа. История не раз подтверждала, что в судьбоносные для нашей родины моменты на различных этапах мы смогли консолидироваться и защитить общенациональные интересы, наш дом и очаг, семью и детей. Нашему народу это удалось благодаря его смелости и отваге, безграничной любви и преданности Родине, его единству и непоколебимой воле.
Мы всегда помним подвиги наших отцов и дедов во время Великой Отечественной войны, были воспитаны на их примере, и, воодушевленные этим примером, мы освободили Шуши, наши древние армянские населенные пункты и создали свободную и независимую государственность.
Героические традиции нашего народа сегодня продолжает поколение независимости, продолжает с достоинством и уверенно, обогащая героические страницы нашей летописи.
В этот праздничный день я поздравляю всех наших братьев и сестер в Арцахе, Армении и Диаспоре! Пусть майские заветные победы всегда будут ориентиром для нашего народа и приведут к новым достижениям и успехам! Всем желаю мира, благополучия и всего наилучшего!"