Տարոն Մարգարյանը հիմնավորել է Ալեն Սիմոնյանին Երևանի ավագանու անդամի մանդատից զրկելու որոշումը 05/24/2018   13:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պարզաբանում է ներկայացրել «Ելք» խմբակցության ավագանու անդամ Ալեն Սիմոնյանի` ավագանու մանդատը վաղաժամկետ դադարեցնելու մասին որոշման առնչությամբ:
«2018 թվականի մայիսի 16-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի N6 արձանագրությամբ Ձեզ տրամադրվել է Ազգային ժողովի պատգամավորի մանդատ, ուստի նշված օրվանից առ այսօր առկա է Ազգային ժողովի պատգամավորի մանդատի անհամատեղելիություն, քանի, որ ԱԺ պատագամավորի պաշտոնից հրաժարվելու վերաբերյալ ԱԺ նախագահին ուղղված Ձեր դիմումը, հիշատակված օրենքի համաձայն, չի նշանակում հրաժարականը ընդունված և Դուք շարունակում եք զբաղեցնել ԱԺ պատգամավորի պաշտոնը»,- նշված է Երևանի քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Մեկ շաբաթից ավելի միաժամանակ զբաղեցնելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ անհամատեղելի համարվող երկու պաշտոններ, Ալեն Սիմոնյանի ավագանու անդամի լիազորությունները վաղաժամկետ կարող են դադարեցվել օրենքի ուժով: «Երևանի քաղաքապետի կողմից դրա վերաբերյալ արձանագրություն (24.05.2018թ. N4) կազմելն ու ուղարկելը կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ուղղակի պարտավորություն է, իսկ դրա չիրականացնելը օրենքի խախտում»,-ընդգծել է քաղաքապետը՝ շնորհավորելով Ալեն Սիմոնյանին  Ազգային ժողովի պատգամավորի լիազորությունների ստանձնման կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնելով մեկ տարվա ընթացքում Երևանի ավագանու աշխատանքներում  ունեցած ներդրման համար։
«Դուք մշտապես հետաքրքիր հարցեր եք բարձրացրել մեր քննարկումներում և իհարկե լիահույս եմ, որ ՀՀ Ազգային ժողովում կշարունակեք Ձեր ակտիվ գործունեությունը՝ չմոռանալով իհարկե բարձրաձայնել Երևանի հոգսերի և բարեփոխումների մասին: Հուսով  եմ, որ Ձեր փոխարեն Երևանի ավագանի մուտք կգործի նույնչափ բանիմաց և սրտացավ քաղաքացի, որն իր ներդրումը կունենա և մասնակիցը կլինի Երևանի զարգացման և շենացման միասնական գործին»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 95-րդ հոդվածը հստակ սահմանում է պատգամավորական մանդատի անհամատեղելիության դեպքերը, համաձայն որի՝ «պատգամավորը չի կարող զբաղեցնել իր կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում», իսկ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ Սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածը սահմանում է պատգամավորի հրաժարական տալու կարգը, ժամկետները և լիազորությունները դադարելու պահը, մասնավորապես.
«Եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո` մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով`
1) հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ.
2) հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:»
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածով սահմանվում է Երևանի ավագանու անդամի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման դեպքերը և ընթացակարգը։
Տարոն Մարգարյանն մայիսի 24-ին Ալեն Սիմոնյանին ավագանու մանդատից զրկելու արձանագրություն է ուղարկել ԿԸՀ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Ալեն Սիմոնյանը ստացել էր ԱԺ պատգամավորական մանդատ՝ խորհրդարանում փոխարինելով Նիկոլ Փաշինյանին, ով մայիսի 8-ին ընտրվել էր ՀՀ վարչապետ: Այնուհետև Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 22-ին դիմում էր ներկայացրել Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ իր լիազորությունները որպես պատգամավոր դադարեցնելու մասին: Նա յոթ օր ժամանակ ունի իր դիմումը հետ վերցնելու համար: Եթե հետ չվերցնի, ավտոմատ կերպով կզրկվի նաև պատգամավորական լիազորություններից:
12:17 24/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՏարոն Մարգարյանն Ալեն Սիմոնյանին ավագանու մանդատից զրկելու արձանագրություն է ուղարկել ԿԸՀ
14:49 23/05/2018  |  ՔաղաքականԱլեն Սիմոնյանը ևս 7 օր շարունակելու է պատգամավոր մնալ
14:35 23/05/2018  |  ՔաղաքականՏարոն Մարգարյանի հրաժարականի դեպքում Ալեն Սիմոնյանը կմտածի Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու մասին
21:49 22/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը հրաժարվել է պատգամավորական մանդատից
08:22 14/06/2017  |  Մամուլ«Ո՞վ ա ընդհանրապես Գագիկ Հարությունյանը, ո՞վ ա «Ժառանգություն» կուսակցությունը, ո՞ւմ նկատի ունեք, երբ ասում եք «Ժառանգություն» կուսակցություն». Ալեն Սիմոնյանը. «Փաստ»
14:38 16/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ընտրակաշառք» բաժանելու վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումները ուղարկվել են ՀՔԾ՝ նյութեր նախապատրաստելու համար
18:19 13/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Ալեն Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա

Мэр Еревана объяснил, почему направил в ЦИК протокол о лишении Алена Симоняна мандата в Совете старейшин 05/24/2018   17:10  |  Лента новостей
Мэр Еревана Тарон Маркарян в открытом письме назвал причину, по которой хочет, чтобыон направил в Центизбирком Армении протокол о прекращении полномочий члена Совета старейшин от блока "Елк" Алена Симоняна были прекращены. Ответ Тарона Маргаряна приводит пресс-служба мэрии Еревана:
“Уважаемый господин Симонян,
В ответ на ваше письменное заявление 5/Ե-17 от 22.05.2018, сообщаю, что статья 95 Конституции Республики Армения четко определяет случаи несовместимости депутатского мандата, согласно которой
«депутат не может занимать не обусловленной своим статусом должности в других государственных органах или органах местного самоуправления», а статья 155 конституционного закона «Регламент Национального Собрания» определяет порядок, сроки и полномочия отставки депутата, в частности:
"1.Если в течение недели после оглашения отставки депутат письменно отзывает свое прошение об отставке, Председатель Национального Собрания выступает об этом с заявлением,
2. если же не отзывает прошение, то о прекращении его полномочий составляется протокол, который подписывает и оглашает Председатель НС. С момента публикации протокола отставка считается принятой".
Статья 20 закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереван» определяет случаи и процесс досрочного прекращения полномочий члена Совета старейшин Еревана.
Протоколом N 6 Центральной избирательной комиссии РА от 16-го мая 2018 года Вам был предоставлен мандат депутата Национального Собрания РА, следовательно, с указанного дня по сей день имеется несовместимость мандата депутата Национального собрания, поскольку ваше прошение председателю НС об отставке, согласно вышеуказанному закону, не означает, что отставка принимается, и Вы продолжаете занимать должность депутата НС.
Надеюсь, что, будучи хорошо осведомлённым об этих правовых нормах, Вам известно также, что более недели одновременно занимая две несовместимые с точки зрения Конституции РА должности, Ваши полномочия члена Совета старейшин по закону прекращаются досрочно, а составление и отправка соответствующего протокола со стороны мэра Еревана(24.05.2018г. N4) в Центральную избирательную комиссию РА является прямым обязательством, а его неисполнение является нарушением закона.
Поздравляю Вас с вступлением в должность депутата Национального собрания и благодарю Вас за вклад в работу Совета старейшин Еревана.
Вы всегда поднимали интересные вопросы во время наших дискуссий, и я надеюсь, что Вы продолжите активную деятельность в Национальном Собрании РА, не забывая озвучивать проблемы и реформы Еревана.
Надеюсь, что ваше место в Совете старейшин Еревана займет такой же компетентный и знающий гражданин, который внесет свой вклад и примет участие в развитие и процветание Еревана”.