ՀՀ ԱԱԾ-ն բացահայտել և կանխել է պետական կառավարման մարմինների համակարգչային ցանցերի նկատմամբ կիբեռհարձակման դեպքը 04/20/2018   20:13  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, իր իրավասությանը վերապահված խնդիրների լուծման կապակցությամբ շարունակելով ՀՀ տեղեկատվական-հեռահաղորդակցական համակարգերում պետական տեղեկատվական պաշարների պաշտպանությանն ուղղված համալիր միջոցառումների իրականացումը, բացահայտել և կանխել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման տարբեր մարմինների համակարգչային ցանցերի նկատմամբ կիբեռհարձակման հերթական դեպքը։
Մասնավորապես, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման տարբեր մարմինների էլեկտրոնային փոստերին Նիդեռլանդների Թագավորությունում գրանցված IP-հասցեից ադրբեջանական կոնտակտային տվյալներով ուղարկվել են վնասաբեր ծրագրեր պարունակող էլեկտրոնային նամակներ, որոնք հնարավորություն են տալիս համակարգչային ցանցերում պահվող տեղեկատվությունը գաղտնի պատճենահանելու և Ավստրալիայում գրանցված IP-հասցեի սերվերին փոխանցելու։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված անհետաձգելի միջոցառումների շնորհիվ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական համակարգերի և ցանցերի աշխատանքին անօրինական միջամտությունն անհապաղ խափանվել է՝ հիշյալ վնասաբեր ծրագրերը վնասազերծվել են, և տեղեկատվության արտահոսքը կանխվել է։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 1-ին մասի («Վնասաբեր ծրագրեր մշակելը, օգտագործելը և տարածելը») հատկանիշներով քննվող քրեական գործով ուղարկվել են իրավական օգնության միջնորդություններ, օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և իրավասու մարմինների ներգրավմամբ ձեռնարկվում են մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ՝ վերը նշված վնասաբեր ծրագրերը մշակող և օգտագործող անձանց պարզելու և հայտնաբերելու ուղղությամբ:

СНБ Армении предотвратила азербайджанскую кибератаку против органов госуправления 04/21/2018   00:30  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении при проведении комплексных мероприятий по защите баз данных в информационно-телекоммуникационных системах республики, выявила и предотвратила очередную кибератаку против органов госупрпавления. Об этом сообщает пресс-центр СНБ.
"В ходе оперативно-розыскных мероприятий, в частности, было выявлено, что на электронные адреса разных государственных органов с зарегистрированного в Нидерландах IP-адреса были отправлены письма с контактной информацией в Азербайджане, содержащие вирусные программы. Сообщается, что эти способны тайно копировать хранящиеся в компьютерных сетях ведомств данные и передавать на сервер с IP-адресом, зарегистрированным в Австралии", - говорится в сообщении.
Благодаря предпринятым сотрудниками СНБ неотложным мерам  незаконное вмешательство в работу информационно-телекоммуникационных систем и сетей было немедленно прервано: вредоносные программы были нейтрализованы, а утечка информации была предотвращена.
По данному факту Следственным управлением СНБ Армении были направлены ходатайства о правовой помощи в рамках уголовного дела, возбужденного по части 1 статьи 256 (“Разработка, использование и распространение вредоносных программ”) Уголовного кодекса Армении.
С привлечением специальных служб и компетентных органов других государств проводятся крупномасштабные оперативно-розыскные мероприятия и следственные действия для установления и идентификации лиц, которые разрабатывают и используют вышеупомянутые вредоносные программы.
16:16 10/04/2018  |  Чрезвычайное просшествиеХакеры удалили с YouTube самый просматриваемый клип на песню Despacito - СМИ
14:07 07/04/2018  |  Чрезвычайное просшествиеАтака хакеров на оборудование Cisco привела к сбоям в работе интернета
09:38 30/03/2018  |  Информационная платформаИсследователи обнаружили новый убивающий смартфоны вирус
09:25 29/03/2018  |  Чрезвычайное просшествиеВирус WannaCry атаковал Boeing
09:39 28/03/2018Программа-вымогатель научилась удалять антивирусы с компьютеров пользователей
09:29 16/02/2018Правительство Австралии обвинило Россию в создании вируса NotPetya
16:13 17/01/2018  |  Информационная платформаОбнаружен самый продвинутый вирус для Android, способный подслушать и записать любые разговоры
09:17 11/01/2018  |  Международные новостиХакер из США 13 лет следил за тысячами людей через зараженные компьютеры
09:30 19/12/2017  |  Международные новостиСША предъявили КНДР официальные обвинения в распространении вируса-вымогателя WannaCry