Միջազգային հանցավոր խումբը Հայաստանի բանկոմատներից հափշտակել է 133 մլն դրամ. ԱԱԾ 02/13/2017   18:01  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տրամադրության տակ եղած տվյալների համաձայն՝ հետխորհրդային տարածքի երկրներում գործում է մասնագիտացված միջազգային հանցավոր խումբ, որն էլեկտրոնային նամակներով ուղարկված վնասաբեր համակարգչային ծրագրերի կիրառմամբ կատարում է հափշտակություններ:
Կարևորելով անձնական տվյալների, կորպորատիվ գաղտնիքների և ֆինանսական տեղեկատվության անվտանգությունը՝ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ստացվող էլեկտրոնային նամակների նկատմամբ ցուցաբերել առողջ կասկածամտություն, ոչ պաշտոնական կամ անհայտ ծագման հասցեներից ուղարկված նամակներն առանց բացելու անմիջապես ջնջել կամ ձեռնարկել անվտանգության հետ կապված համապատասխան այլ միջոցներ:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ վերոնշյալ եղանակով հափշտակության դեպք է արձանագրվել նաև Հայաստանում. օտարերկրյա քաղաքացիներից կազմված հանցավոր խմբի անդամները ՀՀ-ում գործող առևտրային բանկի աշխատակիցների էլեկտրոնային հասցեներին ՀՀ գերատեսչություններից մեկի անունից ուղարկել են վնասաբեր ծրագրեր պարունակող մի քանի տասնյակ կեղծ նամակներ, որոնց միջոցով ներթափանցել են բանկի ներքին համակարգչային ցանց և տիրացել այնտեղ պահվող տեղեկատվությանը:
Այնուհետև, բանկի սերվերներից մեկի վրա տեղադրվել և գործարկվել է հեռակա համակցման ծրագիր, որի կիրառմամբ առևտրային բանկի բանկոմատները սպասարկող սերվերը վարակվել է վնասաբեր համակարգչային ծրագրերով՝ խափանելով դրանց բնականոն աշխատանքը: Հետագայում Հայաստան ժամանած հանցավոր խմբի անդամները Երևան և Աբովյան քաղաքների տարբեր հասցեներում գործող թվով 22 բանկոմատների ստեղնաշարերի միջոցով մուտքագրելով հատուկ հրահանգներ, ապօրինի ելքագրել և հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով, ընդհանուր առմամբ շուրջ 133 մլն ՀՀ դրամ գումար:
Վերոնշյալ հանցանքները կատարած օտարերկրյա երեք քաղաքացիների ինքնությունը պարզվել է:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նշված անձինք ներգրավվել են որպես մեղադրյալներ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով (համակարգչային տեղեկատվությանն ապօրինի տիրանալը), 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (շահադիտական նպատակներով վնասաբեր ծրագրեր մշակելը, օգտագործելը և տարածելը), 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (առանձնապես խոշոր չափերով hափշտակությունը, որը կատարվել է համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (hանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը) նախատեսված հանցագործություններ կատարելու համար: ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից ներկայացված տեղեկատվության հիման վրա նրանց նկատմամբ հայտարարվել է միջպետական հետախուզում:
Ներկայումս օտարերկրյա իրավասու մարմինների հետ համագործակցության շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվում անդրազգային հանցագործությանը հնարավոր առնչություն ունեցող այլ անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ: Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է նաև, որ չնայած իրենց քողարկված բնույթին, կիբերհանցագործությունները ևս թողնում են որոշակի «հետքեր», որոնք հնարավորություն են տալիս ամբողջությամբ բացահայտել գործարկված հանցավոր մեխանիզմը:

СНБ Армении сообщила о раскрытии международной киберпреступной группы, похитившей из банкоматов Армении 133 млн. драмов 02/13/2017 21:05 | Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщила о раскрытии международной киберпреступной группы, промышлявшей хищением денег из банкоматов.
"Согласно данным, оказавшимся в распоряжении СНБ, в странах постсоветского пространства действует специализированная международная преступная группа, которая промышляет хищениями с помощью вредоносных программ, рассылаемых через электронную почту", - говорится в сообщении пресс-центра СНБ Армении.
СНБ РА сообщает, что случай хищения аналогичным способом был зафиксирован также и в Армении. В частности, члены преступной группы, состоящей из граждан иностранных государств, отправили от имени одного из ведомств республики на электронные адреса сотрудников действующего в Армении коммерческого банка десятки фальшивых писем, содержащих вредоносные программы, с помощью которых проникли во внутреннюю компьютерную сеть банка и завладели хранящейся там информацией.
После этого они установили и запустили программу дистанционной синхронизации, которая заразила обслуживающий банкоматы банка сервер вредоносными компьютерными программами, тем самым вызвав сбой в их нормальной работе. Прибывшие впоследствии в Армению члены преступной группы, введя через клавиатуру 22 банкоматов городов Ереван и Абовян специальные команды, похитили в общей сложности 133 миллиона драмов.
"Личности всех трех иностранцев, совершивших вышеуказанные преступления, установлены. Указанные лица в рамках возбужденного в следственном управлении Службы нацбезопасности РА уголовного дела привлечены в качестве обвиняемых по пункту 1 части 4 статьи 254(Неправомерное завладение компьютерной информацией, совершенное организованной группой), пунктам 1 и 2 части 2 статьи 256(разработка, использование и распространение вредоносных программ, совершенная группой лиц из корыстных побуждений), пунктам 1 и 2 части 3 статьи 181(Хищение в особо крупных размерах, совершенное организованной группой с использованием компьютерной техники), пунктам 1 и 2 части 2 статьи190(Легализация доходов, полученных организованной группой незаконным путем в особо крупных размерах). На основе представленной СНБ информации все трое объявлены в межгосударственный розыск.
В настоящее время в сотрудничестве с компетентными органами иностранных государств предпринимаются меры по выявлению иных лиц, причастных к транснациональным преступлениям.
"Придавая важность обеспечению безопасности личных данных, корпоративной тайны и финансовой информации, СНБ Армении призывает физических и юридических лиц проявлять к получаемым электронным письмам здоровый скептицизм, удалять, не просматривая письма, полученные с неофициальных или неизвестных адресов, либо предпринять иные меры, связанные с обеспечением кибербезопасности", - отмечается в сообщении.
СНБ также сообщает, что киберпреступления, несмотря на скрытый характер, также оставляют определенные "следы", которые позволяют полностью раскрыть преступный механизм.