Քաջարանի 53-ամյա բնակչի մահվան գործով մեղադրանք է առաջադրվել երեք անձի. նրանք կալանավորվել են  02/22/2018   13:47  |  Քրեական խրոնիկոն
53-ամյա տղամարդու մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 3 անձի. վերջիններս կալանավորվել են: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2018թ. փետրվարի 17-ին Քաջարան քաղաքի Շահումյան փողոցի թիվ 1 շենքի մոտ հայտնաբերվել է նույն քաղաքի 1965թ. ծնված բնակչի դիակը՝ բռնության հետքերով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են տղամարդու մահվան՝ էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը, ովքեր Սյունիքի մարզի բնակիչներ են՝ ծնված 1995, 1974 և 1984 թվականներին, և միմյանց հետ գտնվում են ազգակցական կապի մեջ:
Մասնավորապես՝ նախնական քննությամբ բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ դեպքի օրը՝ փետրվարի 17-ին՝ ժամը 21:00-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի 1995թ. ծնված բնակիչն անձնական հարցերի շուրջ տուժողի՝ իր հորեղբոր հետ զրուցելու նպատակով իր երկու այլ ազգականների հետ, նախնական համաձայնությամբ, գնացել է տուժողի բնակության վայր: Վերջինիս դուրս են կանչել և միասին տաքսի ավտոմեքենայով մեկնել Կապան քաղաքի ուղղությամբ։ Քաջարան-Կապան ավտոճանապարհի սկզբնամասում գտնվող չգործող բենզալցակայանի տարածքում վիճաբանել են, ինչի ժամանակ էլ երիտասարդն իր երկու ազգականների հետ բռնություն է գործադրել հորեղբոր նկատմամբ՝ բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով նրա մարմնի տարբեր մասերին: Ապա 53-ամյա տղամարդուն տեղափոխել են Քաջարանի Շահումյան փողոցի 1-ին շենքի մոտ, թողել այնտեղ, որտեղ էլ, ստացած մարմնական վնասվածքներից, վերջինս մահացել է:
Սյունիքի մարզի երեք բնակիչները դեպքից հետո փորձել են հատել ՀՀ պետական սահմանը, սակայն իրավապահների կողմից բերման են ենթարկվել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ Սյունիքի մարզի երեք բնակիչներին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 14-րդ կետերի հատկանիշներով, և նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Трое жителей Сюника взяты под стражу по делу о смерти 53-летнего мужчины 02/22/2018   14:24  |  Криминальная хроника
Трем лицам предъявлено обвинение по расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Сюникской области уголовному делу по факту смерти 53-летнего мужчины. Все трое заключены под стражу. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Ранее ведомство сообщило, что 17-го февраля 2018 года близ здания №1, расположенного на улице Шаумяна в городе Каджаране, было обнаружено тело местного жителя(1965 года рождения) со следами насилия. Выяснилось, что мужчина получил травмы и в области головы.
В результате необходимых мероприятий, предпринятых по уголовному делу, возбужденному  следственным управлением СК РА по Сюникской области по пункту 14 части 2 статьи 112("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего") УК РА, был установлен ряд имеющих существенное значение обстоятельств смерти мужчины, мотив преступления, а также личности предполагаемых преступников, которые являются жителями Сюникской области – 1195г.р., 1974 г.р., и 1984 г.р., и находятся друг с другом в родственной связи.
В частности, в ходе предварительного следствия были добыты достаточные фактические данные о том, что в день инцидента, 17-го февраля, около 21:00, житель Сюникской области(1995 года рождения) с целью поговорить на личные темы с потерпевшим – со своим дядей по отцовской линии - по предварительному сговору со своими двумя другими родственниками отправился вместе с ними в дом, где проживал потерпевший. Последнего позвали во двор, и они вместе на такси направились в сторону города Капана.
На территории недействующей автозаправочной станции, расположенной на подступах к трассе Каджаран-Капан, между ними произошла ссора, в ходе которой молодой человек и двое его родственников применили физическое насилие  в отношении дяди, нанеся ему множественные удары в различные части тела. Затем они перевезли 53-летнего мужчину к дому №1 на улице Шаумяна в Каджаране и оставили его там. От полученных травм последний скончался.
Трое жителей Сюникской области после случившегося пытались пересечь государственную границу РА, однако были подвергнуты приводу правоохранителями.
"На основе добытых достаточных доказательств троим жителям Сюника предъявлено обвинение по признакам пунктов 6 и 14 части 2 статьи 112 Уголовного кодекса РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение  объективного, полного и всестороннего расследования обстоятельств произошедшего", - говорится в сообщении.