Նախագահն այցելել է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն 01/29/2018   14:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի մասնաշենքում՝ Երևանի առաջին քաղաքային հիվանդանոցում, տեղակայված Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն, որը ստեղծվել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի և պաշտպանության նախարարության համագործակցության արդյունքում՝ Հանրապետության Նախագահի աջակցությամբ և բազմաթիվ բարերարների ու անհատ քաղաքացիների կողմից տրամադրված միջոցների շնորհիվ:  Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի, ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի և մի շարք բարերարների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել վերականգնողական կենտրոնում, ծանոթացել իր նախորդ այցից հետո չափազանց կարճ ժամկետում՝ ընդամենը մի քանի ամսում, կատարված մեծ ծավալի աշխատանքներին, հատուկ զինհաշմանդամների համար հիմնված վերականգնողական մասնագիտական կենտրոնի ընթացիկ գործունեությանն ու զարգացման հետագա ծրագրերին: Նախագահը զրուցել է նաև կենտրոնում արդեն իսկ իրենց վերականգնողական բուժումը ստացող հայրենիքի պաշտպանների հետ:
Համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի հավաստմամբ՝ կենտրոնը գործելու է որպես ամբողջական վերականգնողական համալիր, որտեղ զինվորական հաշմանդամների առողջական խնդիրներից բացի լուծվելու են նաև սոցիալական ինտեգրման, կրթության և աշխատանքի հարցեր, այն հագեցած է գերժամանակակից վերականգնողական սարքերով և տարածաշրջանում միակն է իր հնարավորություններով:
Արմեն Մուրադյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին՝ կենտրոնի գաղափարին, ինչպես նաև նախատեսված կարճ ժամկետում անհավանական թվացող նախագծի իրագործմանն ի սկզբանե հավատ ընծայելու և պատվաբեր ու պատասխանատու այս նախաձեռնության իրագործման շնորհիվ պետությանն ու ժողովրդին ծառայելու հնարավորության համար: Ռեկտորն այս նախագծի իրագործման հարցում բեկումնային է համարել անցած տարվա հուլիսի 12-ին Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը կենտրոնի շինհրապարակ, որը, ըստ նրա, նոր խթան հանդիսացավ հետագա աշխատանքի համար:
Հանրապետության Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել անչափ կարևոր այս գաղափարն իրականություն դարձրած բոլոր անձանց և առաջին հերթին՝ այստեղ իրենց վերականգնողական բուժումն անցնող հայրենիքի պաշտպաններին՝ նվիրումի ու անմնացորդ ծառայության համար: Նախագահը հորդորել է զինհաշմանդամներին նույնպիսի կամք ցուցաբերել բուժման ընթացքում և կենտրոնի մասնագիտական թիմի հետ միասին ամեն ինչ անել շուտափույթ բուժվելու համար:

Президент Армении посетил реабилитационный центр для военнослужащих 01/29/2018 16:07 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 29 января, посетил реабилитационный центр защитника Родины в корпусе клинического комплекса №1 «Гераци» – первой городской больницы Еревана. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Центр создан при сотрудничестве Ереванского государственного медицинского университета имени М.Гераци и министерства обороны Армении – при содействии президента Республики Армения и благодаря предоставленным многочисленными благотворителями и честными гражданами средствам.
Президент РА в сопровождении министра обороны Армении Вигена Саркисяна, ректора ЕГМУ Армена Мурадяна и ряда меценатов обошел реабилитационный центр, ознакомился с большим объемом работы, проделанной за короткий период после его предыдущего визита – всего за несколько месяцев, текущей деятельностью основанного специально для военнослужащих с инвалидностью профессионального реабилитационного центра и программами развития.
Глава государства пообщался также с защитниками отечества, которые уже проходят в центре реабилитационное лечение.
По словам ректора Армена Мурадяна, центр будет действовать в качестве полноценного реабилитационного комплекса, где, помимо проблем, связанных со здоровьем военнослужащих с инвалидностью, будут решаться вопросы, связанные с социальной интеграцией, образованием и трудоустройством. Центр оснащен сверхсовременным реабилитационным оборудованием и является единственным в регионе по своим возможностям.
Армен Мурадян поблагодарил президента Сержа Саргсяна за идею создания центра и веру в реализацию в предусмотренные кратчайшие сроки проекта, что на первый взгляд казалось невозможным, а также за возможность служить государству и народу посредством реализации этой почетной и ответственной инициативы. Ректор в вопросе реализации данного проекта счел переломным визит президента Сержа Саргсяна на строительную площадку центра 12 июля прошлого года, который, по его словам, послужил новым стимулом для дальнейшей работы.
Серж Саргсян выразил благодарность всем лицам, которые поспособствовали реализации данной чрезвычайно важной идеи, и, в первую очередь, проходящим в данном центре реабилитационное лечение защитникам отчества за преданную службу. Президент Армении призвал военнослужащих с инвалидностью также продемонстрировать силу воли во время лечения и вместе с профессиональной командой реабилитационного центра сделать всё возможное для скорейшего выздоровления.