Տարեսկզբից ողջ աշխարհում ավելի քան 50 լրագրող է սպանվել 11/25/2017   15:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
2017 թվականի ընթացքում աշխարհում 58 լրագրող է սպանվել, որոնցից երկուսը՝ Ռուսաստանի քաղաքացիներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտարարել է լրագրողների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Էնթոնի Բելանժեն:
«10 լրագրողի սպանության գործով ընդամենը մեկ քրեական գործ է հարուցվել: Դա շատ քիչ է եւ մեծ խնդիր է համարվում»,-նշել է նա:
Բելանժեի խոսքով՝ լրագրողների միջազգային ֆեդերացիան օրինագիծ է պատրաստել՝ ուղղված լրագրողների անվտանգության ապահովմանը եւ դիմել է ՄԱԿ-ին եւ առավել ազդեցիկ երկրների ղեկավարությանը, ներառյալ Ռուսաստանին` օրինագծին աջակցելու համար:
Լրագրողների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարն ասաց, որ կազմակերպությունը կարեւորագույն խնդիր է համարում նաեւ կին լրագրողների հանդեպ բռնությունները՝ ինչպես սեռական, այնպես էլ հոգեբանական բնույթի:

В мире с начала года были убиты более 50 журналистов 11/25/2017   15:54  |  Международные новости
С начала 2017 года всего в мире было убито 58 журналистов, двое из них были гражданами РФ, заявил генеральный секретарь Международной федерации журналистов Энтони Беланже на XII Съезде Союза журналистов России в субботу.
"С начала 2017 года было убито 58 журналистов, два из которых являются русскими. И было возбуждено только одно расследование в отношении 10 убитых журналистов. Это очень мало, это большая проблема", — приводит слова Беланже РИА Новости.
Он отметил, что Международная Федерация журналистов составила законопроект, посвящённый обеспечению безопасности журналистов, и обратилась в ООН и к руководству наиболее влиятельных стран, в том числе и к России, за поддержкой.
Также Беланже отметил, что ещё одной проблемой его организация считает насилие в отношении женщин-журналистов, было проведено "большое расследование". По его словам, результаты показали, что во время работы женщины-журналисты нередко подвергаются как сексуальному, так и психологическому насилию, "насилию в устном виде", "недопустимым прикосновениям".