Քրեական գործ է հարուցվել լրագրողների նկատմամբ կիրառված բռնությունների դեպքերի առթիվ 07/30/2016   15:33  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել հուլիսի 29-ին  մի շարք լրատվամիջոցների նկատմամբ կիրառված բռնությունների դեպքերի առթիվ։ Դատախազության տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
Հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևանի Խորենացի փողոցում և Սարի Թաղում տեղի ունեցած բախման հետևանքով  տուժել են  իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնող լրագրողներ, վնասվել է նրանց աշխատանքային տեխնիկան:
Բռնության են ենթարկվել լրագրողները. ՄԻՊ-ն արձագանքում է
Լրագրողի առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով և այլ եղանակներով լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու վերը նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ։ Նախաքննություն կատարելու համար քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
«Iravaban.net»-ի լրագրողը հրավիրվել է ՀՔԾ. մեծ թվով լրագրողներ են տուժել մասնագիտական գործունեություն իրականացնելիս
Միաժամանակ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կապ է հաստատել լրատվամիջոցների հետ՝ /Արմենիա հեռուստաընկերություն azatutyun.am a1plus.am 1in.am lragir.am panorama.am civilnet.am news.am. armlur.am/ խնդրելով դատախազությանը տրամադրել լրագրողների նկատմամբ բռնության և տեխնիկայի վնասման վերաբերյալ իրենց տրամադրության տակ գտնվող փաստերը՝ քրեական գործի շրջանակներում դրանք ուսումնասիրության առարկա դարձնելու համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կոչ է անում, եթե կան այլ լրատվամիջոցներ, որոնց աշխատակիցները տուժել են վերոնշյալ դեպքերի հետևանքով,  լրագրողների նկատմամբ բռնության վերաբերյալ ցանկացած առկա փաստ ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն:

Уголовное дело возбуждено по факту избиения журналистов в ходе вчерашних событий в Ереване 07/30/2016   16:01  |  Актуальная тема
В ночь с 29 на 30 июля в результате столкновения на улице Хоренаци и в квартале Сари тах в Ереване пострадали осуществляющие свою профессиональную деятельность журналисты, повреждена их рабочая техника. Об этом говорится в заявлении Генеральной прокуратуры Армении.
“По факту вышеотмеченных случаев препятствования законной профессиональной деятельности журналистов путем применения опасного для здоровья насилия и других методов возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных ч.1 и 3 ст. 164 („Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста”) УК РА. Для производства предварительного следствия уголовное дело направлено в Специальную следственную службу Армении”, - говорится в заявлении.
Одновременно Генпрокуратура Армении установила связь со СМИ (телекомпанией „Армения”, сайтами azatutyun.am, a1plus.am, 1in.am, lragir.am, panorama.am, civilnet.am, news.am, armlur.am), попросив предоставить Генпрокуратуре имеющиеся в их распоряжении факты применения насилия в отношении журналистов и повреждения техники, с целью рассмотрения их в рамках уголовного дела.
Генпрокуратура Армении призывает СМИ, сотрудники которых также пострадали в результате вышеотмеченных инцидентов, представить любые факты применения насилия в отношении журналистов в Генпрокуратуру, если таковые имеются.