ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատվիրակությանը 06/13/2017   17:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 13-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Նիլս Աննենի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ նշելով, որ դրանք ակտիվ են թե՛ միջպետական եւ թե՛ խորհրդարանական մակարդակում:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Եվրամիության հետ հարաբերությունների խորացումը եւ նշել, որ Եվրոպական միության համար մեր երկիրը լիարժեք, կանխատեսելի եւ հեռանկարային գործընկեր է: Բունդեսթագի պատգամավորը նույնպես կարեւոր է համարել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացումը եւ այս համատեքստում ընդգծել, որ Հայաստանը կարող է կամուրջ լինել ու նպաստել ԵՄ-ԵԱՏՄ հարաբերությունների զարգացմանը:
Հյուրի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահը մանրամասն ներկայացրել է մեր երկրում տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումները, անդրադարձել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագրի ստորագրմանը, ինչպես նաեւ խորհրդարանական մակարդակում հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի:
Կարեւորելով երկու երկրների հարաբերությունների խորացումը՝ Բունդեսթագի պատգամավոր Նիլս Աննենը պատրաստակամություն է հայտնել իր գործունեությամբ նպաստելու հայ-գերմանական կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Գերմանացի պատգամավորը բարձր է գնահատել իբրեւ ՀՀ արդարադատության նախարար՝ Արփինե Հովհաննիսյանի կատարած աշխատանքն արդարադատության ոլորտում իրականացված բարեփոխումների եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման գործում: Նա համոզմունք է հայտնել, որ ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում տիկին Հովհաննիսյանը կշարունակի աջակցել այդ գործընթացի արդյունավետ իրականացմանը:

Арпине Ованнисян высоко оценила нынешний уровень отношений Армении и Германии 06/13/2017   17:51  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Арпине Ованнисян 13 июня приняла делегацию Бундестага ФРГ во главе с Нильсом Анненом.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, вице-спикер НС высоко оценила нынешний уровень отношений Армении и Германии, отметив их активность как на межгосударственном, так и парламентском уровне.
Обратившись к отношениям Армении – ЕС, Арпине Ованнисян подчеркнула важность углубления отношений с Евросоюзом и отметила, что для ЕС наша страна – полноценный, предсказуемый и перспективный партнер.
Депутат Бундестага также выделил дальнейшее развитие отношений РА – ЕС и в этом русле подчеркнул, что Армения может стать мостом, способствующим развитию отношений ЕС – ЕАЭС.
По просьбе гостя вице-спикер НС детально представила конституционные реформы в РА, обратилась к подписанию нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, а также к вопросам развития армяно-германских отношений на парламентском уровне.
Особо выделив углубление отношений двух стран, депутат Бундестага Нильс Аннен выразил готовность содействовать своей деятельностью развитию и расширению армяно-германских связей. Немецкий депутат высоко оценил работу А.Ованнисян как министра юстиции РА в проведении реформ в правовой сфере и в разработке стратегии борьбы с коррупцией. Он выразил уверенность, что на посту вице-спикера НС Арпине Ованнисян продолжит содействовать эффективной реализации этого процесса.