Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց Բունդեսթագի պատվիրակությանը 03/13/2015   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 13-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Գերմանիայի «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությանը։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց Հայաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունները և կարևորեց երկու երկրների խորհրդարանականների միջև ակտիվ համագործակցությունը, հաճախակի փոխայցելությունները՝ ընդգծելով, որ օրենսդիր մարմինների միջև փոխգործակցությունն իր նպաստն է բերում միջպետական հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ջեմ Օզդեմիրը նշեց, որ սա իր առաջին այցելությունն է Հայաստան, և խորհրդանշական է, որ այն տեղի է ունենում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին։
ՀՀ արտգործնախարարը հյուրին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ Հայաստանում և արտերկրում կազմակերպվող միջոցառումները։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ջեմ Օզդեմիրը հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն հարաբերությունների և դրանց զարգացման հեռանկարների շուրջ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրեց տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ հարցերի։ Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների համատեղ ջանքերը։

Глава МИД Армении принял делегацию Бундестага 03/13/2015   16:46  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня возглавляемую сопредседателем партии «Союз-90/Зеленые» Германии Джемом Оздемиром парламентскую делегацию. Об этом сообщает внешнеполитического ведомства Армении
Налбандян высоко оценил отношения между Арменией и Германией и отметил важность активного сотрудничества между парламентариями двух стран, частых взаимных визитов, подчеркнув, что взаимодействие между законодательными органами способствует укреплению межгосударственных отношений.
В свою очередь Джем Оздемир отметил, что впервые посещает Армению, и счел символичным, что он проходит в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян.
Министр иностранных дел Республики Армения представил гостю запланированные в Армении и за рубежом мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян.
Эдвард Налбандян и Джем Оздемир обменялись мнениями относительно отношений Армения - Европейский союз и перспектив их развития.
Руководитель внешнеполитического ведомства Армении представил подходы Армении относительно региональных проблем и путей их урегулирования.
В ходе встречи стороны коснулись актуальных международных и региональных проблем. В этом контексте министр Налбандян представил совместные усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахской проблемы.