Թուրքիան հրաժարվեց վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները. Նալբանդյանը՝ հույն լրագրողի հարցին 03/10/2017   13:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն իր կողմից բավականաչափ քայլեր է արել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար: Մարտի 10-ին Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Կոցիասի հետ հանդիպումից հետո այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով հույն լրագրողներից մեկի հարցին՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ:
«Դուք լավ գիտեք, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահը նախաձեռնեց հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու գործընթաց, սակայն Թուրքիան հետ կանգնեց պայմանավորվածություններից: Թուրքիան հրաժարվեց վավերացնել արդեն ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները՝ խախտելով ամենակարևոր միջազգային սկզբունքերից մեկը, որ պայմանավորվածությունները չպետք է խախտվեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հավելեց, որ Հայաստանը միշտ բաց է Թուրքիայի հետ հարաբերություններն առանց նախապայմանների կարգավորելու համար: Էդվարդ Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ մի օր Թուրքիան էլ կհարգի ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և իր կողմից քայլեր կձեռնարկի այդ ուղղությամբ:
17:03 16/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության Նախագահը Ազգային ժողովից հետ է կանչել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները
15:00 02/02/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է անվավեր ճանաչվեն. Արա Պապյան
15:51 25/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴՀԿ-ն դեմ է, որ Թուրքիայի նորընտիր նախագահի երդմնակալությանը Հայաստանը մասնակցի ԱԳ նախարարի մակարդակով
16:42 24/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը կմասնակցի Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը եւ կհիշեցնի Հայոց ցեղասպանության տարելիցին մասնակցելու հրավերի մասին

Налбандян: Армения предприняла достаточно шагов к нормализации отношений с Турцией, однако Анкара отступила от достигнутых договоренностей 03/10/2017   14:37  |  Лента новостей
Армения со своей стороны предприняла достаточно шагов к нормализации отношений с Турцией.Об этом заявил в пятницу министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с главой МИД Греции Никосом Кодзиасом пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос греческого журналиста о возможностях нормализации отношений Армении с Турцией.
“Вы хорошо знаете, что президент Армении инициировал процесс нормализации армяно-турецких отношений, однако Турция отступила от достигнутых договоренностей. Турция отказалась от ратификации уже подписанных армяно-турецких протоколов, нарушив один из самых важных международных принципов, заключающийся в том, что договоренности не должны нарушаться”, - приводит слова Налбандяна “Арменпресс”.
Налбандян добавил, что Армения всегда открыта для нормализации отношений с Турцией без предусловий, выразив надежду на то, что, возможно, однажды и Анкара уважит достигнутые договоренности и со своей стороны предпримет к этому шаги.
15:35 22/04/2015  |  Лента новостейЛавров: Москва будет способствовать нормализации отношений между Арменией и Турцией
11:09 26/02/2015  |  ИнтервьюЗамглавы МИД Армении ответил на заявление Чавушоглу: турецким властям свойственно говорить об искренности, распространяя фальшивые сведения
17:11 16/02/2015  |  Лента новостейПрезидент Армении отозвал из парламента армяно-турецкие протоколы
17:42 02/02/2015  |  Актуальная тема Ара Папян: Армения должна признать армяно-турецкие протоколы недействительными
10:23 21/01/2015  |  Лента новостейПремьер Турции Ахмет Давутоглу выступил за нормализацию отношений с Арменией
14:46 10/06/2013  |  Лента новостейОвик Абрамян: “Президент Армении пока не принимал решения о снятии армяно-турецких протоколов с парламентской повестки”