ՍԴՀԿ-ն դեմ է, որ Թուրքիայի նորընտիր նախագահի երդմնակալությանը Հայաստանը մասնակցի ԱԳ նախարարի մակարդակով 08/25/2014   15:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը կտրականապես դեմ է, որ Թուրքիայի նորընտիր նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի երդմնակալությանը Հայաստանի Հանրապետությունը մասնակցի ՀՀ ԱԳ նախարարի մակարդակով: Այս մասին, մասնավորապես, ասված է ՍԴՀԿ Հայաստանի վարչության  մամլո քարտուղար Արթուր Ղահրամանյանի ստորագրությամբ տարածած հայտարարության մեջ:
«Էրդողանն իր քաղաքական ողջ գործունեության տարիներին ապացուցել է իր հակահայ բնույթը, բազմիցս հանդես է եկել Հայաստանի և հայ ժողովրդի հասցեին վիրավորական արտահայտություններով: Առնվազն միամտություն է ակնկալել, որ Էրդողանի ղեկավարած Թուրքիան երբևիցե կփոխի իր վերաբերմունքը Հայաստանի Հանրապետության, Արցախյան հիմնախնդրի և իրենց իսկ երկրի կողմից իրականացված աշխարհի պատմության ամենամեծ ողբերգություններից մեկի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Ավելին, ՍԴՀԿ-ն խորապես համոզված է, որ Թուրքիայի նորընտիր նախագահն էլ ավելի բորբոքելու թշնամանքն ու ատելությունը Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ:
Ելնելով վերոնշյալ իրավիճակից՝ ՍԴՀԿ-ն Հայաստանի իշխանություններին կոչ է անում Էրդողանի երդմնակալությանը կա՛մ մեր երկրից չուղարկել որևիցե պաշտոնյայի, կա՛մ մասնակցել  շատ ավելի համեստ պաշտոնատար անձի միջոցով»,-նշված է ՍԴՀԿ հայտարարության մեջ:
16:42 24/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը կմասնակցի Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը եւ կհիշեցնի Հայոց ցեղասպանության տարելիցին մասնակցելու հրավերի մասին
16:00 20/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴՀԿ. Երկրին օր առաջ անհրաժեշտ են համակարգային փոփոխություններ
11:33 16/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴՀԿ-ն ձախ ուղղվածություն ունեցող քաղաքական ուժերին համախմբվելու կոչ է անում
14:25 29/11/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴՀԿ Հայաստանի կազմակերպության ատենապետը հրաժարվել է ՀՀ վարչապետի օգնականի պաշտոնից

Партия “Гнчакян” выступает против участия Армении в церемонии инаугурации новоизбранного президента Турции на уровне главы МИД 08/25/2014   17:02  |  Лента новостей
Социал-демократическая партия “Гнчакян” категорически против участия Армении в церемонии инаугурации президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана на уровне министра иностранных дел. Об этом, в частности, говорится в заявлении, распространенном за подписью пресс-секретаря СДПГ Артура Каграманяна.
“За годы своей политической деятельности Эрдоган демонстрировал свою антиармянскую позицию, неоднократно выступал с оскорбительными выражениями в адрес Армении и армянского народа. Как минимум наивно ожидать, что возглавляемая Эрдоганом Турция изменит когда-либо свое отношение к Республике Армения, к Арцахскому вопросу и осуществленному самой Турцией преступлению – Геноциду армян.
В СДПГ уверены, что новоизбранный президент Турции будет сильнее разжигать вражду и ненависть к Армении и армянскому народу.
С учетом вышеотмеченного, партия “Гнчакян”призывает власти Армении либо не отправлять кого либо из должностных лиц в Турцию для участия в церемонии инаугурации Эрдогана, либо поучаствовать на уровне более скромном уровне”, -говорится в заявлении СДПГ.