Հայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է անվավեր ճանաչվեն. Արա Պապյան 02/02/2015   15:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանը պետք է անվաեր ճանաչի հայ-թուրքական արձանագրությունները: Նման տեսակետ այսօր, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց քաղաքագետ Արա Պապյանը:
Նրա համոզմամբ` Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված Համահայկական հռչակագիրը մեկ քայլ առաջ էր հայկական պահանջների շրջանակներում ձեւակերպումների հստակեցման ոլորտում:
Իսկ անձմբ իր համար ամենակարևորը հռչակագրի` Սևրի պայմանագրի եւ ԱՄՆ-ի նախագահ Վուդրո Վիլսոնի իրավական ակտի մասին հատվածն է: «Սա առաջին դեպքն է, երբ այդ գործոնները գնահատվում են Հայաստանի նախագահի շուրթերից», - Ասաց Արա Պապյանը:
Նրա խոսքով, դիվանագիտական լեզվից թարգմանաբար դա նշանակում է, որ բացի ճանաչումից եւ դատապարտումից, մենք հստակեցնում ենք մեր տարածքային պահանջները:
«Սակայն դա բավարար չէ, քանի որ հռչակագիրը հակասում է հայտնի տխրահռչակ արձանագրություններին: Եթե տեսականորեն ընդունենք, որ Թուրքիան վավերացնում է արձանագրությունները, ապա այդ 2 փաստաթղթերը հակասություններ կառաջացնեն», - միաժամանակ նշեց Արա Պապյանը:
Հենց այս տեսակետից, որ, քաղաքագետի համոզամբ, Հայաստանի նախագահը Համահայկական հռչակագրին զուգահեռ պետք է նաև անվավեր ճանաչի արձանագրությունները:

Ара Папян: Армения должна признать армяно-турецкие протоколы недействительными 02/02/2015   17:42  |  Актуальная тема
Армения должна признать армяно-турецкие протоколы недействительными. Такое мнение на встрече с журналистами в понедельник высказал руководитель центра “Модус Вивенди", политолог Ара Папян.
По его убеждению, Всеармянская декларация к 100-летию Геноцида армян стала шагом вперед в вопросе уточнения формулировок в рамках армянских требований.
“Для меня самой важной представляется та часть декларации, где речь идет о Севрском договоре и правовом акте президента США Вудро Вильсона. Это первый случай, когда оценка этих факторов звучит из уст президента Армении”, - отметил Ара Папян.
По его словам, в переводе с дипломатического языка это означает, что помимо признания и осуждения, мы уточняем свои территориальные требования.
“Однако этого недостаточно, поскольку Декларация противоречит пресловутым протоколам. Если теоретически допустить возможность ратификации Турцией протоколов, то два документа вступят в противоречие”, - пояснил Ара Папян.
Исходя именно из этого, по убеждению политолога, президент Армении параллельно с принятием Всеармянской декларации должен был признать протоколы недействительными.