Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են համարժեք պատասխան գործողությունների 12/28/2016   09:41  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Դեկտեմբերի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային /Հադրութ/, արևելյան /Մարտունի-Ակնա/ և հյուսիսարևելյան /Մարտակերտ/ ուղղություններով հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 50 անգամ՝ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, Մարտակերտի պաշտպանական ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 մմ-ոց ականանետ /11 արկ/:
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, հիմնականում՝ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ դիմել են համարժեք  պատասխան գործողությունների և շփման գծի ողջ երկայնքով  շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Армия обороны прибегла к соразмерным мерам для подавления активности ВС Азербайджана - Минобороны НКР 12/28/2016   09:55  |  Карабахский конфликт
В ночь на 28-е декабря ВС Азербайджана порядка 50-ти раз нарушили режим прекращения огня на южном (Гадрут), восточном (Мартуни-Акна) и северо-восточном (Мартакерт) направлениях линии соприкосновения с ВС НКР, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
Противник произвел по армянским позициям более 900 выстрелов. Помимо стрелкового оружия различных калибров азербайджанские ВС применили также 60-миллиметровый миномет (11 снарядов) в направлении оборонительных позиций Мартакерта.
“Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны НКР прибегли к соразмерным ответным действиям, в основном, в северо-восточном направлении, продолжая уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу по всей протяженности линии соприкосновения”, - отмечается в сообщении.