Պերմյակովն իր պատիժը ՌԴ-ում կկրի՞. «Ժողովուրդ» 08/23/2016   09:18  |  Մամուլ
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր կհրապարակվի 2015-ի հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանելու մեջ մեղադրվող, Ռուսաստանի՝ Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի դատավճիռը։
Ինչպես և սպասվում է՝ նա կդատապարտվի ցմահ ազատազրկման։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, սակայն, ռուս զինվորն իր պատիժը կրելու է ոչ թե Հայաստանում, այլ կուղարկվի ՌԴ՝ պատիժների կրման համար նախատեսված հաստատություն։
ՀՀ և ՌԴ իշխանությունները, շատ լավ գիտակցելով, որ Պերմյակովին Ռուսաստան տեղափոխելը Հայաստանում կարող է դժգոհության նոր ալիք բարձրացնել, քննարկում են զինվորին ՀՀ քաղաքացի, 2013 թ, հուլիսի 13-ի ՌԴ-ում դժբախտ պատահարի համար կալանավորված ավտոբուսի վարորդ Հրաչյա Հարությունյանի հետ «փոխանակելու» տարբերակը։ Այսինքն՝ երբ Պերմյակովին Ռուսաստան տեղափոխեն, անմիջապես կհայտարարվի նաև, որ Հարությունյանն էլ հանձնվելու է ՀՀ իրավապահներին»,–գրում է թերթը։

Пермяков будет отбывать наказание не в Армении, а в РФ? – газета “Жоховурд” 08/23/2016 11:31 | Убийство семьи Аветисянов
Суд общей юрисдикции Ширакской области Армении сегодня огласит приговор военнослужащему российской 102-ой военной базы Валерию Пермякову, обвиняемому в убийстве семи членов семьи Аветисянов в Гюмри 12 января 2015 года, пишет газета “Жоховурд”.
Как отмечает издание, ожидается, что он будет приговорен к пожизненному заключению.
Однако, по сведениям СМИ, российский военнослужащий будет отбывать свое наказание не в Армении, а в пенитенциарном учреждении РФ.
"Власти Армении и России, прекрасно осознавая, что передача Пермякова РФ может вызвать волну недовольства среди населения Армении, обсуждают вопрос “обмена” солдата на гражданина Армении - водителя грузовика Грачью Арутюняна, осужденного в России за произошедшее 13 июля 2013 года ДТП. То есть, как только Пермякова доставят в РФ, сразу же будет объявлено о том, что Арутюнян будет выдан армянским правоохранителям”, - пишет газета.