Ռուսաստանի դեմ ներկայացվեց բարոյական վնասի փոխհատուցման պահանջ՝ 450 000 եվրոյի չափով 05/27/2016   16:20  |  Բարոյական վնասի հատուցում
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով այսօրվա դատական նիստում տուժող կողմի ներկայացուցիչները Ռուսաստանի դեմ քաղհայց են ներկայացրել՝ բարոյական վնասի հատուցման պահանջով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում նշեց տուժողների իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, կյանքի իրավունքի խախտման հիմքով Ավետիսյանների ընտանիքի յուրաքանչյուր չափահաս անդամի համար դրվել է 50 հազարական եվրոյի և երեխաների համար՝ 100 հազարական եվրոյի չափով բարոյական վնասի հատուցման պահանջ:
«Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Ե.Սարգսյանը նշել է նաև, որ եթե անգամ դատարանն այս կապակցությամբ բացասական որոշում կայացնի, ապա այն կբողոքարկվի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
«Հիմքերը միանշանակ կան: Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ որպես իր զինծառայողի համար պատասխանատվություն կրող և որպես Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի անդամ երկիր, պարտավոր է նաև անձի կյանքի իրավունքը հարգել»,- նշել է Երեմ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ իրավունքի հարգումը ներառում է համապատասխան միջոցառումների ձեռնարկում՝ բացառելու համար նման դեպքերը: Այս դեպքում երկիրը պետք է պատասխանատվություն կրի իր զինվորի համար, ընդգծել է փաստաբանը:
Դատարանի արձակուրդի հետ կապված հաջորդ դատական նիստը տեղի է ունենալու հունիսի 30-ին: Մինչ այդ քաղհայցի տեքստը կթարգմանվի ռուսերեն ու կտրամադրվի Ռուսաստանի Դաշնությանը, որն այս առնչությամբ պետք է կարծիք ներկայացնի:
16:19 29/04/2016  |  Դատական ռեպորտաժներԻնչո՞ւ է տեղ-տեղ ստում Պերմյակովը
23:53 22/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹքած ունեմ. Պերմյակովի պատասխանը քննիչին
12:58 15/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՊերմյակովը հրաժարվել է ցուցմունք տալ
11:59 15/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՑուցմունքներ կտա՞ Վալերի Պերմյակովը
15:58 01/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀակառակ բժիշկների եզրակացությունների՝ Վալերի Պերմյակովին զենք է վստահվել

Представители правопреемников убитой в Гюмри семьи требуют от РФ 450 тыс.евро в качестве компенсации морального ущерба 05/27/2016   16:48  |  Убийство семьи Аветисянов
Очередное заседание суда над российским военнослужащим Валерием Пермяковым, обвиняемым в убийстве семьи Аветисянов, проходит в пятницу, 27 мая, на территории российской военной базы в городе Гюмри на севере Армении.
Представители потерпевшей стороны подали гражданский иск к России с требованием о возмещении морального вреда.
Как сообщил корреспонденту “Фактинфо” представитель правопреемников потерпевших, адвокат Ерем Саркисян, на основании нарушения права на жизнь выдвинуто требование о возмещении морального вреда на сумму в размере по 50 тыс. евро для каждого совершеннолетнего члена семьи Аветисянов и по 100 тыс. евро - для каждого ребенка.
В интервью телекомпании “Шант” Е. Саркисян также отметил, что если даже суд вынесет по этому вопросу отрицательное решение, то они намерены обжаловать его в Европейском суде по правам человека(ЕСПЧ).
“Однозначно имеются все основания. Российская Федерация как страна, несущая ответственность за своего военнослужащего, и как страна-член Европейской конвенции по правам человека, обязана уважать право человека на жизнь”, - заявил Ерем Саркисян.
Он добавил, что уважение права подразумевает также принятие соответствующих мер для исключения подобных случаев. “В данном случае страна должна нести ответственность за своего военнослужащего”, - подчеркнул адвокат.
Следующее заседание суда состоится 30-го июня. До этого текст гражданского иска будет переведен на русский язык и предоставлен РФ, которая должна высказать свое мнение по этому поводу.