ԸՕ-ի փոփոխություններն ընդունվեցին. դրանց մի մասը կյանքի կկոչվի՝ համապատասխան ֆինանսավորման դեպքում 06/30/2016   12:15  |  Ընտրական իրավունք
Ազգային ժողովը 104 «կողմ», 5 «դեմ» և 2 «ձեռնպահ» ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը:
Դեմ էին «Ժառանգություն» խմբակցության 4 անդամներից 3-ը՝ Զարուհի Փոստանջյանը, Թևան Պողոսյանը և Ռուբիկ Հակոբյանը, «ՀԱԿ» խմբակցությունից Նիկոլ Փաշինյանը և Հրանտ Բագրատյանը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, օրենսդրական փաթեթում ընդգրկված ԸՕ-ում փոփոխությունների և լրացումների առաջին նախագիծը որևէ լրացուցիչ ֆինանսավորում չի պահանջում և բխում է հստակեցումներ կատարելու անհրաժեշտությունից՝ կապված, մասնավորապես, տեղական դիտորդների ուսուցման և վարքագծի կանոնների ընդունման, քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկի և կանանց քվոտայի ուժի մեջ մտնելու ժամկետների վերանայման հետ: Այս նախագիծն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող 10-րդ օրվանից:
Երկրորդ նախագիծը պայմանավորված է «4+4+4» բանակցային ձևաչափի մասնակից քաղաքական ուժերի հունիսի 16-ին ստորագրած նոր Ընտրական օրենսգրքում ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկման կազմակերպական-տեխնիկական մեխանիզմների սահմանման շուրջ փոխհամաձայնության մասին համատեղ հայտարարության մեջ ամրագրված դրույթների հիման վրա ԸՕ-ում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությամբ: Այս երկրորդ օրինագիծը, եթե մինչև սեպտեմբերի 1-ն անհրաժեշտ ֆինանսավորումը չապահովվի, ուժի մեջ չի մտնի և չեղյալ կճանաչվի:

Парламент Армении принял согласованные с оппозицией поправки в Избирательный кодекс Армении 06/30/2016   12:38  |  Избирательное право
Национальное Собрание Армении  на внеочередном заседании в четверг приняло во втором и окончательном чтении пакет изменений и дополнений в Избирательный кодекс Армении.
За документ проголосовали 104  депутата, против – 5 и двое парламентариев воздержались.
Напомним, министр-руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян на внеочередном заседании парламента Армении в понедельник пояснил причины одновременного включения в законодательный пакет двух законопроектов о внесении  изменений в Избирательный кодекс РА.
Речь, в частности, идет о бесплатной выдаче всем избирателям идентификационных карт нового образца для предварительной регистрации. Поправками также предусмотрена регистрация избирателей на избирательных участках посредством электронного оборудования на основе сканирования отпечатков пальцев.
Он сообщил, что для реализации  предлагаемых поправок требуется 16 млн. евро, из коих правительство готово предоставить только 3 млн. Остальную сумму рассчитывают получить от организаций-доноров. При этом расходы  на проведение видеосъемки на избирательных участках не включены в эти 16 млн.евро.