ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը 05/17/2016   12:38  |  Ընտրական իրավունք
Ազգային ժողովն 94 «կողմ», 18 «դեմ» և 4 «ձեռնպահ» ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը և դրան կից մի շարք օրենքերում փոփոխությունների և լրացումների օրենսդրական փաթեթը:
Դեմ քվեարկեցին «Օրինաց երկիր» խմբակցությունը, «ՀԱԿ»-ը, բացառությամբ Լյուդմիլա Սարգսյանի, «Ժառանգության» 4 անդամներից 2-ը՝ Զարուհի Փոստանջյանը և Թևան Պողոսյանը, ինչպես նաև անկախ պատգամավորներ Խաչատուր Քոքոբելյանը և Էդմոն Մարուքյանը: 5 պատգամավորներ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից 5-ը դեմ էին, 4-ը՝ ձեռնպահ, մնացածը՝ կողմ:
Ըստ հեղինակների, օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցումից հետո բազմաթիվ փոփոխությունների է ենթարկվել` հաշվի առնելով Պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովում նախագծի քննարկումների ժամանակ ծագած հարցադրումներն ու առաջարկությունները, Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի օրերս ստացված զեկույցի մեջ նշված դիտողությունները, տարբեր հասարակական կազմակերպությունների և անհատների, ՄԱԿ-ի կողմից վարձած տեխնիկական փորձագետների առաջարկությունները:
Այդուհանդերձ, խորհրդարանական ընդդիմությունը պնդում է, որ ընդդիմադիր 4 խմբակցությունների կողմից ներկայացված միացյալ և մի շարք ՀԿ-ների առաջարկություններն ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված կարգով չեն քննարկվել և նախագծի շուրջ կոնսենսուս չկա:
Հիմնական զեկուցող՝ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, արձագանքելով իշխանության հասցեին ընդդիմության քննադատությանը, չբացառեց, որ ինչ-որ պահի կհաջողվի ընդդիմության հետ գալ ընդհանուրի: Ըստ նրա՝ Ընտրական օրենսգիրքը պետք է հունիսի 1-ին ուժի մեջ մտնի, ուստի կոնսենսուսի պարագայում հնարավոր է մինչև մայիսի վերջ արտահերթ նստաշրջան հրավիրել:
Ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում նա ասել էր նաև, թե «կարող ենք անգամ հունիսի 1-ից հետո էլ գալ կոնսենսուսի և փոփոխություններ կատարել Ընտրական օրենսգրքում»:
15:26 16/05/2016  |  Ընտրական իրավունքԴավիթ Հարությունյանը ԸՕ-ի շուրջ լայն կոնսենսուսի հույս ունի. 1In.am
13:21 29/04/2016  |  Ընտրական իրավունքՀայաստանում կոնսենսուս կա միայն Ղարաբաղի հետ կապված, իսկ ԸՕ-ի հարցում` այնքանով, որքանով դա հնարավոր է. Միքայել Մելքումյան
12:19 29/04/2016  |  Ընտրական իրավունքԱյն, ինչ կատարվեց ԱԺ-ում, ուղղակի խայտառակություն էր. կարծում են ընդդիմադիրները

Парламент Армении принял во втором чтении проект нового Избирательного кодекса 05/17/2016   13:06  |  Избирательное право
Национальное Собрание Армении на заседании во вторник приняло во втором чтении проект нового Избирательного кодекса. "За" документ проголосовали 94 депутата, против - 18, четверо воздержались.
По словам авторов проекта, законодательный пакет после первого чтения подвергся многочисленным изменениям с учетом предложений, озвученных в ходе обсуждения проекта ИК на заседаниях Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, а также замечаний, указанных в докладе Венецианской комиссии и Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ/ОБСЕ).Парламент Армении принял в первом чтении проект нового Избирательного кодексаПоправки также были произведены с учетом предложений различных общественных организаций и частных лиц, а также нанятых ООН технических экспертов.
Оппозиция, в свою очередь, утверждает, что представленные четырьмя фракциями и некоторыми общественными организациями предложения не обсуждались и достичь консенсуса вокруг проекта не удалось.
Новый Избирательный кодекс планируется принять до очередных парламентских выборов, которые намечены на 2017 год. Это первые выборы в НС после реформы Конституции Армении, предусматривающей переход к парламентской форме правления. Как отметил, , министр-руководитель аппарата правительства Давид Арутюнян, ИК должен вступить в силу до 1 июня, поэтому в случае достижения консенсуса с оппозицией, можно будет до конца мая созвать внеочередное заседание.