ՀՀ նախագահի գլխավոր ռազմական տեսուչի լիազորությունները վերապահվել են խորհրդականին 02/10/2016   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահի հրամանագրով Նախագահի գլխավոր ռազմական տեսուչի լիազորություններն այսուհետ վերապահվել են նախագահի խորհրդականին:
Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել ՝ 2008 թվականի ապրիլի 16-ի ՆՀ-73-ա հրամանագրում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին:
Կատարված փոփոխություններով հրամանագրի համապատասխան կետից հանվել են  «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի գլխավոր ռազմական տեսուչ» բառերը: Փոխարենը «խորհրդական» բառից հետո լրացվել են «՝նրան վերապահելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի գլխավոր ռազմական տեսչի լիազորությունները» բառերը:
Հիշեցնենք, Միքայել Հարությունյանը նախագահի խորհրդական է նշանակվել  2008 թվականի ապրիլի 16-ի հրամանագրով` ազատվելով Պաշտպանության նախարարի պաշտոնից:
Ի դեպ, այսօր լրանում է Միքայել Հարությունյանի զինվորական ծառայության ժամկետը : Այն լրացել էր դեռևս անցյալ տարի, բայց նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով երկարաձգվել էր 1 տարով, մինչև 2016 թվականի փետրվարի 10-ը:
22:04 05/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Սուրբ Ծննդյան Ճրագալույցի պատարագին

Полномочия главного военного инспектора при Президенте Армении делегированы советнику главы государства 02/10/2016 16:44 | Лента новостей
Советник президента Армении отныне будет наделен полномочиями главного военного инспектора при главе государства.
Соответствующий указ президент Армении Серж Саргсян подписал в среду, 10 февраля.
Внесенными изменениями из соответствующего пункта было изъято наименование “главный военный инспектор при Президенте Армении”. Вместо этого в пункт после слова “советник” было внесено дополнение следующего содержания: “наделив его полномочиями главного военного инспектора при Президенте Республики Армения”.
Напомним, указом главы государства от 16 апреля 2008 года Микаэл Арутюнян был освобожден от должности министра обороны Армении и назначен советником президента.
Сегодня истекает срок военной службы Микаэла Арутюняна. Срок истек еще в прошлом году, но указом президента Сержа Саргсяна он был продлен еще на один год, до 10 февраля 2016 года.