Սերժ Սարգսյանն ընդունել է սերբ աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր, երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցային 12/25/2015   18:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է սերբ աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր, երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցային:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման սկզբում անվանի մտավորականը ՀՀ Նախագահին նվիրել է այս տարի լույս ընծայված իր պատմվածքների ժողովածուն՝ վերնագրված «Հարյուր տառապանք»:
Էմիր Կուստուրիցան նշել է, թե 2015թ. հայ ժողովրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նշումը զգացական պահ էր բոլոր նրանց համար, ովքեր ծանոթ են հայ ժողովրդի պատմությանը, նաև այն ժողովուրդների համար, ովքեր պատմության ընթացքում նմանատիպ արհավիրքների միջով են անցել: Այսօր երեկոյան Երևանում անցկացվելիք համերգը հանրահայտ երաժիշտն իր և իր գլխավորած խմբի փոքրիկ ներդրումն է համարել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակման կապակցությամբ, որը, նրա խոսքով, խորհրդանշում է նաև հույսը դեպի ավելի լավ ապագա:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ողջունել է անվանի կինոռեժիսորին, նշելով, որ նրա այցելությունը, անկասկած, կարևոր իրադարձություն է մեր երկրի մշակութային կյանքում, և հայ ժողովուրդը մեծ ջերմությամբ է ընդունում Էմիր Կուստուրիցային ու համամարդկային արժեքներ դավանող նրա արվեստը: Հայ և սերբ ժողովուրդների ճակատագրերի ընդհանրությունը, Նախագահի խոսքով, Էմիր Կուստուրիցայի կինոարվեստն առավել հաղորդակից է դարձնում հայ արվեստասերներին:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե ջերմությամբ է հիշում 2010թ. աշխարհահռչակ կինոռեժիսորի հետ ունեցած իր նախորդ հանդիպումը և մշտապես ուրախ կլինի հյուրընկալել նրան մեր երկրում: Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել անվանի մտավորականին՝ հայ ժողովրդի և նրա պատմության ու մշակույթի նկատմամբ ունեցած նման ընդգծված հարգալից վերաբերմունքի համար և նաև այն նախաձեռնության՝ հիշատակի համերգի, որ այսօր երեկոյան նախատեսված է Երևանում:

Кустурица назвал свой концерт в Ереване маленьким вкладом в мероприятия по случаю 100-й годовщины Геноцида армян 12/25/2015   21:19  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня всемирно известного сербского кинорежиссера, музыканта Эмира Кустурицу. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В начале встречи Кустурица подарил президенту Армении свой сборник рассказов «Сто страданий», который вышел в свет в этом году.
Эмир Кустурица отметил, что мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян 1915г. с болью отозвались в сердцах всех, кто знаком с историей армянского народа, в том числе тех народов, которые за свою историю прошли через подобные бедствия. Предстоящий сегодня вечером в Ереване концерт известный музыкант назвал маленьким вкладом от себя и возглавляемой им группы в поминальные мероприятия по случаю 100-й годовщины Геноцида армян, что, по его словам, символизирует также надежду на лучшее будущее.
Президент Серж Саргсян поприветствовал знаменитого кинорежиссера, отметив, что его визит, несомненно, является важным событием в культурной жизни Армении, и армянский народ с большой теплотой принимает Эмира Кустарицу и исповедующее общечеловеческие ценности его искусство. Общность судеб армянского и сербского народов, по словам главы государства, делает киноискусство Эмира Кустурицы более близким армянским любителям искусства.
Президент поблагодарил Эмира Кустурицу за подобное подчеркнуто уважительное отношение к армянскому народу, его истории и культуре, а также за его инициативу – предстоящий сегодня вечером в Ереване концерт, посвященный 100-й годовщине Геноцида армян.