ՍԴ-ն այսօր ընդունեց մինչ այժմ ընդունած որոշումներից ամենածավալունը. ՍԴ նախագահը խորհուրդ է տալիս նախ ծանոթանալ որոշմանը, հետո կարծիք հայտնել 07/07/2015   18:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանն այսօր արձանագրեց, որ ԱԺ պատգամավորների կողմից վիճարկված՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» փոփոխված օրենքի որոշ ոչ լիարժեք իրավակարգավորումներ, չնայած նախորդ օրենքի համեմատ որոշակի դրական տեղաշարժերի, ՍԴ նախորդ տարվա որոշմամբ արձանագրված իրավական դիրքորոշումների դեռևս ոչ ամբողջական իրացման հետևանք են:
Ինչպես նշեց ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, օրենսդրական հետագա կատարելագործումները համալիր բնույթ կհաղորդեն խնդրի համակարգային լուծմանը՝ հետևողականորեն հաշվի առնելով նաև տվյալ հարցի վերաբերյալ ՍԴ նախորդ տարվա և այսօրվա որոշումների մեջ արտահայտված իրավական դիրքորոշումները:
Հիշեցնենք, որ կենսաթոշակների կուտակային բաղադրիչն արդեն երկրորդ անգամ ՍԴ-ում վիճարկող պատգամավորներն այս անգամ դիմել են  Ազգային ժողովի կողմից 2014թ.-ի հունիսի 21-ին վերանայված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» և կից մի շարք  օրենքները, ինչպես նաև դրանց հետ համակարգային կապի մեջ գտնվող «Եկամտային հարկի մասին» օրենքի 6-րդ և 10-րդ հոդվածները Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր ճանաչելու խնդրանքով:
ՍԴ-ն որոշեց, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» և մյուս օրենքների վիճարկվող մի շարք դրույթներ համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը՝ հաշվի առնելով ՍԴ-ի այսօրվա որոշման մեջ արտահայտված իրավական դիրքորոշումները:
Միևնույն ժամանակ ՍԴ-ն որոշեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 68-րդ հոդվածի 1-ին մասը ճանաչել Սահմանադրության 83.5-րդ հոդվածի 1-ին կետի պահանջներին հակասող և անվավեր:
Սահմանադրության պահանջներին հակասող և անվավեր ճանաչվեցին նաև «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 44-րդ հոդվածի 1-ին մասը, 45-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերը՝ այն մասով, որ տարեկան գնաճով ճշգրտված չափով վերադարձնելու երաշխիքը չի տարածվում նաև տվյալ օրենքի 9-րդ հոդվածով նախատեսված ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվող համապատասխան միջոցների վրա:
«Կխնդրեմ շտապողական եզրահանգումներ չանել, ուսումնասիրել մանրամասն բոլոր իրավական դիրքորոշումները, համապատասխան դրան նոր ներկայացնել ձեր դիրքորոշումը և կարծիքը»,-դիմելով ներկաներին, այդ թվում՝ դիմող կողմին և «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներին, ասաց ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Ի դեպ՝ մինչ ՍԴ որոշման եզրափակիչ մասն ընթերցելը նա նաև հայտնեց, որ այսօրվա որոշումը ՍԴ-ի մինչ այժմ ընդունած որոշումներից ամենածավալունն է՝ 80 էջից ավելի, և այն առաջիկա օրերին կհրապարակվի ՍԴ կայքում և կտրամադրվի դատաքննության կողմերին:
11:18 07/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍԴ-ից ակնկալում ենք նույն որոշումը, ինչ նախորդ անգամ. Արծվիկ Մինասյան
08:51 07/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿենսաթոշակների կուտակային բաղադրիչի սահմանադրականության հարցը՝ դարձյալ ՍԴ-ում
09:55 05/12/2014  |  Մամուլ«ԴԵՄ ԵՄ»-ը դիմել է ՍԴ. «Ժողովուրդ»
10:53 08/07/2014  |  ՄամուլԿատարված պարտադիր կուտակային վճարները կվերադարձվեն 2015թ. հունվարի 1-ից մինչև հուլիսի 1-ը. «Առավոտ»
16:08 13/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՎահրամ Բաղդասարյան. Կենսաթոշակների օրենսդրական նոր լուծումները կքննարկվեն շահագրգիռ բոլոր քաղաքական ուժերի հետ

КС Армении огласил решение по вопросу о конституционности ряда положений резонансного закона “О накопительных пенсиях” 07/07/2015   18:35  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении постановил, что ряд оспариваемых положений закона“О накопительных пенсиях” и других законов соответствуют Конституции РА с учетом правовых позиций, отраженных в сегодняшнем решении.
При этом КС постановил признать часть 1статьи 68 закона РА “О накопительных пенсиях” противоречащей пункту 1 статьи 83.5 Конституции и недействительной.
Противоречащими Основному закону страны и недействительными были признаны также часть 1 статьи 44, части 1 и 2 статьи 45 закона РА “О накопительных пенсиях” в той части, в которой гарантия возврата уточненного по годовой инфляции размера не распространяется также на предусмотренные статьей 9 того же закона соответствующие средства, выделяемые из госбюджета.
“Я бы попросил не делать поспешных выводов, проштудировать все правовые позиции и только в соответствии с этим представить свою точку зрения”, -заявил председатель КС Гагик Арутюнян, обращаясь к присутствующим, в том числе к заявителю и членам гражданской инициативы “Я против”.
Напомним, ряд депутатов, оспаривающих уже во второй раз в КС накопительный компонент пенсий, на сей раз обратились в суд с просьбой признать пересмотренные 21 июня 2014 года парламентом страны закон “О накопительных пенсиях” и ряд смежных законов, а также находящиеся с ними в системной связи статьи 6 и 10 закона “О подоходном налоге” противоречащими Основному закону и недействительными.
16:15 22/04/2014  |  Лента новостейА. Минасян: Правительство Армении готово на конкретные шаги по отмене обязательного компонента накопительной пенсии
15:43 22/04/2014  |  Лента новостейПремьер-министр Армении обсудил с представителями парламентских фракций спорный закон “О накопительных пенсиях”
10:50 22/04/2014  |  Пресса“Айкакан жаманак”:Представители политических сил обсудят с премьером Армении вопрос об обязательном накопительном компоненте